Posledná novembrová streda má na programe desiate kolo Slovenskej basketbalovej ligy. V rámci neho sa odohrajú tri zápasy. Na prievidzskej palubovke sa predstaví líder tabuľky Inter Bratislava, vo východniarskom derby si zmerajú sily Spišskí Rytieri so Svitom a handlovskí baníci sa v odvete pokúsia vrátiť Lučencu tesnú prehru z tretieho kola. Stretnutie medzi Patriotmi Levice a Komárnom sa odkladá.

Odveta z tretieho kola nemá favorita

V prvom vzájomnom zápolení, ktoré sa odohralo ešte 9. októbra v Lučenci, mali Handlovčania víťazstvo na dosah. Šťastie bolo v tomto prípade na strane domáceho celku, ktorý napokon triumfoval 87:82. Vyrovnaný zápas sa začal lámať až v 36. minúte, kedy ešte svietilo na ukazovateli skóre 74:74. Za tohto stavu prišli Handlovčania o ľahké lopty a inkasovali deväťbodovú šnúru, ktorou Lučenec odskočil a zabezpečil si body do ligovej tabuľky. Oba celky sa v súčasnosti potácajú na chvoste tabuľky a na handlovskej palubovke sa očakáva vyrovnaný duel s nejasným koncom. Pre oba tímy pôjde o veľmi dôležitý súboj, víťaz tohto stretnutia poskočí na priebežnú šiestu priečku tabuľky. 

Zápas vo Svite musí byť varovným signálom

Koncentrácia, odovzdávanie ľahkých lôpt a katastrofálny doskok sú slabinami baníkov v aktuálnej sezóne. Pokiaľ si zverenci trénera Radiča nubudú loptu viac vážiť, na víťazstvá môžu zabudnúť. Výstrahou pre nich by mali byť priam hrozivé štatistiky zo stretnutia pod Tatrami, nad ktorým by sa mali zamyslieť najmä zahraničné posily. Vlažný, priam ľahostajný či bezcharakterný výkon handlovských legionárov posadil sviťanskú Iskru na koňa a s baníkmi si poradila bez najmenších problémov. Svit doskočil v sobotnom meraní síl neuveriteľných 44 lôpt, kým Handlovčania iba 21. Hornonitrania nevystupovali ako jeden tím, no ich súper si loptu posúval a poľahky zakončoval. Domáci vyprodukovali 22 asistencii, kým Handlovčania iba chabých sedem. A práve to sú hlavné príčiny handlovského skratu vo Svite.

Čo sa musí zmeniť?

Pokiaľ sa nezmení myslenie niektorých hráčov v zeleno-čiernych dresoch, nezmenia sa ani spomínané štatistické ukazovatele. A práve v prístupe jednotlivých hráčov je príčina častých handlovských skratov. V domácom stretnutí proti Lučencu sa tak zo strany Handlovej musí zmeniť absulútne všetko. Posledná novembrová streda je ideálnou príležitosťou na napravenie si chuti a udobrenie handlovského hľadiska. Nám tak zostáva len dúfať, že tento fakt si uvedomujú všetci hráči handlovskej súpisky. 

Povedali pred zápasom:

Toni Radič, tréner Handlovej: “Po zápase vo Svite je ťažké niečo hovoriť. Pred domácim stretnutím proti Lučencu musíme zmeniť individuálny prístup a ukázať väčšiu túžbu po víťazstve. Lučenec je kvalitný tím, preto je nutné pozdvihnúť náš všeobecný herný prejav na vyššiu úroveň. Verím, že sa nám tieto predzápasové ciele podarí na palubovke naplniť.”

Deleon Brown, hráč Handlovej: “Po neuspokojom výkone a vysokej prehre vo Svite nás čaká pokus o reparát. Chceme sa vrátiť na víťaznú vlnu a do kolonky výhier si pripísať štvrté víťazstvo. Verím, že sme sa všetci zo sobotného duelu ponaučili a doma budeme úplne iný tím. Lučenec je veľmi ťažký súper, preto nesmieme poľaviť v žiadnej hernej činnosti. Kľúčovými budú najmä tvrdá obrana a doskok.”

Detaily zápasu:

Začiatok: 30. november o 18:00 hod.

Miesto: Športová hala Handlová

Rozhodujú: 

Peter Ženiš, Jakub Izák, Richard Sirocký

Kompletný program 10. kola:

Streda, 30. november:

MBK Handlová – BKM Lučenec / 18:00 hod. 

BC Prievidza – Inter Bratislava / 17:00 hod.

Spišskí Rytieri – Iskra Svit – / 18:00 hod.

Patrioti Levice – BC Komárno / odložené!

Autor článku a foto: Pavel Procner