Po nelichotivom začiatku predsezónneho obdobia v útrobách handlovskej športovej haly, kedy sme verejnosť informovali o predčasnom rozviazaní spolupráce s trénerom Miloševičom, prinášame meno nového kouča, ktorý „baníkov“ povedie v nastávajúcej sezóne. Aby sme ale boli presní, nejde o žiadneho novica, ale skúseného lodivoda, ktorý je fanúšikom na hornej Nitre dobre známy. A to nie iba tým handlovským, ale i prievidzským.

Návrat na Slovensko po dvoch rokoch

Po dvoch rokoch sa na Slovensko vracia chorvátsky lodivod Tihomir Bujan. Skúsený rodák zo Záhrebu je profesionálnym koučom od roku 1990 a počas svojej kariéry pôsobil prevažne v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine. V roku 2005 bol ocenený titulom chorvátsky tréner roka. Svoju premiéru pod slovenskými deravými košmi zaznamenal v sezóne 2018/2019, konkrétne koncom decembra kalendárneho roka 2018, kedy naskočil do rozbehnutej sezóny a kedy ho angažoval práve najväčší ligový rival Handlovčanov, basketbalový klub BC Prievidza.

Na Slovensku sa zapísal veľkými písmenami

Na lavičke „bôbarov“ v tom čase vystriedal odvolaného Američana Michaela Claxtona. Tihomir Bujan prišiel do Prievidze vo veľmi nelichotivom období, kedy sa tímu nedarilo a práve on mal rozbehnúť zabrzdený „prievidzský vlak.“ To sa mu napokon aj podarilo a s Prievidzou postúpil do finále. Jeho tím síce nestačil na bratislavský Inter, no napriek tomu išlo o veľký úspech hornonitrianskeho klubu.

Handlová nie je neznámou

Druhým Bujanovým zamestnávateľom sa stal v sezóne 2019/2020 basketbalový klub MBK Handlová. Podobne ako do Prievidze, aj do susednej Handlovej prišiel zachraňovať zle rozbehnutú sezónu. Začiatkom februára 2019 vymenil na stoličke trénera Branka Maksimoviča. Jeho plány však zmarila pandémia koronavírusu, ktorá vystavila najvyššej basketbalovej súťaži stopku.

Návrat do veľkého basketbalu

Po návrate do Chorvátska sa skúsený tréner už na Slovensko nevrátil a prijal lukratívnu ponuku v rodnom Záhrebe, ako šéftréner mládeže. Po viac ako dvojročnom oddychu od veľkého basketbalu sa vracia tam kde skončil, teda do tímu MBK Baník Handlová.

“Po tom, ako ma vedenie handlovského Baníka kontaktovalo som dlho nepremýšľal. V klube som krátku dobu pôsobil, našu spoluprácu však prerušila pandémia koronavírusu. V spomínanom období ale boli ku mne ľudia v klube korektní a ja som sa tešil na spoluprácu s nimi. V Handlovej sme začali budovať krásny príbeh, ktorý bol neželane prerušený. Verím, že sa k nemu vrátime a budeme pokračovať v tom čo sme pred časom začali. V Handlovej sa zložilo nové a mladé mužstvo, ktoré ešte aj v týchto okamihoch budujeme. Verím, že na nás čaká dobrá sezóna a moji zverenci budú zo dňa na deň výkonnostne rásť,” vyhlásil po svojom príchode do Handlovej Tihomir Bujan.

Autor článku: Pavel Procner

Foto: Lukáš Droppan