Na palubovke handlovskej športovej haly sa odohralo stretnutie 14. kola, medzi domácim Baníkom a basketbalovým klubom BC Komárno. Handlovčania sa už niekoľko týždňov trápia s úzkou tímovou rotáciou, ku ktorej sa v uplynulom týždni pridružila rozsiahla maródka.

Handlovčania bez svojich opôr

Domáci nastúpili k úvodnému rozskoku bez svojho kapitána Branislava Pipíšku a pod košom absentoval v horúčkach ležiaci Eli Scott. Do stretnutia nastúpil s veľkým sebazaprením a s bolesťami zranený Tomas Cavallero. Zeleno-čierni sa tak predstavili pred svojimi fanúšikmi v siedmych a bez predzápasovej prípravy, nakoľko v uplynulom týždni sa na trénengoch stretávali štyria, maximálne piati.

Favoritom bolo Komárno, baníci s ním nevládali držať krok

Vyššie spomínané fakty stavali do úlohy favorita hosťujúcich lodiarov, ktorí handlovskú žiadosť o preloženie zápasu zamietli. Hneď od úvodu sa predzápasové predpoklady začali napĺňať a oslabená Handlová nedokázala držať s Komárnom tempo. To sa dostalo už po šiestich minútach hry do vysokého vedenia 24:5. Náskok hostí sa rýchlo zvyšoval a dve minúty pred koncom prvej polky viedli už o 22-bodov, 27:5. Domácim sa ešte podarilo v 13. minúte znížiť na 20:34, no potom prišli nervozitou vyprodukované ľahké straty a na veľkú prestávku sa odchádzalo za stavu 31:53.

Po obrátke sa baníci nadýchli a najmä zásluhou výbornej obrany v 24. minúte znižovali na 15 bodov, 43:58. To ich ale stálo veľa síl a ešte do konca tretej štvrtiny hostia opäť odskočili na 77:55. Vyšťavení Handlovčania záverečnú štvrtinu po fyzickej stránke nemali šancu zvládnuť a lodiari im v 35. minúte ušli už na 33-bodov, 92:59. Domácim sa predsa len ešte raz podarilo znížiť pod 30-bodový rozdiel na 66:92, no na viac sa už nezmohli a po 40-tich minútach podľahli Komárnu vysoko 71:110.

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: ”Pokiaľ išlo Komárnu o takéto víťazstvo, tak mu srdečne gratulujem. A gratulujem aj celému vedeniu súťaže za ústretovosť a za to, ako sa voči nám zachovalo. Stretnutie nám nebolo umožnené odložiť a výsledok vidíte sami. Uvidíme čo bude ďalej a vôbec, aká budúcnosť čaká na handlovský basketbal. V našom klube sa ľudia okolo basketbalu trápia, aby sme prežili a aby basketbal v meste nezanikol, bohužiaľ takto nám pomáha vedenie súťaže a tímy v nej. Ak si niekto myslí, že toto je “fair play,” ja k tomu nemám čo dodať a nech si o tom myslí každý čo chce. Viac k tomu nemám čo povedať.”

Branislav Obert, hráč Handlovej: ”Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Celý týždeň sme trénovali v malom počte hráčov, čo bol veľký problém a nedalo sa na tento zápas prakticky vôbec pripraviť. Jednoducho v štyroch to nejde. Zápas sme odohrali siedmi, dali sme do neho všetko a každý z nás nechal na palubovke maximum.”

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: ”Veľmi ma mrzí, že Handlová má zdravotné problémy a že sme jej žiadosti o odloženie zápasu nemohli vyhovieť. Ale aj my máme podobné problémy a posledné štyri zápasy sme odohrali v oklieštenej zostave a so zranenými hráčmi. Chcel by som zablahoželať Handlovej, že nastúpila aj v tejto úzkej rotácii a pobila sa o svoju česť. Samozrejme ďakujem aj svojim zverencom za zisk zaslúženého víťazstva. Zápas sme otvorili vynikajúco v útoku, aj v obrane. Posúvali sme si loptu a vytvárali otvorené strely. Teraz sa musíme pripraviť na zápas v Jadranskom pohári, v rámci ktorého zabojujeme o prvé miesto v skupine. Chcel by som všetkým v Handlovej popriať šťastné a veselé Vianoce.”

Roman Skvašík, hráč Komárna: ”Do zápasu sme išli s jasným cieľom a pripravovali sme sa na víťazstvo. Vedeli sme, že Handlová je oslabená, ale je známe, že je to veľmi nevyspytateľný tím, ktorý dokáže poraziť aj tímy z čela tabuľky. Som veľmi rád za toto víťazstvo, na druhej strane ma ale mrzí situácia v handlovskej šatni. Chalanom prajem skoré uzdravenie.

Autor a foto: Pavel Procner