Bodku za víkendovými súbojmi Federálneho pohára v Spišskej Novej Vsi o 13. až 16. miesto, dalo stretnutie domácich Rytierov s Handlovou.

Súboj v oklieštených zostavách

Oba celky nastúpili v oklieštených zostavách a kým sa ”baníci” museli zaobísť bez rozohrávačov Keona Clergeota a Branislava Pipíšku, domáci odohrali celých štyridsať minút výlučne v slovenskom zložení. Hostia mali pred úvodným rozskokom iba jediný cieľ a tým bolo zavŕšenie pohárovej účasti so vztýčenými hlavami. To sa im podarilo a favorizovanému domácemu celku podľahli iba rozdielom troch bodov, 63:66.

Handlovčania mali víťazstvo na dosah, doplatili však na nekoncentrovanosť

Priestor na palubovke dostali všetci hráči handlovskej súpisky. Stretnutie bolo počas celých štyridsiatich minút vyrovnané. Túžba zvíťaziť bola zo strany Handlovej veľká a zeleno-čierni nielenže držali s domácimi krok, ale ešte v 29. minúte viedli 52:50. Po tretej desaťminútovke svietil na ukazovateli nerozhodný stav 54:54. Na začiatku posledného dejstva Handlovčania poľavili a naivnými stratami pustili v 37. minúte Spišiakov do vedenia 61:55. Tento okamih sa dá označiť za zlomový. V závere sa “baníkom” síce podarilo dotiahnuť, no na víťazstvo to už nestačilo. V divácky neatraktívnom a podpriemernom zápase Rytierom podľahli 63:66 a v rámci Federálnrho pohára obsadili neuspokojivé 16. miesto.

Zamerali sme sa

V sobotnom stretnutí ”baníci” opäť doplatili na nekoncentrovanosť. Vyprodukovali až 16 strát a naivnými chybami sa pripravili o víťazstvo. Za svetlý moment zápasu ale môžeme označiť vystúpenie mladého Branislava Oberta, ktorý čelil neľahkej úlohe. Napriek malým ligovým skúsenostiam sa ujal postu rozohrávača a svojou energiou potiahol celý tím. V obrane vynikajúco pokrýval najlepšieho hráča domácich Dalibora Hliváka a v okamihu, keď sa Rytieri mali možnosť bodovo vzdialiť, strelil dve dôležité trojky v rade. Udržal tak svoj tím v zápase a trénerovi Bujanovi sa za ponúknutú minutáž odvďačil vynikajúcim výkonom.

Spišskí Rytieri – MBK Baník Handlová 66:63 (19:21, 16:13, 19:20, 9:12)

Body za Handlovú: Sedlarevič 16, Brown 12, Aranitovič 11, Obert 8, Dimakopoulos 5 (Rožánek 7, Kádaši a Vojtek po 2)

Body za SNV: Hlivák 21, Juríček 12, Mrviš 11, Fusek 10, Makula 6 (Židzik 4, Jasečko 2)

TH: 11/7 – 5/4, Fauly: 13 – 12, Trojky: 10 – 6

Povedali po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov: „Chcem zablahoželať mojim hráčom, ktorí vo veľmi oklieštenej zostave vybojovali toto víťazstvo. My sa musíme dať zdravotne do poriadku, do začiatku ligy veľa času nezostáva a potrebujeme trénovať kompletní. Prvýkrát v mojej kariére som odkoučoval zápas s čisto slovenskou zostavou, týmto na diaľku pozdravujem Petra Ivanoviča, ktorý niečo podobné prežíval v Karlovke.“

Dalibor Hlivák, hráč Rytierov: “Štyridsať minút sme v úzkej rotácii odpracovali zápas. Bolo vidieť, že ani jeden tím nehrá kompletný, to sa v baskete stáva, treba hrať s tým, čo je zdravé. Bojovali sme jeden za druhého, dali sme do toho srdce a sme radi, že sme ukončili Federálny pohár víťazstvom.“

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: „Blahoželám Spišskej, bol to celkom dobrý zápas, i keď poznačený absenciami na oboch stranách. Určite sme dali do toho viac energie ako v piatkovom zápase, čím sme až do konca boli v hre o víťazstvo. Mali sme veľa stratených lôpt, čo v závere rozhodlo.”

Richard Rožánek, hráč Handlovej: “Vstúpili sme do zápasu oslabení o našich dvoch rozohrávačov, takže sme vedeli, že to bude o to ťažšie. Bojovali sme, nedá sa nič robiť, verím, že v sezóne to Spišiakom vrátime.“

Záznam zo zápasu Spišskí Rytieri – MBK Baník Handlová

Autor a foto: Pavel Procner