Fanúšikovia basketbalu na hornej Nitre sa konečne dočkali. V posledný septembrový piatok odštartuje po polročnej prestávke nový ročník Slovenskej basketbalovej ligy. A o tom, že sa začína vo veľkom štýle niet žiadných pochýb. Sezónu 2022/2023 odpáli najpopulárnejšie slovenské derby medzi Prievidzou a Handlovou. Piatková predohrávka je na programe o 18:00 hodine, na palubovke prievidzskej Niké Arény.

Favoritom bude domáci tím

Z pohľadu histórie pôjde už o 139. vzájomnú konfrontáciu regionálnych susedov na súťažnej úrovni. V celkovej bilancii má síce suverénne navrch domáca Prievidza, napriek tomu platí, že derby zápasy nikdy favorita nemajú. Ak by sme ale chceli predsa len jeden z týchto tímov favorizovať, zobrali by sme do úvahy hneď niekoľko faktov, ako napríklad výsledky z nedávnych prípravných zápolení, výhodu domáceho prostredia Prievidze a nie príliš lichotivú zdravotnú situáciu v handlovskej šatni. Navyše ”baníci” iba v týchto dňoch uvoľnili zo svojich služieb centra Ioannisa Dimakopoulosa a nahradili ho americkým hráčom Elim Scottom. Ten ešte nemal dostatok času zohrať sa s novými spoluhráčmi, čo stavia do výhody podstatne zohranejší domáci tím. Všetky spomínané faktory hrajú do karát zverencom trénera Krajnoviča a tak ”bôbari” nastúpia k úvodnému rozskoku ako favorit.

So zmenami na oboch stranách

Na oboch stranách došlo v ligovej prestávke k výrazným zmenám. Z vlaňajsieho torza tímu zotrvali na handlovskej súpiske iba dvaja hráči, odchovanec Baníka Peter Vojtek a žilinský krídelník Richard Rožánek. Trénerské kormidlo uchopila dvojica Tihomir Bujan a Karol Kučera. Treba povedať, že ich úloha bude viac ako náročná, pretože pripraviť takmer nanovo vyskladaný tím v priebehu dvoch mesiacov je vždy pre trénerov nesmierne ťažké. Ku zmenám došlo i na strane Prievidze. Tu sa síce trénerské duo Krajnovič a Helmecy nemenilo, no hráčska kabína taktiež prešla výraznými obmenami. Zotrvalo iba kvarteto Jašš, Kincel, Lukáč a Králik. Na súpiske pribudlo sedem debutantov a iba tesne pred duelom prvého kola Prievidza posilnila pod košom.

Povedali pred zápasom:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: ”Novú sezónu odštartujeme baníckym derby. V Prievidzi sa vždy hrá veľmi ťažko a inak tomu nebude ani tentoraz. Prievidžania začali predsezónnu prípravu veľmi skoro. Od jej úvodu sú prakticky v tom istom zložení a do novej sezóny vstupujú v skvelej forme. Sériu prípravných zápasov zavŕšili troma víťazstvami v rade, na ktoré budú chcieť nadviazať práve v prestížnom hornonitrianskom derby. Žiaľ, my sa stále potýkame so zdravotnými problémami a nepodarilo sa nám ešte definitívne skompletizovať hráčsku súpisku. To nám určite na mentálnej pohode nepridáva. Prievidza bude pred piatkovým duelom favoritom, no my sa budeme snažiť odohrať čo najlepší zápas.”

Branislav Pipíška, kapitán Handlovej: ”Všetci sa veľmi tešíme na začiatok novej sezóny. Jej úvod bude atraktívny, pretože cestujeme do susednej Prievidze, kde odohráme tradičné banícke derby. Pred nami je náročný zápas proti kvalitnému súperovi. Pokiaľ v ňom chceme pomýšľať na úspech, budeme musieť hrať koncentrovane a disciplínovane celých štyridsať minút. Máme za sebou náročnú predsezónnu prípravu a teraz je už iba na nás, ako na ňu nadviažeme. Na sezónu sme dobre pripravení a ja dúfam, že sa nám ju podarí odštartovať práve víťazstvom pod košmi nášho najväčšieho rivala. Verím, že hneď v prvom zápase potešíme svojich fanúšikov pekným a bojovným basketbalom.”

Informácie o zápase:

Začiatok: 30. september o 18:00 hod.

Miesto: Niké Aréna Prievidza

Rozhodujú: Anton Šarišský, Tomáš Doušek, Jakub Izák

Kompletný program prvého kola:

BC Prievidza – MBK Baník Handlová (30.09.2022)

01. október 2022:

BC Komárno – Iskra Svit / 16:00 hod.

Inter Bratislava – Spišskí Rytieri / 17:00 hod.

BKM Lučenec – Patrioti Levice / 18:00 hod.

Autor článku: Pavel Procner