Slovenská basketbalová liga má na programe kvarteto zápasov tretieho kola. Druhá októbrová sobota prinesie tri súboje, v rámci ktorých bude Komárno hostiť Levice, Inter Prievidzu a vo východniarskom derby vyzve Svit Spišských Rytierov. Tretie kolo sa skompletizuje nedeľnou dohrávkou medzi Lučencom a Handlovou. Úradujúci vicemajster je po úvodných dvoch kolách jediným celkom, ktorý má v kolonke víťazstiev nulu a pred úvodným rozskokom sa aj z tohto dôvodu považuje za favorita zápasu.

“Pelikáni” čakajú na svoj premiérový triumf

V predchádzajúcich dvoch zápoleniach “pelikáni” nestačili na Levice a Prievidzu. V prvom kole prehrali so svojim vlaňajším finálovým premožiteľom na domácej palubovke 64:81 a následne zakopli pod košmi Prievidze, ktorej podľahli 79:85. Lučenec tak po dvoch kolách figuruje na veľmi netradičnej, poslednej priečke tabuľky. Handlovčania vstúpili do novej sezóny tesným víťazstvom v Prievidzi, ktoré ale nedokázali potvrdiť v domácej premiére proti Svitu. V úvode sezóny tak disponujú jedným víťazstvom a rovnako jednou prehrou. Napriek tomu, že pred nedeľným zápasom budú “outsidrom,” úvod súťaže naznačil, že v nej môže uspieť ktokoľvek s kýmkoľvek. Preto sa “baníci” chcú o svoje druhé víťazstvo pobiť.

Ligová premiéra a pohárová odveta

V ligovej sezóne 2022/2023 sa Lučenec a Handlová stretnú po prvý raz, vo vzájomnej konfrontácii sa však tieto celky stretli iba nedávno. Vo štvrťfinále Federálneho pohára, ktorý bol na programe ešte v prvej polovici septembra, Handlová prekvapivo zvíťazila pod lučeneckými košmi 78:70. V tomto stretnutí dokonca viedla už o sedemnásť bodov, 38:21. “Baníci” síce v rámci nadnárodnej pohárovej súťaže dieru do sveta neurobili, no podarilo sa im pokoriť tím, ktorý sa v rámci Federálneho pohára umiestnil na vynikajúcom treťom mieste.

Oba celky sa stále zohrávajú

Manažment Lučenca vstúpil do nového ligového ročníka s tými najvyššími cieľmi a na ich základe budoval zostavu. Veľmi dôležitým krokom bolo udržanie pätice slovenských hráčov, Lukáša Boleka, Šimona Ďuriša, Mateja Siládiho, Ondreja Kapustíka a Juraja Láštica. “Pelikánom” sa ale nepodarilo udržať ani jediného legionára z vicemajstrovskej zostavy a preto má srbský lodivod Marko Boras, ktorý nahradil na trénerskej stoličke Daniela Sokolovskeho, plné ruky práce. V oboch tímoch prišlo tesne pred začiatkom nového ligového ročníka k nečakaným zmenám, čo bez pochýb narobilo obom trénerom nemalé problémy. Handlovčania menili jedného a Lučenec až dvoch hráčov. Na súpiske Baníka nahradil iba tri dni pred štartom sezóny gréckeho centra Ioannisa Dimakopoulosa, Američan Eli Scott. Lučenec uvoľnil zo svojich služieb dvojicu Tyrell CorbinIsaiah Manderson. Týždeň pred štartom súťaže vyplnil dieru pod lučeneckým košom 26-ročný Američan Elyjah Goss a na rozohrávke jeho rovnako starý krajan Tahj Eaddy, ktorý ešte pred rokom podpísal kontrakt s Orlandom Magic. O kvalite Lučenca teda nemôže byť žiadnych pochýb, no tieto rošády prišli veľmi priskoro a aj tu môžeme hľadať nestabilnosť vo výkonoch v oboch tímov. Úvod súťaže naznačil, že obaja potrebujú ešte nejaký ten čas, aby sa zohrali a začali napĺňať predsezónne ambície.

Povedali pred zápasom:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: ”Proti Lučencu sme si mali možnosť zahrať len nedávno, na turnaji Federálneho pohára. V tomto stretnutí sme dokonca zvíťazili. Potom ale prišli zmeny na súpiskách oboch tímov. Lučenec vymenil až dvoch hráčov, my sme boli nútení urobiť jednu zmenu. Náš nedeľný súper vstúpil do sezóny s vysokými ambíciami a v snahe obhájiť vlaňajší úspech. Lučenec odohral v úvodných dvoch kolách dva náročné zápasy, po ktorých má nelichotivé skóre 0:2. S touto bilanciou určite nie je spokojný. Žiaľ, my ešte stále nie sme v dobrej forme, no domáci zápas proti Svitu sme sa snažili zanalyzovať. Pokúsime sa chyby z neho eliminovať a nájsť cestu, ako v Lučenci zvíťaziť.”

Deleon Brown, hráč Handlovej: ”Na zápas v Lučenci sa veľmi teším. Nastúpime pod košmi silného súpera, no v tréningu sme sa na neho tvrdo pripravovali. Lučenec, ako jediný tím v súťaži ešte nezaznamenal víťazstvo a preto sa to od neho bude na domácej palubovke očakávať. Z nášho pohľadu bude dôležité dodržiavať pokyny trénera, hrať po celých štyridsať minút tvrdo, agresívne, disciplínovane, s energiou a koncentrovane.”

Detaily zápasu: 

Začiatok: 9.október 2022 o 17:00 hod. 

Miesto: Aréna Lučenec

Rozhodujú: Zdenko Tomašovič, Peter Karniš, Tomáš Kiss

Kompletný program tretieho kola:

Sobota, 8. október 2022:

Inter Bratislava – BC Prievidza / 17:00 hod.

BC Komárno – Patrioti Levice / 18:00 hod.

Iskra Svit – Spišskí Rytieri / 18:00 hod.

Nedeľa, 9. október 2022:

BKM Lučenec – MBK Baník Handlová / 17:00 hod.

Autor článku a foto: Pavel Procner