Ešte pred reprezentačnou prestávkou sme svojim fanúšikom dali do pozornosti, že na lavičke Handlovej došlo ku zmene trénera. Udialo sa tak tesne pred zápasom siedmeho kola v Komárne, v ktorom zaznamenal premiéru novopečený chorvátsky lodivod Toni Radič. Svoju premiéru si v službách nového klubu nemohol lepšie ani len predstaviť a handlovských fanúšikov pozdravil víťazstvom pod košmi favorizovaného Komárna. So svojimi novými zverencami tak pretrhol šnúru piatich prehier.

„Som rád, že sa nám hneď po mojom príchode podarilo uspieť. Myslím si, že základ úspechu nebol ale v mojom príchode. Chlapci ukázali veľkú chuť po víťazstve. Hrali sme tímovo a to rozhodlo. Každý jeden hráč si plnil svoje povinnosti na výbornú ako v útoku, tak aj v obrane. Vyplatilo sa mi, že som vsadil na širokú rotáciu a zapájal som do hry celú lavičku. Hráči sa mi odmenili veľmi serióznym herným prejavom,“ zhodnotil svoje prvé vystúpenie na handlovskej lavičke Toni Radič.

Tréner Radič prišiel na Slovensko po krátkej trénerskej odmlke, no má za sebou skúsenosti nie len z domácej chorvátskej súťaže, ale pôsobil tiež v nemeckej Bundeslige, neskôr v nemeckej PRO-A a zúčastňoval sa i rôznych celosvetových seminárov, kde robil hovorcu pre Ruskú basketbalovú federáciu. Jeho doterajším trénerským vrcholom bola pozícia asistenta trénera v zámorskej Summer league, v tíme L.A. Clippers, ktorý vystupuje v najprestížnejšej basketbalovej súťaži sveta. V Európe nie je síce žiadnym nováčikom, no Slovenský basketbal bol pre neho ešte tesne pred príchodom veľkou neznámou.

„O slovenskom basketbale som toho príliš veľa nevedel, nesledoval som túto súťaž a nevenoval som jej pozornosť. O príležitosti pôsobiť na Slovensku ma informoval môj agent Dušan Kolarič, ktorý udržiava s Handlovou dlhé roky pracovné a priateľské vzťahy. Slovenskú najvyššiu súťaž mi opísal veľmi pozitívne. Povedal, že v nej pôsobí množstvo talentovaných mladých hráčov, ktorý majú tendenciu rozvíjať sa a basketbalovo napredovať. Dá sa povedať, že práve to ma presvedčilo a tak som sa postupne začal s basketbalom na Slovensku zoznamovať. Napokon som sa dohodol s manažmentom handlovského klubu,“ s úsmevom na tvári vysvetlil sympatický chorvátsky kouč.

Po vyššie spomínanom senzačnom triumfe v Komárne nasledovala reprezentačná prestávka, ktorá padla chorvátskemu lodivodovi vhod. Na zoznámenie sa s herným systémom „baníkov“ mal až dva týždne. Počas nich sa navyše mohli dať Handlovčania zdravotne do poriadku a v stredajšom baníckom derby by mali nastúpiť v kompletnej zostave.

„Mal som dostatok času pozrieť si niekoľko zápasov z aktuálnej sezóny a mohol som s chlapcami pracovať. Nerád by som nejakým spôsobom hodnotil úroveň tejto súťaže. Dá sa povedať, že liga je až na jeden-dva tímy pomerne vyrovnaná. Pre mňa je samozrejme zásadné, čo dosiahnem s Handlovou a každé jedno pôsobisko do ktorého prídem je pre mňa veľkou výzvou. Nerád by som hovoril o nejakých sezónnych ambíciách, mojim prvotným cieľom je posúvať sa krok po kroku k lepším výsledkom. Čaká nás veľa práce nie len na palubovke, ale i v útrobách klubu. Musíme ťahať za jeden koniec a to či už hráči, realizačný tím, manažment a vlastne každý, kto vie a môže pomôcť. Verím ale, že spoločne odvedieme dobrú prácu,“ skonštatoval 55 ročný Chorvát. 

Autor a foto: Pavel Procner