Prvá decembrová sobota mala na programe jedenáste kolo Slovenskej basketbalovej ligy. V rámci neho sa bojovalo na štyroch palubovkách.

V Komárne, ktoré hostilo v konfrontácii o šieste miesto Prievidzu, bol úvodný rozskok vhodený už o 16-tej hodine, zvyšné tri stretnutia začínali v rovnakom čase, o 18-tej hodine. Bratislavský Inter si v domácom zápase proti Lučencu upevňoval vedúcu priečku tabuľky, pod Tatrami vyzval Svit Patritov Levice a na Spiši nastúpila oslabená Handlová.

Pred rozskokom bol na spišskonovoveskej palubovke favorit jasný. Domáci basketbalisti dýchajú z druhého miesta na chrbát Interu a ich cieľom bolo, aby sa toto konštatovanie ani po jedenástom kole nezmenilo. Od Rytierov sa pred vlastným hľadiskom očakávala povinná jazda, pretože zmenami poznačená Handlová nemala byť pre nich žiadnou prekážkou. Toto konštatovanie ale osem statočných z hornej Nitry vyvrátilo.

Stretnutie začalo podľa predzápasových prognóz a už po troch minútach hry Rytieri viedli 8:0. Po oddychovom čase sa ale baníci vrátili ako pokropení živou vodou a osembodové manko nielenže zmazali, ale domácim odskočili rovnako do osembodového vedenia 29:21. Od tohto okamihu viedli až do veľkej prestávky, na ktorú odchádzali po Vojtekovom buzzer beateri s vedením 41:39.

Po zmene strán Spišiaci hneď v úvode otočili a v 27. minúte ušla prvý raz do dvojciferného vedenia 62:51. To ale baníkov nezlomilo a obrovským chcením opäť naklonili misku váh na svoju stranu. V 34. minúte zmazali jedenásťbodové manko a minútu na to znova viedli 73:71. V závere sa im ale nepodarilo pokryť dvojicu Washington – McGlynn, ktorí spoza oblúka rozhodli o víťazstve svojho tímu. Handlovčania na Spiši prehrali 80:85, no za svoj výkon sa rozhodne hanbiť nemusia.

Spišskí Rytieri – MBK Baník Handlová 85:80(19:17, 20:24, 27:22, 19:17)

Body za Rytierov: Fusek 20, Antoni a Washington po 16, Granič a Hlivák po 2 (McGlynn 22, Juríček 4, Mrviš 3, Židzik 0)

Body za Handlovú: Rožánek 20, Scott 18, Cavallero a Pipíška po 13, Aranitovič 7 (Vojtek 7, Kádaši a Skubeň 0)

TH: 4/3 – 13/6

Fauly: 14 – 10

Trojky: 10 – 8

Rozhodovali:Zubák, Šarišský, Fanfara

Povedali po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov: „My sme jednoducho utrpeli víťazstvo. Dúfam, že si moji hráči pozrú tento zápas a pochopia o čo išlo. Prestaňme si klamať a namýšľať, akí sme dobrí, ak nebude na palubovke bojovnosť, akú sme ukázali v ostatných stretnutiach, tak neporazíme absolútne nikoho. Musíme si to uvedomiť všetci. Neviem, či niekto niekoho podcenil, ja som sa zodpovedne pripravil na tento zápas a ak to niekto takto poňal, tak nech sa pozrie do zrkadla.”

Michael Fusek, hráč Rytierov: „Čakalo sa, že sucho vyhráme, no opak bol pravdou. Síce sme rýchlo viedli 8:0, ale potom sme ich od prvého po posledného hráča podcenili, hostia bojovali, chytili sa a bol z toho vyrovnaný zápas. Ukázalo sa, že vôbec nejde o to, kto je prvý, či posledný v tabuľke, rozhodujúce je, čo na tej palubovke odovzdáte.”

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: „Asi takto sa nejako musíme dostať z tejto krízy. To, čo sme predviedli v ostatných zápasoch, nebolo hodné handlovského basketbalu a tak sme museli urobiť rez, aby sa to zlepšilo. A ukázalo sa, že to pomohlo. Dá sa prehrať, tak ako sme aj my prehrali, ale bola tam odvaha, bojovnosť a česť hrať za Handlovú. Celý zápas sme sa držali, na konci to zodvihli ich dvaja Američania, ale som rád za výkon, akým sme sa prezentovali.”

Branislav Pipíška, hráč Handlovej: „Som rád, ako sme pristúpili k zápasu, Spišská sa síce rýchlo dostala do vedenia, no potom sme sa držali celý zápas, až do poslednej minúty. Presne takto sa musíme vyhrabať z krízy, musíme bojovať a tvrdo pracovať, inak to proste nejde.”

Autor článku a foto: Pavel Procner