Posledná predvianočná streda mala na programe predohrávku 16. kola Slovenskej basketbalovej ligy. V tretej vzájomnej konfrontácii sezóny sa v nej stretli celky MBK Baník Handlová a Iskra Svit.

V horúčkach a s bolesťami

Domáci nastúpili iba siedmi a boli bez akejkoľvek tréningovej prípravy, nehovoriac o zlom zdravotnom stave. V podstate nastúpili iba z dôvodu, aby sa duel mohol vôbec začať a aby zeleno-čiernym nebola započítaná kontumácia. Ani po druhý raz baníkom žiadosť o preloženie stretnutia neprešla. Žiaľ, aj toto je realita našej najvyššej basketbalovej ligy a prístupu tímov, účinkujúcich v nej.

Predzápasové predpoklady sa nenaplnili

Po vhodení úvodného rozskoku, ktorému predchádzala minúta ticha za zosnulú basketbalovú legendu Rudolfa Vraniaka, sa očakávalo, kedy sa hostia výraznejšie bodovo odpútajú. Tento scenár sa ale nekonal a maródkou zdecimovaní baníci sa zubami-nechtami snažili zabojovať o svoju česť a po štyroch minútach hry nečakane ušli do nečakaného, 16-bodového vedenia, 26:10. Od tohto okamihu sa ale začal handlovský náskok scvrkávať a dvanástej minúte svietil na ukazovateli stav 33:30. Ani v tomto momente sa baníci súperovi neodovzdali a tesne pred koncom prvej polovice znova ušli do dvojciferného náskoku 49:39. Z neho ešte do veľkej prestávky hostia ukrojili a do kabín sa odchádzalo za stavu 49:43.

Po obrátke sa Svitu podarilo dotiahnúť na štyri body, no baníci aj napriek nízkej rotácii opäť ukázali túžbu po víťazstve a po tretí raz si prinavrátili dvojciferné vedenie. Záverečná desaťminútovka začínala za stavu 77:67. V nej sa znova Iskre podarilo znížiť, no v 33. minúte to boli zas domáci bojovníci, ktorí získali dvojciferný náskok, tentoraz už šestnásťbodový a zároveň konečný, 97:81.

Vianočný darček pre fanúšikov

V dnešnom stretnutí treba vyzdvihnúť celý tím za obrovskú bojovnosť, charakter a túžbu zvíťaziť. Každý jeden hráč odovzdal na palubovke všetko. Preto by sme veľmi neradi vyzdvihovali individuality, ale nejde nepoukázať na fakt, že až traja hráči v handlovskom drese zaznamenali double-double a všetci siedmi hráči bodovali. Do stretnutia nastúpilo len sedem hráčov Baníka, z toho traja vo veľmi zlom zdravotnom stave. Navyše už vyše týždňa poriadne netrénovali a dnešným zápasom dali všetkým fanúšikom ten najkrajší vianočný darček.

Obzreli sme sa o pár hodín späť

V predvianočnej predohrávke 16. kola sa síce zrodilo senzačné a nečakané víťazstvo Handlovej, no stojí za zamyslenie, či pri súčasnej finančnej situácii, má ešte zmysel živiť profesionálne športové kluby. Ich fungovanie na Slovensku je na pokraji krachu. Nohy im podkopáva najmä štát, ktorý už roky nedokáže uvoľniť potrebné financie a udržateľnosť tradičných športových klubov v jednotlivých mestách visí na vlásku. S týmto konštatovaním sme sa ale už pomaly akosi vyrovnali. No maximálne žalostné je, že práve kluby, ktoré majú kráčať v ruka v ruke a bojovať spoločne za spoločné ciele či za lepšie podmienky, si navzájom škodia. Tento spôsob “spolupráce a vzájomnej tolerancie,” pomaly ale isto posúva najvyššiu basketbalovú súťaž na Slovensku do zaniknutia. Našťastie bojovnosť a nadšenie, aké dnes handlovskí basketbalisti ukázali, nás ešte stále ženú vpred.

Povedali po zápase:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “V prvom rade gratulujem chlapcom k vynikajúcemu výkonu, pretože toto víťazstvo je ich prácou. Ani popri tom všetkom čo v súčasnosti prežívame sa nevzdali a ukázali, že basketbal sa hrá srdcom a pokiaľ k tomu pridajú hlavu, dá sa uhrať každý zápas. Od prvej minúty sme boli vo vedení a myslím si, že sme zaslúžene zvíťazili. Všetkým, ktorí čítajú tieto riadky, želám krásne Vianoce a štastný nový rok.”

Richard Rožánek, hráč Handlovej: “Do zápasu sme vstúpili v siedmych a poznačení zdravotnými problémami. Napriek tomu sme do neho dali všetko a podarilo sa nám zvíťaziť. Sme šťastní, že sme to dokázali práve v tomto vianočnom období. Našim fanúšikom, ale i sebe sme dali krásny darček.”

Oleg Meleščenko, tréner Svitu: “Gratulujem Handlovej, ktorá dnes bola doslova perfektná a ktorá ukázala ako sa má hrať, napriek problémom v tíme. Každý jeden domáci hráč odovzdal na palubovke 100%, čo žiaľ nemôžem povedať o svojich zverencoch. Prvé čo som svojim chlapcom počas zápasu povedal je, že takýmto prejavom nerešpektujú ani sami seba. Ešte raz klobúk dole pred Handlovou, ktorá nás zničila aj na doskoku, aj v asistenciách, skrátka vo všetkých herných ukazovateľoch. Hrala agresívnejšie, rozumnejšie a zaslúžene zvíťazila.”

Stanislav Baldovský, hráč Svitu:“Z našej strany to bola potupa a hanba. Ako kapitán tímu musím povedať, že zápas sme si prehrali sami. Treba si uvedomiť, že basketbal nie je len o skórovaní, ale v prvom rade o kvalitnej obrane. Preto musím skritizovať sám seba a aj celý tím. Do Handlovej sme prišli ako majstri sveta mysliac si, že stretnutie vyhráme lúsknutím prsta. Takúto facku sme zrejme potrebovali dostať. V závere by som chcel všetkým popriať krásne vianočné sviatky a všetko dobré v novom roku.”

Autor článku a foto: Pavel Procner