Posledná novembrová streda mala na programe desiate kolo Slovenskej basketbalovej ligy. V rámci neho sa odohrali tri zápasy. Na prievidzskej palubovke sa predstavil líder tabuľky Inter Bratislava, vo východniarskom derby si zmerali sily Spišskí Rytieri so Svitom a handlovskí baníci hostili v odvete z tretieho kola BKM Lučenec. Stretnutie medzi Patriotmi Levice a Komárnom sa odložilo.

Baníci mali pred úvodným rozskokom neľahkú úlohu. Po sobotnej fraške pod Tatrami si chceli udobriť fanúšikov a prinavrátiť víťaznú chuť. V zápase ale išlo aj o priamu konfrontáciu o šieste miesto tabuľky. Väčší tlak bol teda kladený na domáci celok, od ktorého sa pred začiatkom zápasu očakávala povinná jazda.

Handlovčania vedeli, že pokiaľ chcú odohrať diametrálne rozdielny zápas ako vo Svite, bude dôležité zachytiť úvod. Od neho sa totiž v ich prípade častokrát odzrkadľuje priebeh celého stretnutia. Ten ale opäť nezachytili a na herné trápenie nadviazali. Znova doplatili na slabú koncentráciu a kým sa spamätali, svietil na ukazovateli stav 8:24. V druhej štvrťke Lučenec svoj náskok nabaľoval a v 16. minúte ušiel na neuveriteľných 32 bodov, 48:16. Za tohto stavu začali diváci opúšťať športovú halu. Na veľkú prestávku Handlovčania odchádzali s 28-bodovým mankom, 31:59.

Po obrátke sa nezmenilo zo strany zeleno-čiernych absolútne nič a Lučenec v 30. minúte poľahky odskočil na 38 bodov, 82:44. V záverečnom dejstve to už bolo iba odpočítavanie sekúnd a napriek tomu, že domáci z 38-bodového manka ukrojili, zaznamenali pod vlastnými košmi potupnú prehru 77:100.

Jediným svetlým momentom na handlovskej strane bol domáci kapitán Branislav Pipíška. Iba on ukázal na palubovke charakter, chcenie a túžbu po víťazstve. Od absolútneho fiaska zachránili baníkov slovenskí hráči z lavičky, ktorý vybehli až v poslednej desaťminútovke. Práve vďaka nim sa 38-bodové manko scvrklo na konečných 23 bodov. Žiaľ, ani tento fakt neospravedlňuje ďalšie neakceptovateľné zlyhanie Handlovej.

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “Veľmi ťažké hodnotenie zápasu, jediné čo môžem urobiť, je ospravedlniť sa handlovským divákom za tento výkon. Bez energie a chuti sa basketbal hrať nedá. Už po prvom polčase bolo rozhodnuté a druhý sa dohrával vo vlažnom Ako svetlý okamih môžem vypichnúť výkon mladých slovenských hráčov, ktorí prišli na palubovku na samom konci a nezabalili to. Urobili všetko preto, aby napravili našu povesť a bojovali aspoň o prijateľnejší výsledok. Je iba na nás, ako sa s týmto vysporiadame a čo bude s handlovským basketbalom ďalej.”

Branislav Pipíška, hráč Handlovej: “Ťažko sa hodnotí takýto zápas. V prvom rade gratulujem Lučencu k zaslúženému víťazstvu. Celých štyridsať minút boli lepším tímom. Musíme popracovať na našej hre, pretože druhý zápas v rade takto vybuchnúť a to dokonca pred svojimi fanúšikmi je neakceptovateľné.”

Nenad Miloševič, tréner Lučenca: “Gratulujem svojim chlapcom k tomu, ako zareagovali po poslednom zápase s Prievidzou a dnes ukázali svoju reálnu tvár. Takéto výkony by nás mali zdobiť najmä v obrane, z ktorej samozrejme potom vyplýva aj dobrý útok. Tešíme sa na ďalší zápas, na ktorý sa musíme poctivo pripraviť a verím, že sa budeme krok po kroku posúvať na tú úroveň, na ktorej chceme byť. Držím palce Handlovej v ďalšom priebehu súťaže.”

Ján Zorvan, hráč Lučenca: “Presne takýto zápas sme potrebovali, aby nám mentálne pomohol do ďalšieho priebehu sezóny. Začali sme agresívne v obrane, čo sa potom prelialo aj do útoku a odohrali sme skvelý duel. Som rád, že sa do hry zapojili všetci hráči lavičky a zápas sme si spolu užili.”

Autor článku a foto: Pavel Procner