Federálny pohár má počas víkendu na programe zápasy o umiestnenie. Tie sa odohrávajú na štyroch palubovkách a rozdelelené sú do štyroch skupín. Bojuje sa o prvú štvorku, o piate, deviate a trináste miesto.

Usporiadateľom turnaja ”final four” sú Patrioti z Levíc. Dejiskom súbojov o piate až ôsme miesto je české mesto Kolín. V Děčíne prebiehajú súboje o deviate až dvanáste miesto a pod Spišským hradom sa odohrávajú zápasy o trináste až šestnáste miesto. V Spišskej Novej Vsi sa ako v jedinej skupine stretlo kvarteto slovenských tímov.

Handlová si o 13. miesto nezahrá

V prvom piatkovom zápolení si zmerali sily handlovskí ”baníci” s bratislavským Interom. Vo večernom stretnutí vyzvali domáci Rytieri ďalší hornonitriansky celok, BC Prievidzu. V oboch prípadoch sa zrodili prekvapenia. Handlovčania podľahli Interu rozdielom triedy a Spišiaci zakopli pred svojimi fanúšikmi s Prievidzou, ktorej podľahli 71:75. V sobotu si tak o 13. priečku zahrajú Prievidžania s Interom a o 15. miesto sa pobije Handlová s domácimi Spišiakmi.

Danilo Rakočevič na opačnej strane palubovky

Súboj Handlovej a Interu Bratislava mal špecifický náboj, keďže lavičke ”žlto-čiernych” v novej sezóne šéfuje “ex-kouč” Baníka, Danilo Rakočevič. Ten sa po dvojročnom pôsobení na hornej Nitre chcel ukázať v dobrom svetle o to viac, že jeho pohárovým súperom bol práve tím, v ktorom odštartoval svoju kariéru hlavného trénera. Žiaľ, handlovskí basketbalisti mu jeho cieľ výrazne dopomohli dosiahnuť. “Baníci” podali nekoncentrovaný výkon, ktorému chýbala energia, presné zakončenia a v prvom rade bojovnosť.

Handlovčania bez energie a chuti

Zeleno- čierni nastúpili k úvodnému rozskoku bez svojej rozohrávačskej jednotky Keona Clergeota, ktorý si vo štvrtkovom tréningu privodil ľahšie zranenie členka. Na rozohrávke sa tak striedali Pipíška s Brownom a herný systém Handlovčanov sa doslova zrútil ako domček z karát. Kým omladený bratislavský celok, dirigovaný skúseným a nestárnucím Goranom Bulatovičom hral s chuťou a uvoľnene, zverencom trénera Bujana zväzovala ruky nervozita a herný kŕč. Baníci sa na každý jeden kôš poriadne nadreli, kým Inter poľahky skóroval. Handlovská obrana mala deň otvorených dverí a v úvodnej časti hry inkasovala až päť trojok. V ôsmej minúte Inter prvý raz výraznejšie odskočil, keď sa ujal vedenia 21:12. Baníci márne hľadali recept na zvrat, kazili prakticky všetko na čo siahli. V 28. minúte bolo vedenie Interu už dvojciferné, 51:40. Katastrofálna streľba, ľahké straty, nepresná muška a chaos, boli hlavnými ukazovateľmi hry Handlovčanov. V tretej štvrťke im z dvanástich trojbodových pokusov padol do koša jeden jediný, zahadzovali aj podkošové tutovky a nevážili si loptu, ktorú naivne odovzdávali svojmu súperovi. Ten chyby ”baníkov” ochotne trestal a v 35. minúte ušiel do vedenia 67:47. Rezignovaní Handlovčania v závere ukrojili z vysokého manka iba jediný bod a ich utrpenie skončilo prehrou 53:72.

MBK Baník Handlová – Inter Bratislava 53:72 (20:23, 13:11, 9:17, 11:21)

Body za Handlovú: Aranitovič 22, Brown 11, Dimakopoulos 7, Sedlarevič 5, Pipíška 2 (Obert 5, Vojtek 1, Kádaši a Rožánek 0)

Body za Inter: Zdanavičius 26, Bulatovič 13, Hudec 11, Zakas 3, Magdolen 1 (D. Koller 9, M. Koller 7, Ďurečko 2, Ondruš 0)

TH: 20/15 – 12/11, Fauly: 17 – 20, Trojky: 2 – 9

Povedali po zápase:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: „Inter hral s oveľa lepšou energiou ako my. My sme urobili niekoľko strát a nepremenili niekoľko otvorených striel. My sme chceli, ale boli sme nervózni. Inter zaslúžene vyhral.“

Branislav Pipíška, hráč Handlovej: „Určite nie som spokojní s našim výkonom. Od začiatku zápasu sme nenastúpili s takou energiou, ako by sme chceli. Keby sme nastúpili tak, ako v predošlom zápase, tak by to bolo lepšie. Nemôžeme takto pokračovať, musíme si z toho zobrať, čo sa dá a v sobotu nastúpiť úplne inak. Dúfam, že nám to vyjde.“

Záznam z duelu MBK Handlová – Inter Bratislava si môžete pozrieť tu:

Autor a foto: Pavel Procner