Slovenská basketbalová liga má v prvú októbrovú stredu na programe druhé kolo, ktoré aj v tomto prípade prinesie zaujímavé súboje. Bojovať sa bude na štyroch palubovkách a v troch prípadoch sa o jednoznačných favoritoch hovoriť nedá. Víťazstvom posilnení Handlovčania privítajú na svojej palubovke Iskru Svit, Prievidza sa bude snažiť pred svojimi divákmi napraviť zaváhanie z baníckeho derby v stretnutí proti Lučencu a Spišiaci po smolnom závere pod košmi bratislavského Interu, zabojujú o prvé body doma, v zápase proti Komárnu. Kvarteto stretnutí druhého kola skompletizuje zápas na levickej palubovke, kde Patrioti vyzvú Inter. Iba v tomto prípade sa o víťazovi príliš nepochybuje a Levičania by doma zaváhať nemali.

Podtatrancov povedie legendárny kouč

Basketbalový klub spod Tatier pristúpil v predsezónnej príprave k niekoľkým zmenám, z ktorých najviac pútal pozornosť príchod trénerskej legendy Olega Meleščenka. Tento krok manažmentu Iskry naznačil, že „medvede“ chcú pomýšľať na tie najvyššie méty. Na súpiske Svitu zostalo z vlaňajšej súpisky päť hráčov. Okrem svitského „inventáru“ Avramoviča predĺžili s podtatranským celkom zmluvu Stanislav Baldovský, Šimon Turza, Adam Monček a Dávid Harabin. Novými zahraničnými akvizíciami sa stali Američania Kayo Goncalves, Hayden Koval, Tavon King a Miles Thomas. Tí boli doplnení o slovenských mladíkov a domácich odchovancov, ktorí si budú musieť ligovú minutáž u trénera Meleščenka zaslúžiť.

Svit držal s Komárnom krok tri štvrtiny, do Handlovej príde naprávať sobotné zaváhanie

Túžba po víťazstve bude zo strany „medveďov“ o to väčšia, že v prvom kole zakopli pod košmi Komárna. Na juhu Slovenska ale mali rozohranú vyrovnanú partiu, ktorej konečný výsledok vôbec neodzrkadľuje dianie na komárňanskej palubovke. Iskra dokonca siahala na víťazstvo, až v závere zápolenia jej „diabli“ ušli do bezpečného náskoku, ktorý si napokon postrážili a zvíťazili 67:60. Handlovčania tak môžu od svojho stredajšieho súpera očakávať veľký tlak a agresívny prejav, veď predsezónnymi ambíciami Olega Meleščenka boli najmä rýchla hra a dobrá obrana. Tou sa ale zrejme bude chcieť prezentovať všetkých osem tímov súťaže, už prvé kolo naznačilo, že o strelecké hody bude núdza.

Čo môže priniesť duel na hornej Nitre?

„Baníkov,“ posilnených víťazstvom „spoza kopca“ a s výhodou domácej kulisy by sme mohli pred stretnutím druhého kola pasovať do role mierneho favorita. V každom prípade sa môžeme tešiť hneď na niekoľko zaujímavých mikrosúbojov. Najzaujímavejšou bude bez pochýb konfrontácia medzi rozohrávačmi Keonom Clergeotom a Tavonom Kingom. Dá sa očakávať, že osud oboch tímov bude práve v rukách týchto tvorcov hry. Predsezónna príprava, ako aj stretnutia prvého kola naznačili, že obaja americkí rozohrávači by mohli patriť nie len k lídrom svojich tímov, ale k lídrom Slovenskej basketbalovej ligy vôbec. Pod košom sa môžeme tešiť na mikrosúboje handlovského centra Eliho Scotta a hosťujúceho Haydena Kovala. Ten sa v sobotnom zápolení zapísal do štatistík šestnástimi doskokmi a piatimi blokmi. Je preto isté, že handlovskí pivoti budú mať plné ruky práce. Za oblúkom si ”baníci” budú musieť dávať pozor na strelecky disponovaného Kayoa Goncalvesa, naopak hostia na domácich krídelníkov Branislava Pipíšku a Deleona Browna. Na každom jednom poste tak oba celky disponujú kvalitnými hráčmi, preto sa dá očakávať, že z víťazstva sa bude tešiť koncentrovanejší a šťastnejší tím.

Povedali pred zápasom:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: „Svit je veľmi ťažký súper, čo potvrdil už vo Federálnom pohári na komárňanskej palubovke. Disponuje veľmi dobrými strelcami, je vyskladaný z menej skúsených hráčov, ktorých dopĺňa aj niekoľko skúsenejších stálic. O kvalite a skúsenosti trénera Meleščenka polemizovať ani nemusíme. Ak chceme byť v stredu úspešní, musíme ukázať energiu, ktorá nás zdobila v Prievidzi. Od zápasu k zápasu sa musíme zlepšovať, iba tak sa môžeme posúvať. Na ceste za víťazstvami budú nesmierne dôležití aj naši fanúšikovia, preto verím, že nás prídu povzbudiť v čo najväčšom počte.” 

Keon Clergeot, rozohrávač Handlovej: Svit je veľmi silný tím a my si uvedomujeme, že nás čaká ďalší fyzicky náročný zápas. Napriek kvalite nášho súpera si myslím, že je v našich silách, aby sme ho zdolali. Pre dosiahnutie tejto ambície sa musíme opäť zomknúť a vystupovať ako jeden súdržný tím. Pokiaľ budeme hrať koncentrovane, disciplínovane a dodržíme všetko čo od nás tréner vyžaduje, o víťazstvo sa neobávam. Verím, že v prvom domácom vystúpení ukážeme charakter a víťazstvom potešíme svojich fanúšikov.”

Detaily zápasu:

Začiatok: 05.október 2022 o 18:00 hod.

Miesto: Športová hala Handlová

Rozhodujú: Zdenko Zubák, Jakub Izák, Richard Sirocký

Kompletný program druhého kola:

MBK Baník Handlová – Iskra Svit

BC Prievidza – BKM Lučenec

Spišskí Rytieri – BC Komárno

Patrioti Levice – Inter Bratislava

Pre sledovanie priameho prenosu klikni na ⬇️⬇️

https://www.nike.sk/niketv/stream/41153008/5.10.2022-Ban%C3%ADk_Handlov%C3%A1_vs_Iskra_Svit

Autor článku a foto: Pavel Procner