Dvanáste kolo Slovenskej basketbalovej ligy prinieslo súboj na palubovke handlovského Baníka, kde sa predstavil líder tabuľky, Inter Bratislava. Hostia, vedení “ex-handlovským” kormidelníkom Danilom Rakočevičom pricestovali na hornú Nitru potvrdiť vedúce postavenie tabuľky. Domáci basketbalisti sa v súčasnosti nachádzajú v nelichotivej situácii a po tom, ako zo svojich služieb uvoľnili dvojicu Američanov, musia sa spoliehať na výkony slovenských hráčov, ktorí doposiaľ príliš veľkú minutáž nedostávali. Pred úvodným rozskokom bolo ich cieľom zvíťaziť a odlepiť sa tak z absolútneho dna tabuľky, na ktoré ich po včerajšej predohrávke zosunula Prievidza.

Handlovčania si uvedomovali dôležitosť tohto zápasu a podľa toho do neho vstúpili. Už po šiestich minútach ušli na 13:5. Potom ale znervózneli a začali produkovať ľahké straty. To Inter trestal hlavne spoza oblúka a nielenže vyrovnal, ale v 17. minúte odskočil do deväťbodového vedenia 39:30. Inter strelil v druhej časti do handlovského koša päť trojok, kým domáci sa spoza perimetra presadili iba raz a prvý polčas prehrali 34:42.

Po obrátke Inter svoj náskok opäť navýšil na deväť bodov, no baníci sa neustále doťahovali a v 22. minúte vyrovnával ďalekonosnou trojkou na 47:47 Rožánek. To dodalo baníkom chuť a v 27. minúte to boli práve oni, ktorí sa ujali deväťbodového vedenia 56:47. Inter sa ani po tejto obrátke nevzdával a rýchlo využil chvíľkovú stratu koncentrácie zeleno-čiernych. Do poslednej prestávky znížil na rozdiel koša, 54:56. Potom ale prišla ďalšia senzačná šnúra baníkov, v ktorej mala prsty s chuťou hrajúca dvojica Vojtek – Rožánek. Tí bavili domáce hľadisko peknými kombináciami a smečmi, ku ktorým Vojtek pridal niekoľko doskokov a učebnicový blok, hodný kandidatúry na najkrajšiu akciu mesiaca december. Nasadenie domácich vyústilo v 35. minúte do dvanásťbodového vedenia 70:58. V závere sa zverenci trénera Radiča ešte pohrali s nervami domácich fanúšikov a súperovi dovolili priblížiť sa na rozdiel koša. Ani to ich však nezlomilo a poľahky opäť odskočili na 80:69. Posledné sekundy si hráči spolu s fanúšikmi užívali a stretnutie proti lídrovi tabuľky dotiahli do víťazného konca, 86:79.

MBK Baník Handlová – Inter Bratislava 86:79 (21:14, 15:28, 20:12, 30:25)

Body za Handlovú: Scott 24, Rožánek 16, Vojtek 13, Pipíška 12, Aranitovič 9, Cavallero 8, Kádaši 4

Body za Inter: Zdanavičius 23, Zakas 22, Moorman 21, Kozlík 4, M. Koller, D. Koller a Magdolen po 3

Rozhodovali: Fuska, Šarišský, Izák

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “Tak ako tvrdím stále, dôležité je bojovať a ukázať srdce. Potom sa úspech dostaví. Samozrejme je to basketbal a potrebujete aj trafiť otvorené strely. To sa nám darilo, premenili sme dôležité pokusy. Inter sa síce niekoľko krát dotiahol, napriek tomu sme to s prehľadom zvládli. Gratulujem hráčom, pretože tento triumf nie je iba o dnešnom výkone, ale aj o tréningu, v ktorom sa osem hráčov bije za to, aby sa ich práca pretavila do zápasu. Každý jeden zápas je odraz tréningového procesu.”

Richard Rožánek, hráč Handlovej: “Do zápasu sme išli s tým, že nemáme čo stratiť, iba prekvapiť. Hrali sme uvoľnene a podarilo sa nám pokoriť lídra tabuľky. Výkon, ktorý sme predviedli nás teší a dostali sme zaň právom odmenu, v podobe dvoch bodov. Na radosť ale nezostáva veľa času, už v sobotu nás čaká náročný duel pod košmi Levíc, preto sa naň od zajtra musíme pripravovať.”

Danilo Rakočevič, tréner Interu: “Do zápasu sme podobne ako proti Lučencu nastúpili veľmi zle. Nehráme svoju hru, ktorá nás zdobila pred týmito dvoma prehrami. Nezostáva nám iné, iba ďalej trénovať a pripravovať sa na ďalšie zápasy. Handlová si dnes zaslúžila zvíťaziť viac, pretože mala väčšiu chuť a energiu. Preto jej k tomuto výkonu blahoželám.”

Marek Kozlík, hráč Interu: “Bol to náročný zápas, v ktorom sme sa snažili postaviť po zlom výkone proti Lučencu. Chýbal nám Goran Bulatovič a to sme pochopiteľne cítili. Hrali sme mierne dezorganizovane, chýbala nám pozícia číslo jeden a to bola jedna z príčin neúspechu. Musíme sa zlepšiť, začať hrať tvrdšie a zodpovednejšie. Tento tím má na to, aby hral dobrý basketbal a musíme sa vrátiť k našim štandardným výkonom. Handlovej gratulujem k dobrému výkonu.”

Autor článku a foto: Pavel Procner