Po reprezentačnej prestávke sa znova hlási o slovo Slovenská basketbalová liga, v rámci ktorej sa odohrá ôsme kolo. To je rozložené až do troch dní. Prvý duel sa predohrá už v stredu, 16.novembra. Najväčší trhák kola bude odvysielaný na obrazovkách RTVS Šport a stretnú sa v ňom hornonitrianske celky, MBK Baník Handlová a BC Prievidza. A práve priamy prenos je dôvodom predohrávania druhej tohtosezónnej a 140-tej celkovej baníckej konfrontácie. 

Odveta pod handlovskými košmi

Banícke derby otváralo sezónu 2022/2023 a Handlovčania v ňom získali prvé víťazstvo spomedzi všetkých tímov. Stretnutie pred zaplneným hľadiskom prievidzskej Niké Arény síce nebolo z pohľadu divákov atraktívne, no plný bodový zisk brali Handlovčania. Zeleno-čierni tak vstúpili do novej sezóny tesným, no nesmierne dôležitým triumfom 57:55. Tieto dva body mali najmä pre handlovských fanúšikov o to výraznejšiu príchuť, že sa zrodili “za kopcom,” u najväčšieho rivala súťaže. 

Miernym favoritom budú domáci

Kým v prvom derby zápase sme do úlohy favorita stavali domácu Prievidzu, tentoraz do nej pasujeme handlovských baníkov. Tí sa síce po víťazstve v Prievidzi dlho hľadali a zaznamenali päť prehier v rade, v predchádzajúcom kole sa nadýchli a nečakane zaskočili Komárno na jeho palubovke. Nový tréner Toni Radič pozdravil handlovských fanúšikov na diaľku z Komárna najlepšie ako mohol a po víťazstve 100:87 sa hneď po príchode ukázal v dobrom svetle. Handlová sa aj napriek tomu nachádza na samom chvoste tabuľky, no s rovnakou bilanciou ako Prievidza a Lučenec, ktorí majú na svojom konte rovnako dve víťazstvá a päť prehier. Práve z tohto dôvodu je stredajšie derby pre oba hornonitrianske celky veľmi dôležité a jeho víťaz môže poskočiť až na štvrté miesto tabuľky. 

Zamerali sme sa

Prievidžanom sa v posledných troch zápasoch nepodarilo uspieť, keď si vylámali zuby na Leviciach, Spišskej Novej Vsi a Svite. Pred zápasom ôsmeho kola sa rozlúčili so svojou rozohrávačskou jednotkou, Chorvátom Aleksandarom Iličom. Na jeho miesto prišiel americký tvorca hry Kevin Anderson, ktorý by už mal do stredajšieho duelu zasiahnúť. 196 cm vysoký basketbalista, ktorý prišiel z cyperskej ligy, nemal dostatok času, aby sa s tímom ideálne zohral. A tak sa dá očakávať, že sa o post rozohrávky podelí s Adamom Krčmárikom a Patrikom Lukáčom, ktorí ale nie sú typickými jednotkami. Domáci na tomto poste alternujú so skúsenejšou trojicou Keon Clergeot, Branislav Pipíška a Deleon Brown, preto by sme mohli v tomto smere očakávať prevahu na Handlovskej strane. “Baníci” taktiež zareagovali na uvoľnené miesto svojej súpisky, na ktorom ešte donedávna figuroval Slovinec Milorad Sedlarevič. Na jeho pozíciu prišiel argentínsky krídelník s talianskym pasom, Tomas Cavallero. Na Slovensko priletel iba v uplynulú nedeľu a so svojim novým tímom odtrénoval päť tréningov. Podobne ako spomínaný Kevin Anderson, ani Tomas Cavallero nie je ešte so svojimi spoluhráčmi ideálne zohraný a bolo by veľmi trúfalé, hovoriť o veľkých očakávaniach (rozhovor s novou posilou Vám prinesieme zajtra dopoludnia). Isté však je, že na domácich bude číhať najväčšie nebezpečenstvo pod košom, kde sa Prievidžania opierajú o vo forme hrajúceho Kellona Taylora. Americký center uzatvára desinu najlepších strelcov súťaže. V nej sa ale nachádza i dvojica Keon Clergeot a Eli Scott. Handlovský rozohrávač sa usadil na treťom a Eli Scott na ôsmom mieste v celkovej tabuľke strelcov. A práve mikrosúboj Scotta s Taylorom púta v baníckej konfrontácii najväčšiu pozornosť. 

Čo môže rozhodnúť?

Tak ako v každom jednom derby zápase bude dôližitým ukazovateľom povestné športové šťastie. Očakáva sa vyrovnaný duel, v ktorom môžu rozhodovať maličkosti. Očakáme aj agresívnu, s pravidlami hraničiacu obranu na oboch stranách. Rozhodnúť môžu i osobné chyby lídrov oboch celkov a na ne si budú musieť dať obaja veľký pozor. Predčasný koniec jednej z opôr Handlovej či Prievidze, by mohol byť pre jeden alebo druhý tím osudný. Úspešnejší by mohol byť aj tím, ktorý bude mať vyššiu úspešnosť trestných hodov. A samozrejme, v neposlednom rade, veľkú úlohu zohrá úspešnosť otvorených strieľ spoza oblúka. 

Povedali pred zápasom:

Toni Radič, tréner MBK Baník Handlová: “Prievidza má veľmi kvalitný tím so skúsenými hráčmi. Práve to ju stavia do úlohy favorita, pretože v tak vypätých zápasoch ako je derby, môžu rozhodnúť práve skúsenosti. Naopak, naša súpiska je zložená prevažne z mladých chlapcov, ktorí ale dokážu hrať s chuťou a energiou. Dôležité bude, aby sme hrali svoju hru a koncentrovali sa na naše silné stránky.”

Eli Scott, hráč MBK Baník Handlová: “Pre oba tímy je tento duel dôležitý a ide v ňom o dôležité body do tabuľky, ale aj o klubovú prestíž, nakoľko sa v ňom stretnú rivali z dvoch susediacich miest. Nás by mohlo odraziť víťazstvo v Komárne, ktoré nám dodalo správny impulz. Čaká nás ale veľmi ťažký zápas, v ktorom zvíťazí koncentrovanejší tím. Prievidza nám určite nič nedaruje zdarma a o víťazstvo sa budeme musieť pobiť zo všetkých síl.”

Detaily zápasu:

Začiatok: 16. november o 19:00 hod.

Miesto: Športová hala Handlová

Rozhodujú: Peter Ženiš, Martin Margala, Marek Turčin

Zvyšný program 8. kola:

Piatok, 18. november:

Patrioti Levice – BKM Lučenec / 18:00 hod.

Sobota, 19. november:

Iskra Svit – BC Komárno / 18:00 hod.

Spišskí Rytieri – Inter Bratislava / 18:00 hod.

? Pavel Procner