Zápasy štvrtého kola SBL začali na všetkých štyroch palubovkách v komornej a veľmi smutnej atmosfére. Pred úvodným rozskokom si všetci minútou ticha uctili pamiatku zosnulej basketbalovej legendy, Stanislava Kropiláka.

Baníci si na premiérové domáce víťazstvo musia počkať

Handlovčania, ktorí na svoj plný bodový zisk pred domácimi divákmi stále iba čakali, sa postavili proti Spišským Rytierom. Stretnutie bolo vyrovnané až do 16. minúty, kedy sa tímy striedali vo vedení. Za stavu 38:38 prišla prvá výraznejšia, osembodová šnúra Rytierov, ktorí odskočili na 46:38. Osembodové vedenie si udržali až do konca prvej polovice a na veľkú prestávku odchádzali za stavu 43:51.

Rozhodlo sa hneď po obrátke 

Handlovčania nezostali svojej povesti v tretej štvrtine nič dlžní a po zmene strán inkasovali ďalšiu, tentoraz deväťbodovú šnúru, ktorou Spišiaci natiahli na 18 bodov, 65:47. Baníkov ale táto studená sprcha na kolená nezrazila a v 33. minúte znížili na 75:80. Záver bol poznačený nervozitou na oboch stranách a po niekoľkých domácich stratách, v 37. minúte opäť ušli Rytieri do pohodlného, dvanásťbodového náskoku 92:80. Tento náskok si síce neudržali, pod handlovskými košmi zvíťazili 96:88.

MBK Baník Handlová – Spišskí Rytieri 88:96 (24:23, 21:30, 23:27, 20:16)

Body za Handlovú: Clergeot 34, Scott 18, Aranitovič 11, Brown 10, Sedlarevič 6 (Pipíška 6, Rožánek 3, Kádaši, Obert a Vojtek 0)

Body za Rytierov: Washington 30, Fusek 7, Hlivák 3, Antoni a Juríček po 2 (McGlynn 31, Granič 19, Mrviš 2)

TH: 19/16 – 31/20, Fauly: 25 – 18, Trojky: 10 – 6, Rozhodovali: Ženiš, Fuska, Obertová

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: ”Myslím si, že sme videli pekný a útočný basketbal, v ktorom sme ale urobili viac chýb ako náš súper. Tento zápas bol o jednotlivcoch. Dá sa povedať, že nás porazili dvaja hráči, McGleen a Washington, ktorých sme nedokázali ubrániť. V našom tíme vynikajúco zahrali Keon Clergeot a Eli Scott, ktorí boli na palubovke štyridsať minút a v závere im nezostali sily na to, aby zobrali koncovku do svojich rúk. Súperovi gratulujem k zaslúženému víťazstvu.” 

Branislav Pipíška, kapitán Handlovej: ”Dnes nás porazili prakticky dvaja hráči, s ktorými sme si nevedeli dať rady. Dovolili sme im vytvárať si ľahké pozície, čo ochotne využívali. Napriek tomu si myslím, že sme dnes na víťazstvo mali. Bojovnosť nám určite nechýbala, dokázali sme sa niekoľko krát vrátiť do zápasu a dokonca sme zmazali osemnásťbodové manko. Na konci rozhodli maličkosti a ľahké straty, ktoré nás obrali o body.”

Teo Hojč, tréner Rytierov: ”Až traja naši hráči hrali po infúziach a ja si veľmi vážim, že napriek zdravotným problémom nastúpili. Podali sme vynikajúci výkon v útoku, no s obranou nemôžem byť v žiadnom prípade spokojný. Nemôže sa stávať, že si vytvoríme osemnásťbodové vedenie a v zápätí ho stratíme. Takýto náskok musíme navýšiť, respektíve si ho minimálne udržať. Napriek tomu gratulujem svojim chlapcom k víťazstvu a Handlovej prajem veľa úspechov.”

Tomáš Mrviš, kapitán Rytierov: ”Po zraneniach a chorobách sa stále dávame do poriadku a ani v Handlovej to ešte nebolo z našej strany ideálne. Bol to náročný zápas, ktorý sme na handlovskej palubovke očakávali. Domáci ukázali, že sa s nimi musí v aktuálnej sezóne počítať. Víťazstvo, ktoré sme dosiahli veľkou bojovnosťou sa počíta a ja som zaň veľmi vďačný.”

Autor článku a foto: Pavel Procner