Handlovčania nastúpili na zápas 13. kola Slovenskej basketbalovej ligy, pod košmi Patriotov z Levíc. Favorit bol pred úvodným rozskokom jasný, od domácich sa očakávalo povinné víťazstvo.

Baníci aj napriek výraznému oslabeniu, v predošlých dvoch vystúpeniach dokázali, že o dobrý výsledok sa dokážu pobiť. Avšak úradujúci majster bol aj napriek snahe nad ich sily. Akoby Handlovčania nemali dosť problémov, už rozcvičku pre zranenie opustil jeden z ťahúňov tímu, Tomas Cavallero. Chuť po víťazstve napriek tomu nemožno zeleno-čiernym ani v tomto prípade uprieť, no únava z ostatného obdobia, nízka rotácia a kvalita súpera, boli troma rozhodujúcim atribútmi, s ktorými sa nedokázáli popasovať.

Domáci rozhodli o svojom triumfe až v druhom polčase. Handlová ešte minútu pred koncom prvej štvrťky viedla 16:15 a v tri minúty pred koncom prvého polčasu svietil na ukazovateli stav 28:26. Baníci sa topfavorita držali a na veľkú prestávku odchádzali len so šesťbodovým mankom, 31:37.

Po zmene strán baníkom dochádzal dych a Patrioti im ušli na 17 bodov, 54:37. Osem statočných sa aj napriek únave nevzdávalo a v závere tretej časti sa im podarilo znížiť na 49:60. Na viac sa už ale nezmohli a v poslednom dejstve dominovali domáci. Tí si dokázali vytvoriť až 32-bodový náskok, 96:64. Z neho zeleno-čierni ešte ukrojili tri body a v Leviciach prehrali 67:96.

Po dvoch skvelých predstaveniach sa baníci za túto vysokú prehru hanbiť nemusia. Na palubovke odovzdali maximum a o svoju česť sa dôstojne pobili. Dôležité bude, aby na dnešný zápas čoskoro zabudli a sústredili sa na náročný program, ktorý na nich v najbližšom období čaká. Pozornosť musia upriamiť najmä na koncentráciu v domácich vystúpeniach. Chuť by si chceli napraviť už v nastávajúcu sobotu, kedy na domácej palubovke hostia Komárno.

Patrioti Levice – MBK Baník Handlová 96:67(17:16, 20:15, 27:18, 32:18)

Body za Patriotov: Freeman 18, Bachan 14, McCallum 13, Lapornik 11, Kotásek 2 (Bojanovský 14, Kovac 12, Chaban 5, Krajčovič 4, Abrhám 3)

Body za Handlovú: Pipíška 21, Scott 19, Vojtek 8, Rožánek 7, Kádaši 3 (Aranitovič 7, Skubeň 2, Obert 0)

TH: 16/13 – 15/9

Fauly: 17 – 18, Trojky: 7 – 8

Rozhodovali: Fuska, Margala, Hudec

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Mali sme pomalší rozbeh. Som rád za to, ako sme vstúpili do druhého polčasu. Takto sme ale mali vyzerať hneď od úvodu.“

Martin Bachan, hráč Patriotov: „Na začiatku nám chýbala energia, nastúpili sme ležérne. V druhom polčase sme si vstúpili do svedomia a ukázali sme, že so súperom, akým je Handlová, musíme hrať od začiatku naplno.“

Toni Radič, tréner Handlovej: „Je to všetko ťažké. Chalani odovzdali maximum, som spokojný s ich prístupom a snažili sa hrať najlepšie, ako to išlo. Bojovali sme do posledných zbytkov energie. Konečný výsledok je odrazom reality, Levice si zaslúžili zvíťaziť.“

Peter Vojtek, hráč Handlovej: „My sme do stretnutia prišli s tým, že chceme bojovať a potvrdiť výkony z predošlých dvoch zápasov. Od začiatku bolo vidieť kde je kvalita a domácich sme nemali čím zdolať. Snažili sme sa, ale Patrioti nás v druhom polčase prevalcovali.“

Autor a foto: Pavel Procner