Handlovskí basketbalisti nastúpili na druhý zápas sezóny 2022/2023, ktorý bol zároveň ich prvým duelom pod vlastnými košmi.

Fanúšikovia zeleno-čiernych mali vysoké očakávania, veď Handlovčania vstúpili do súťaže prestížnym víťazstvom na palubovke svojho najväčšieho rivala z Prievidze. A práve tento triumf prilákal do handlovskej športovej haly slušnú divácku kulisu a iné ako zisk dvoch bodov sa od “baníkov” neočakávalo. Svit ale pricestoval na hornú Nitru s jasným cieľom, ktorým bolo zaznamenať premiérové víťazstvo v sezóne. Posilnení Podtatranci, ktorých trénerské kormidlo uchopil Oleg Meleščenko, počas predsezónnej prípravy vyskladali solídny tím a tak sa v Handlovej očakával vyrovnaný basketbal.

Prvá polovica zápasu bola podľa očakávaní vyrovnaná, no mierne navrch v nej mali hostia. Handlovčania sa dlho hľadali a už od ôsmej minúty museli mazať osembodové vedenie Iskry. To sa im podarilo a v 14. minúte išli dokonca po prvý raz do vedenia, keď ukážkovou obrátkou otočili na 27:20. To ale bolo ich jediné vedenie v stretnutí. Nepresnými zakončeniami a ľahkými stratami znova posadili Podtatrancov na koňa a na veľkú prestávku odchádzali za stavu 33:38.

O víťazovi sa rozhodlo prakticky hneď po zmene strán, kedy “medvede” odskočili do dvadsaťbodového vedenia. V úvodných siedmych minútach tretej štvrtiny “baníci” strelili iba 2 body, kým ich súper 17 a to bol zlomový okamih duelu. Svit svoje vedenie navýšil až na 22 bodov, 62:40. Z tejto studenej sprchy sa už domáci nespamätali. V závere sa predsa len ešte nadýchli a znížili na 10 bodov, no na zvrat im už čas, ani energia nezostali. V premiérovom domácom vystúpení prehrali so Svitom 73:85.

MBK Baník Handlová – Iskra Svit 73:85 (18:18, 15:20, 12:26, 28:21)

Body za Handlovú: Scott 18, Clergeot 17, Sedlarevič 6, Pipíška 5, Kádaši 3 (Brown 14, Aranitovič 10, Obert a Vojtek 0)

Body za Svit: Avramovič 25, King 22, Goncalves 17, Koval 8, Thomas 7 (Turza 6, Harabin a Monček 0)

TH: 15/11 – 15/10

Fauly: 18 – 14

Trojky: 8 – 7

Rozhodovali: Zubák, Izák, Sirocký

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “Je ťažké hodnotiť toto stretnutie, nedodržali sme základné veci, na ktorých neustále pracujeme. V prvom polčase sme hrali nervózne, napriek tomu sa nám darilo súpera držať na kontakt. Rozhodujúca bola tretia štvrtina, kedy sme sa nevedeli strelecky presadiť, strácali sme ľahké lopty a Svitu sme dovolili premieňať otvorené strely. V závere sa nám už nepodarilo vysoké bodové manko zmazať a hostia zaslúžene zvíťazili.”

Jakub Kadáši, hráč Handlovej: “O víťazstvo sme sa pripravili sami. Nedodržiavali sme pokyny trénera a nehrali sme to, na čom sme v tréningu pracovali. V tretej štvrtine sme z palubovky úplne odišli a nepochopitteľne pustili hostí do vysokého vedenia. Práve v tomto okamihu sa zápas zlomil v prospech Svitu. V závere sme síce ukázali energiu, no na zvrat to nestačilo.”

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: “Nemám veľmi čo hodnotiť. Hrali sme v podstate iba v jednej štvrtine a to nám stačilo na víťazstvo. V našom tíme prevláda obrana nad útokom a máme čo robiť, aby sme naučili mladých univerzitných hráčov hrať tak, ako si predstavujem. Čaká nás veľmi veľa práce.”

Šimon Turza, hráč Svitu: “ Dnes sme vystupovali ako tím iba v tretej štvrtine, kedy nám popadali otvorené strely. Našťastie nám to na víťazstvo stačilo, no v budúcnosti budeme musieť veľa zmeniťt a z dnešných chýb sa poučiť. Napriek tomu som za toto víťazstvo vďačný.”

Autor a foto: Pavel Procner