V sobotu cestovali handlovskí basketbalisti do Bratislavy, kde odohrali v rámci piateho kola SBL stretnutie s domácim Interom. Pred úvodným rozskokom bol favoritom Inter, ktorého opraty drží vo svojich rukách bývalý tréner Baníka, Danilo Rakočevič. 

Handlovčanom sa hneď od úvodu začala lepiť smola na päty, na rozcvičke sa zranila ich najväčšia opora Keon Clergeot. V 19. minúte sa k nemu pridal Branislav Obert, ktorý musel pre zranenie členka palubovku definitívne opustiť.

Napriek tomu boli zeleno-čierni domácim vyrovnaným súperom. Dieru na rozohrávke vynikajúco vyplnil Deleon Brown, ktorý robil od úvodu domácim najväčšie problémy. “Baníci” pod jeho taktovkou celý zápas držali s domácimi krok, dokonca niekoľko krát v zápase viedli. V 32. minúte ale poľavili a dovolili Interu ujsť do najyššieho, deväťbodového náskoku, 61:52. V tomto okamihu sa zdalo, že je o víťazovi rozhodnuté. Handlovskí basketbalisti sa ale nadýchli a päť minút pred koncom stretnutia svietil na ukazovateli stav 62:62. V závere sa opäť víťazstva zľakli a ich defenzívne chyby domáci trestali. Záverečnú päťminútovku zvíťazili pomerom 19:10, z toho až osem bodov zaznamenali z čiary trestných hodov. Naopak, tie zverenci trénera Bujana zahadzovali ako na bežiacom páse. V stretnutí zahodili z celkových 27 pokusov až dvanásť a práve trestné hody ich pripravili o víťazstvo. Navyše inkasovali deväť trojok, kým oni sami sa spoza oblúka presadili iba jediný raz. Podobnú trojkovú bilanciu by sme určite v historických štatistikách hľadali márne. Bratislavskému Interu stačil na zdolanie Handlovej slabý výkon. Po prehre 72:78 si Hornonitrania budú musieť na víťazstvo ešte počkať.

Inter Bratislava – MBK Baník Handlová 78:72 (18:16, 17:18, 20:15, 23:23)

Body za Inter: Zakas 25, Zdanavičius 18, Bulatovič 9, Moorman 6, M. Koller 0 (Allen 11, Magdolen 6, D. Koller 3, Ďurečko 0)

Body za Handlovú: Brown 24, Scott 18, Sedlarevič 7, Pipíška 4, Kádaši 0 (Aranitovič 15, Vojtek 4, Obert a Rožánek 0)

TH: 28/15 – 27/15, Fauly: 25 – 23, Trojky: 9 – 1

Rozhodovali: Ženiš, Margala, Kurpaš

Povedali po zápase:

Danilo Rakočevič, tréner Interu: „Stále opakujem, že pre nás bude každý zápas ťažký. Aj tento bol. Stále sa zohrávame a veľmi na nás v útočných veciach vplýva neskúsenosť, keď niečo netrafíme a potom hráme v opačnom tempe ako by sme chceli. Ale v poriadku, počítajú sa víťazstvá a je dobré, že máme čo zlepšovať. Sme veľmi radi, že sme zvíťazili, pretože toto je pre klub emocionálne obdobie po tom, čo nás opustil pán Kropilák. Chceli by sme mu venovať toto víťazstvo. Nech odpočíva v pokoji!”

Goran Bulatovič, hráč Interu: „Téner pred zápasom povedal, že každý zápas v tejto sezóne bude ťažký. Vôbec sa nám nedarilo, nemali sme náš deň. Ale ako som povedal chlapcom, dôležité sú víťazstvá. Aj keď sa nedarilo, vystupovali sme ako tím po celý zápas. Vďaka tomu sme zvíťazili.”

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: „Videli sme veľmi vyrovnaný duel. Rozhodli maličkosti na oboch stranách. Myslím, že sme prehrali preto, lebo sme mali katastrofálne trestné hody a padali sme na obrannom doskoku. Inter ťažil z toho, že má lepšie pripravených a fyzickejších hráčov. Preskákali nás a z toho dávali ľahké koše. V závere sme ešte bojovali o víťazstvo, ale bohužiaľ, nedosiahli sme naň. Chýbal nám Clergeot na rozohrávke. Možno by to bolo úplne iné.”

Branislav Pipíška, kapitán Handlovej: “Už od úvodu sa k nám šťastie obracalo chrbtom a približne päť minút pred začiatkom zápasu sme sa dozvedeli, že do stretnutia nezasiahne Keon Clergeot. V okamihu sa nám zrútila celá koncepcia, na ktorej sme celý týždeň pracovali. Mali sme doslova sekundy na to, aby sme vymysleli náhradný plán a veľa vecí sa v našej hre narušilo. Aby toho nebolo málo, počas zápasu nám vypadol z rotácie Braňo Obert. Za týchto okolností sa hrá veľmi ťažko. Napriek tomu sme bojovali a s domácimi sme držali krok prakticky celých štyridsať minút. O víťazstvo sme sa pripravili banálnymi chybami, ako napríklad nepremieňaním trestných hodov, či slabou streľbou spoza oblúka. Bol to  fyzicky náročný zápas, v ktorom sme mohli tak isto vyhrať, ako sme prehrali. O to viac ma to mrzí.”

Autor článku a foto: Pavel Procner