Slovenská basketbalová liga odštartovala sezónu 2022/2023 v posledný septembrový piatok, predohrávkou prvého kola medzi Prievidzou a Handlovou. Úvod sezóny sa z pohľadu handlovských ”baníkov” javil ako nepriaznivý, na prestížne hornonitrianske derby nastúpili po maródke a iba dva dni pred štartom súťaže došlo na ich súpiske k zmene na poste centra. Gréckeho obra Dimakopoulosa nahradil Američan Eli Scott. Ten odtrénoval s tímom len dva dni a tak sa od neho veľa očakávať nemohlo. Ďalší handlovský center Danilo Aranitovič nastúpil s bolestivým zranením čeluste a Branislav Mátych absentuje so zraneným kolenom. Trénerovi Bujanovi tak nebolo pred úvodným rozskokom čo závidieť.

Favoritom bol domáci celok

Prievidza nastúpila dobre pripravená, s obrovskou energiou a odhodlaná odštartovať nový ligový ročník víťazstvom v najprestížnejšom slovenskom derby. Nad Handlovou sa jej spočiatku darilo tieto ambície napĺňať a zeleno-čierni príliš dlho odpor nekládli, veď už po minúte hry prehrávali 0:5. V prvej polovici sa zdalo, že domáci strhnú zápas pod kontrolu a žiadne prekvapenie sa konať nebude. Handlovčanom sa ale až dva razy podarilo zmazať dvojciferné vedenie Prievidze. Tá im v 16. minúte ušla na desať bodov, 24:14 a ešte necelú minútu pred odchodom na veľkú prestávku viedla 28:18. Napriek tomu, že sa ”baníkom” nedarilo a produkovali množstvo školáckych chýb, zubami-nechtami sa chceli udržať v boji o prvé ligové body. Ešte pred koncom prvého polčasu znížili Obertovou trojkou na 21:28. Bola to iba druhá úspešná strela ”baníkov” spoza oblúka v prvej polovici.

Basketbalová mizéria pokračovala i po zmene strán

Po zmene strán sa obraz hry nezmenil a na palubovke prievidzskej Niké Arény basketbalová mizéria pokračovala. V nej sa nedarilo ani jednému z tímov výraznejšie sa bodovo odpútať a s ubúdajúcimi minútami bolo čoraz jasnejšie, že o víťazovi rozhodne šťastena. Ľahké straty, nepresná streľba, nervozita a ofenzívna nemohúcnosť boli hlavnými atribútmi tohto stretnutia. V jeho vyrovnanej koncovke sa štastie priklonilo na stranu hostí, ktorí minútu pred koncom upravili na 57:53 vo svoj prospech. Domácim sa 27 sekúnd pred zaznením záverečného klaksónu podarilo znížiť na 55:57 a keď Handlovčania desať sekúnd pred koncom zápasu trestuhodne stratili loptu, mala Prievidza všetko vo vlastných rukách. Zeleno-čierni ju už ale k zakončeniu nepustili a stretnutie zavŕšili vynikajúcou prácou v defenzíve. A práve agresívna obrana im priniesla tesné víťazstvo 57:55.

K piatkovému triumfu prispela aj podpora handlovských fanúšikov (? Pavel Procner)

Zamerali sme sa

Je len veľmi náročné hľadať v 139. baníckom derby pozitíva. Na prievidzskej palubovke sme videli doslova ”antibasketbalové” predstavenie, ktoré nemohlo potešiť oko žiadného fanúšika. Aj také zápasy ale musia byť a plný bodový zisk na úkor krásy berieme všetkými desiatimi. Pochváliť musíme agresívnu obranu, ktorá zdobila handlovských ”baníkov” počas celých štyridsiatich minút a ktorá im piatkové víťazstvo zabezpečila.

Zamerali sme sa aj na individuálne výkony hráčov

Napriek množstvu vyprodukovaných strát treba pochváliť všetkých handlovských hráčov, že vystupovali ako jeden tím. Vo veľmi dobrom svetle sa ukázala nová posila Eli Scott, ktorý sa k tímu pridal iba v uplynulú stredu a napriek tomu patril k hlavným strojcom handlovského víťazstva. Poklona partrí aj Danilovi Aranitovičovi, ktorý nastúpil do zápasu s veľmi nepríjemným a bolestivým zranením. To sa podpísalo pod jeho výkon, no srbský center preukázal veľký tímový charakter. Handlovskú hru dirigoval najvyťaženejší hráč stretnutia, Keon Clergeot. Z palubovky nezišiel ani na sekundu, nastrieľal 15 bodov, doskočil 6 lôpt, rozdal 4 asistencie a ako jediný vniesol do divácky nudného zápasu krásne momenty. Opomenúť nemožno ani výkon Branislava Oberta, ktorý sa za ponúknutú minutáž odvďačuje trénerovi Bujanovi vynikajúcou prácou na ihrisku. Okrem výbornej obrany pozdravil handlovských fanúšikov dôležitou trojkou, ktorú suverénne poslal do prievidzského koša tesne pred odchodom na veľkú prestávku. Zmazal ňou desaťbodové vedenie súpera a prakticky bez akýchkoľvek ligových skúseností narobil prievidzskej defenzíve nemalé problémy. Náš obdiv patrí i chorvátskemu lodivodovi Tihomirovi Bujanovi, ktorý mu dal dôveru a okrem neho poslal na palubovku všetkých hráčov handlovskej súpisky.

BC Prievidza – MBK Baník Handlová 55:57 (12:9, 16:12, 11:18, 16:18)

Body za Prievidzu: Taylor 22, Djukanovič a Ilič po 9, Kincel 2, Jašš 0 (Hukič 6, Gligorijevič 5, Krčmárik 2)

Body za Handlovú: Clergeot 15, Scott 8, Pipíška 7, Sedlarevič 5, Kádaši 0 (Brown 11, Obert 5, Aranitovič 4, Vojtek 2, Rožánek 0)

TH: 17/15 – 12/8

Fauly: 15 – 17

Trojky: 26/2 – 24/5

Rozhodovali: Šarišský, Doušek, Izák

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “Myslím si, že sme na prievidzskej palubovke videli derby, ako sa patrí. Na oboch stranách sa hralo s obrovským nasadením, s veľkou energiou a túžbou zvíťaziť. Zápas bol prešpikovaný množstvom školáckych chýb a najmä nervozitou. A práve tá hráčom oboch tímov zväzovala ruky. To podtrhuje i samotné skóre stretnutia. Body pribúdali veľmi pomaly a obrana prevyšovala útok. Podľa môjho názoru sa zápas zlomil v polovici tretej štvrtiny, kedy sme strhli vedenie na svoju stranu. V samom závere sme mali mierne navrch a tesný náskok sme si taktickým bojom udržali. O našom víťazstve rozhodla hlavne dobrá obrana a v druhom polčase i zlepšený obranný doskok. Zaznamenali sme nesmierne dôležité víťazstvo a to nie len z pohľadu, že išlo o prestížne derby. Takýto triumf môže tímu mentálne pomôcť v tréningovom procese, v ktorom musíme ešte tvrdo pracovať.”

Branislav Obert, hráč Handlovej: “Uvedomovali sme si, že na nás čaká hneď v úvode sezóny náročný zápas. Hornonitrianske derby je prestížna a najsledovanejšia konfrontácia súťaže a myslím si, že práve to vyvolalo na oboch stranách značnú nervozitu. My sme boli v miernej výhode, nakoľko Prievidza hrala pred svojimi fanúšikmi a iné ako víťazstvo sa od nej neočakávalo. Naopak, my sme mohli iba príjemne prekvapiť a to nás stavalo do lepšej mentálnej pohody. Úvod zápasu nebol z našej strany ideálny, no postupne sme sa zbavovali napätia a začali sme bodovať. Pred toľkými divákmi som hral po prvý raz v živote a bol to úžasný pocit. Veľmi sa teším, že sa na konci stretnutia priklonilo šťastie na našu stranu a zvíťazili sme. Ďakujem našim fanúšikom, ktorí nám vytvorili skvelú atmosféru, podporovali nás až do samého konca a na tomto víťazstve majú obrovský podiel.

Autor článku a foto: Pavel Procner

To najlepšie zo stretnutia, nájdete po kliknutí na priložený odkaz ⬇️⬇️⬇️

https://huste.joj.sk/basketbal/udalost/18128-bc-prievidza-mbk-handlova/highlight