Po týždni bude Slovenská basketbalová liga pokračovať štvrtým kolom. V rámci neho sa štandardne odohrajú štyri zápasy. Štvrté kolo odštartuje v Lučenci, ktorý sa o 18:00 hodine postaví k úvodnému rozskoku proti bratislavskému Interu. O tridsať minút neskôr začne duel v Leviciach, kam vycestuje Svit. Zvyšné dve stretnutia majú naplánovaný začiatok na 19-tu hodinu a oba sa odohrajú na hornej Nitre. Prievidza vyzve Komárno a Handlová Spišských Rytierov.

Baníci musia zahodiť nervozitu za hlavu

Po uplynulom kole už nie je ani jeden z celkov bez bez víťazstva. Vo vyrovnanej súťaži budú rozhodovať maličkosti a očakáva sa, že sa bude tabuľkové poradie tímov čoraz viaz premiešavať. Handlovčania mali vo svojom poslednom vystúpení v Lučenci víťazstvo na dosah, napokon sa však z neho tešili domáci ”pelikáni.” Tento zápas ale potvrdil, že sa s ”baníkmi” musí v sezóne 2022/2023 počítať. Za sebou majú tri zápasy a naznačili, že na palubovkách súperov vystupujú prekvapujúco suverénnejšie ako pred svojimi fanúšikmi. Zverenci trénera Bujana budú chcieť toto konštatovanie vyvrátiť a zaznamenať premiérový triumf pod vlastnými košmi, kde im v stretnutí druhého kola proti Svitu, zväzovala ruky nervozita. A práve s ňou sa budú musieť v sobotu popasovať. Jednoduché to však nebude, pretože sa proti nim postaví úradujúci vicemajster zo Spiša.

Posvietili sme si na nášho súpera

Rytieri odštartovali predsezónnu prípravu s takmer úplne novým tímom. To nie je pre žiadny celok, ktorý má ambíciu obhájiť vlaňajsí úspech jednoduché a Teovi Hojčovi nie je čo závidieť. Na súpiske zostali iba traja hráči, Dalibor Hlivák, Adam Antoni a Ivan Židzik. So Spišom sa po dvoch sezónach rozlúčil jeden z najužitočnejších hráčov v histórii SBL, Marko Svevanovič a spolu s ním opustili klub všetci legionári. Spišiaci sa rozhodli vsadiť najmä na slovenských hráčov, ktorí zaberajú až osem miest súpisky. Do tímu sa práve z Handlovej vrátil Tomáš Mrviš a spolu s ním prišli Viktor Juríček a Michael Fusek. O minutáž zabojujú spišskonovoveskí juniori Michal Jasečko a Matúš Makula a rovnako tak na Slovensku dlhodobo žijúci ukrajinský mladík Dmitro Sokolovskij. Rytieri sú tak médiami právom označovaní za “najslovenskejší” celok súťaže. Súpisku Spišiakov uzatvárajú zahraničné posily Patrick McGlynn, Isaiah Washington a Vlatko Granič. A práve posledné spomínané trio bude zrejme najväčšou hrozbou pre Handlovčanov.

Rytieri s vysokými cieľmi, baníci odhodlaní zvíťaziť

Spišiaci vstúpili do novej sezóny s vysokými cieľmi. V súčasnosti majú na svojom konte dve víťazstvá a jednu prehru. Tú im nečakane uštedril hneď v prvom kole bratslavský Inter, následne ale toto zaváhanie napravili cennými víťazstvami nad Komárnom a Svitom. Na tieto výkony nenadviazali vo svojej európskej premiére. V rámci nadnárodnej súťaže Alpe Adria Cup, odohrali svoj prvý zápas na palubovke rumúnskeho tímu BC Temešvár, kde prehrali vysoko 72:106. Nie je žiadnym tajomstvom, že ani Rytieri neprešli predsézonnou prípravou bez komplikácii. Sprevádzali ich choroby a zranenia a staro-nový tréner Hojč nemal prakticky ani raz v tréningovom procese na palubovke kompletný tím. No a aby toho nebolo málo, v úvode súťaže prišla prvá zmena. Rytierov iba nedávno posilnil vyššie spomínaný, 206 cm vysoký center Vlatko Granič. Chorvátsky basketbalista je tak poslednou spišskonovoveskou akvizíciou a na ihrisku nahradil Chudiera Bileho, ktorý musel pre vážne ochorenie Slovensko opustiť.

Povedali pred zápasom:

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: ”Podľa mojich informácii majú Spišiaci zdravotné problémy. Ani na zápas Adriatického pohára v Rumúnsku nenastúpili v kompletnom zložení. Uvidíme, v akej zostave prídu do Handlovej, no v každom prípade je nesporné, že na ich súpiske figurujú mená kvalitných hráčov. A to tak slovenských, ako zahraničných. Rytieri sú navyše vedení vynikajúcim trénerom. Disponujú výbornými strelcami, Washingtonom a McGlynnom. Z nášho pohľadu to bude veľmi náročný zápas. Na druhej strane ale musím povedať, že naša hra sa o niečo zlepšila, čo potvrdil i zápas v Lučenci, kde sme boli k víťazstvu veľmi blízko. V sobotu preto musíme do stretnutia vložiť rovnakú energiu ako v Lučenci a pred svojimi fanúšikmi zabojovať o víťazstvo.”

Branislav Pipíška, kapitán Handlovej: ”So Spišiakmi sme sa nedávno stretli v rámci Ferálneho pohára. Vieme preto, aký zápas je pred nami. Rytieri majú kvalitný tím, na ktorý sme sa ale počas celého týždňa poctivo pripravovali. Základom úspechu bude koncentrovaná hra počas celého stretnutia. S bilanciou ktorú máme nie sme spokojní, preto ju už v sobotu budeme chcieť napraviť. Okrem toho chceme potešiť našich verných fanúšikov, ktorí na domáci triumf netrpezlivo čakajú. Verím, že nám ho aj oni pomôžu dosiahnúť.”

Detaily zápasu: 

Začiatok: 15. október 2022 o 19:00 hod. 

Miesto: Športová hala Handlová

Rozhodujú: Peter Ženiš, Pavel Fuska, Veronika Obertová

Pre sledovanie online prenosu klikni na ⬇️

https://www.google.com/url?q=https://bit.ly/3MpQh32&sa=D&source=editors&ust=1665746185181644&usg=AOvVaw3K0UXMQrN8Ll7dfcX_FplY

Kompletný program štvrtého kola:

Sobota, 15. október 2022:

BKM Lučenec – Inter Bratislava / 18:00 hod.

Patrioti Levice – Iskra Svit / 18:30 hod.

BC Prievidza – BC Komárno / 19:00 hod.

MBK Baník Handlová – Spišskí Rytieri / 19:00 hod.

Autor článku a foto: Pavel Procner