Federálny pohár mal cez víkend na programe prvé kolo. Dejiskami štvrťfinálových duelov boli slovenské mestá Lučenec, Komárno, Svit a české mesto Kutná Hora. V štyroch skupinách sa odohralo dovedna 24 zápasov. Basketbalisti handlovského Baníka sa predstavili v Lučenci, v skupine ”B,” v ktorej odohrali od piatku do nedele tri stretnutia. Ich súpermi boli tímy BK Redstone Olomoucko, Královští Sokoli Hradec Králové a domáci BKM Lučenec.

Handlová hneď na úvod siahala po víťazstve

Pred začiatkom turnaja nepatrili Handlovčania k favoritom skupiny ”B,” no priebeh otváracieho duelu proti českému tímu BK Redstone Olomoucko naznačil, že aj s nimi treba počítať. V prvej polke mali navrch a už v ôsmej minúte ušli do vedenia 20:14. Takmer celý prvý polčas si vedenie kontrolovali, až v jeho závere poľavili a tesne pred odchodom na veľkú prestávku dovolili súperovi otočiť. Úvodnú dvadsaťminútovku prehrali tesne, 42:43. V treťom dejstve videli diváci v lučeneckej športovej hale vyrovnaný súboj, ktorého záver patril tentoraz ”baníkom” a pred poslednou desaťminútovkou svietil na ukazovateli stav 61:56 v ich prospech. Na začiatku štvrtej štvrtiny ”zeleno-čierni” trestuhodne poľavili a ich súper nielenže zmazal päťbodové manko, ale trinásťbodovou šnúrou zvrátil na 69:64 vo svoj prospech. V samom závere ešte Handlovčania znížili na rozdiel koša 73:75, no výsledok sa im už strhnúť na svoju stranu nepodarilo. Ten si hráči Olomoucka postrážili a nad Handlovou zvíťazili 78:73.

Úvodný rozskok zápasu BK Redstone Olomoucko – MBK Baník Handlová (foto: ppmbkha)

MBK Baník Handlová – BK Redstone Olomoucko 73:78 (23:18, 19:25, 19:13, 12:22)

Body za Handlovú: Clergeot 19, Dimakopoulos 15, Pipíška 9, Sedlarevič 6, Kádaši 4 (Brown 12, Obert a Rožánek po 3, Aranitovič 2, Obert 0)

Body za Olomoucko: Kneževič 15, Cooper 14, Coleman a Halada po 12, Stamenkovič 7, (Klepáč 12, Olbort 4, Skalička 2, Tkadlec 0)

TH: 26/14 – 30/16, Fauly: 25 – 22, Trojky: 7 – 7

Aj v sobotu boli Handlovčania k víťazstvu blízko

V sobotu sa zverenci trénera Bujana postavili ďalšiemu účastníkovi českej NBL. Ich kvality preveril basketbalový klub Královští Sokoly Hradec Králové. “Baníci” odštartovali tento duel hneď niekoľkými ľahkými stratami a školáckymi chybami pustili ”sokolov” do vedenia 11:2. Handlovský lodivod bol za tohto stavu nútený už po dvoch minútach hry siahnuť po oddychovom čase. Ten ”baníkom” síce pomohol, no na zmazanie deväťbodového manka minuli príliš veľa energie. Za stavu 12:21 nakopla ofenzívny motor Handlovej americká dvojica Clergeot, Brown a práve druhý menovaný v samom závere úvodného dejstva znížil na rozdiel koša, 22:24. S chuťou hrajúci Handlovčania dokonca v úvode druhej štvrtiny strhli vedenie na svoju stranu, keď Aranitovič upravil na 27:25 v prospech svojho tímu. Akoby sa ale ”baníci” vedenia zľakli a znova začali produkovať ľahké straty. Tie ”sokoli” s prehľadom trestali a pred polčasovou prestávkou si prinavrátili pohodlný náskok, 50:40. Po obrátke sa Handlovčania opäť nadýchli a hneď v úvode tretej periódy trojkou Pipíšku znižovali na 45:50. Ani tento moment ale ”sokolov” z koncentrácie nevyviedol a po oddychovom čase si znova dokázali vypracovať dvojciferné vedenie, 66:53. Trinásťbodový náskok ale stratili a ich bojovný súper sa v záverečnej štrtine dokázal dotiahnuť na štyri body. Dve minúty pred zaznením záverečného klaksónu svietil na ukazovateli skóre stav 87:91 a ”sokolom” začalo tiecť do topánok. Handlovčanom, ktorých stál tento duel podstatne viac síl, v závere fyzicky odišli a ani veľká snaha im na zvrat nestačila. Hradec si napokon tesný náskok udržal a zvíťazil 95:87.

Úvodný rozskok zápasu MBK Baník Handlová – Královští Sokoli (foto: ppmbkha)

MBK Baník Handlová – Královští Sokoli Hradec Kralové 87:95 (22:25, 18:25, 23:23, 24:22)

Body za Handlovú: Clergeot 27, Brown a Sedlarevič po 14, Aranitovič 12, Dimakopoulos 6 (Pipíška 11, Rožánek 2, Vojtek 1, Kádaši a Obert 0)

Body za Hradec Králové: Peterka 28, Šturanovič 16, Škranc 14, Vlahovič 11, Mandalinič 10 (Dvořák a Goga po 4, Kábrt a Kalný po 3, Vondra 2, Svojanovský a Vlček 0)

TH: 19/18 – 18/15, Fauly: 21 – 19, Trojky: 7 – 10

Povedali po zápase:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: „Dnes sme ukázali dobrú energiu a bojovali sme až do konca. Spravili sme však viacero chýb, ktoré súper dokázal potrestať ľahkými košmi. V globále som však spokojný s nasadením, ktoré hráči ukázali. Navyše, máme pomerne neskúsený tím zložený z hráčov, ktorí ešte neboli v úlohe lídrov a len sa to učia. Časom sa to však určite zlepší, stále sme len v úvode prípravy.“

Ioannis Dimakopoulos, hráč Handlovej): „Samozrejme, s výsledkom nie som spokojný, prehrali sme. Sme však nový tím, zatiaľ sa len zohrávame. Mali sme dnes dosť veľa strát a nepresností, no bojovali sme. Verím však, že sa časom zohráme a budeme ešte lepší ako teraz.“

Baníci sa napokon dočkali

”Zeleno-čierni ” sa z Lučenca predsa len nevrátili naprázdno. V poslednom zápolení sa im podarilo zdolať najväčšieho turnajového favorita, domáci BKM Lučenec. Do Handlovej tak priviezli aspoň jedno turnajové víťazstvo, ktoré bolo zároveň premiérovým víťazstvom v rámci predsezónnej prípravy. Handlovčania nastúpili k úvodnému rozskoku s obrovskou energiou. Ich túžba po víťazstve bola silnejšia, ako rešpekt zo silného a favorizovaného súpera. “Pelikáni” dostali hneď v úvode studenú sprchu a ”baníci” sa ujali vedenia 12:2. Zaskočeným domácim sa nedarilo dotiahnuť a s chuťou hrajúci Handlovčania svoj náskok zvyšovali. Podobne ako úvod zápasu, aj začiatok druhej štvrtiny patril Handlovej, ktorá sa šnúrou 13:4 dostala do nečakaného, sedemnásťbodového vedenia 38:21. Následne sa ale na hosťoch prejavila únava a to Lučenec okamžite využil. Tentokrát zaznamenal šnúru 14:2 domáci celok a ešte do polčasu znížil na 35:40. Po prestávke neubehlo veľa času a ”pelikánom” sa podarilo strnúť vedenie na svoju stranu. Za stavu 53:47 nik v lučeneckej športovej hale nepochyboval, že si domáci víťazstvo postrážia. Handlovskí basketbalisti sa ale nezosypali a aj napriek malej rotácii, spôsobenej veľkým množstvom osobných chýb, sa favorita držali zubami-nechtami. “Zeleno-čierni” opäť siahli na dno svojich síl a ešte do konca tretej desaťminútovky naklonili misku váh na svoju stranu. Záverečné dejstvo začínalo za stavu 53:55 a o víťazovi nebolo ani zďaleka rozhodnuté. Napriek tomu, že Handlovčania mleli z posledného, súpera do vedenia už ani raz nepustili. Obrovská chuť zvíťaziť dohnala zverencov trénera Bujana k zaslúženému víťazstvu 78:70.

Úvodný rozskok zápasu BKM Lučenec- MBK Baník Handlová (foto: ppmbkha)

BKM Lučenec – MBK Baník Handlová 70:78 (14:23, 21:17, 18:15, 17:23)

Body za Lučenec: Natesan 18, Kneževič a Manderson po 13, Bolek 11, Rákai 0 (White 9, Corbin a Láštic po 3, Siládi 0)

Body za Handlovú: Clergeot 21, Sedlarevič 14, Dimakopoulos 13, Aranitovič 12, Brown 2 (Pipíška 8, Rožánek 5, Kádaši 3, Obert a Vojtek 0)

TH: 28/21 – 29/21, Fauly: 25 – 22, Trojky: 3 – 9

Napriek tomu, že sa Handlová umiestnila na poslednom mieste skupiny “B,” na turnaji hanbu neurobila. Práve naopak, “baníci” mohli atakovať prvé miesto. V každom prípade platí, že pre hornonitriansky celok bol uplynulý víkend vynikajúcou fázou predsezónnej prípravy. Iba maličkosti ho pripravili o možnosť zabojovať o vrchné priečky a tak Handlová spadla do bojov o 13. až 16. miesto.

Tabuľka skupiny ”B”

Už v nastávajúci piatok vycestujú ”baníci” do Spišskej Novej Vsi, kde sa pobijú o trináste miesto. V skupine sa okrem nich predstavia domáca Spišská Nová Ves, Inter Bratislava a Prievidza. Na Spiši odohrajú Handlovčania dva zápasy. V piatok o 16:00 hod. si v prvom turnajovom zápolení zmerajú sily s bratislavským Interom. O 19:00 hod. je na programe úvodný rozskok duelu Spišskí Rytieri – BC Prievidza. Turnaj vyvrcholí v sobotu, kedy na seba narazia víťazi piatkových konfrontácii a rovnako tak na seba narazia dva porazené celky. Zápas o 15. miesto je na programe o 15:30 hod. a o trinástu priečku o 18:00 hod.

Autor článku a foto: Pavel Procner