Posledná tohtoročná streda má na programe 15. kolo Slovenskej basketbalovej ligy, ktorým sa dlhodobá časť súťaže prehúpne do druhej polovice. Najväčším ťahákom kola bude 141. hornonitrianske derby, v ktorom sa stretnú regionálni, ale i tabuľkoví susedia.

Handlovčania konečne nastúpia kompletní

Napriek tomu, že dlhodobá časť je ešte len v polovici, v oboch hornonitrianskych celkoch sa udialo množstvo zmien. Ani v jednom z dvoch predchádzajúcich zápasov nenastúpili tieto tímy proti sebe v rovnakých zostavách a inak tomu nebude ani v poslednú decembrovú stredu. Ako Prievidžania, tak ani Handlovčania sa nevyhli odchodom či príchodom a dá sa povedať, že svoju optimálnu formu obaja stále iba hľadajú. Handlová sa už niekoľko týždňov pasuje so zraneniami a maródkou. Naopak, Prievidza svoj káder výrazne posilnila a iba prednedávnom sa pochválila solídnym úlovkom, ktorým je jej najväčšia opora uplynulej sezóny, Alonzo Walker. Na lavičke hostí by už nemal chýbať nik a na súpisku sa po zranení vracia i handlovský kapitán Branislav Pipíška. Manažment Baníka po dlhšej dobe zaplátal dieru na rozohrávke, keď do služby povolal chorvátskeho tvorcu hry, Deana Popoviča. Nelichotivým konštatovaním ale zostáva, že zverenci trénera Radiča sa za posledné dva týždne na tréningu stretávali maximálne v piatich. Chorvátsky kouč stále bojuje s chorobou a ani v Prievidzi nebude stáť na lavičke zeleno-čiernych. Trénerské kormidlo tak po druhý raz v rade uchopí handlovský kouč Karol Kučera.

Vo vzájomnej bilancii má lepšie našliapnuté Handlová

Tretia vzájomná konfrontácia celkov z chvosta tabuľky je odvetou prvého kola, ktoré sa odohralo 30. septembra a baníci v ňom zvíťazili na palubovke súpera rozdielom koša, 57:55. Prievidžanom sa nepodarilo Handlovej vrátiť požičané ani v zápase ôsmeho kola. Naopak, zeleno-čierni nielenže potvrdili triumf spod prievidzských košov, ale svojmu rivalovi nadelili nakladačku 93:59.

Súboj o prestíž, aj o dôležité body

Obom tímom z chvosta tabuľky pôjde o veľa. Prievidza by prípadnou prehrou stratila s baníkmi tesný kontakt a Handlovčania by ušli už na dve víťazstvá. Naopak, v prípade prehry Handlovej, by sa pomer víťazstiev týchto tímov vyrovnal. Tento duel je tak začiatkom naháňačky o postup do štvrťfinále vyraďovacích bojov. 

Povedali pred zápasom:

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej:V Prievidzi musíme predviezť bojovný výkon, sústrediť všetky naše sily do obrany a útočného doskoku. Do zápasu musíme dať maximálnu energiu, pretože iba tá nám môže priniesť šancu na úspech. Verím tomu, že posledný domáci zápas so Svitom, všetkých chlapcov dobre naladil a do Prievidze sa ideme pobiť o dobrý výsledok.

Branislav Pipíška, kapitán handlovského Baníka: “Čaká nás velmi dôležitý zápas na palubovke Prievidze, ktorá z väčšej časti obmenila káder a bez pochýb sa na tretí vzájomný zápas proti Handlovej dobre pripravila. Rovnako tak ale vycestujeme pripravení aj my a dúfam, že svoj hlad po víťazstve aj do tretice zaženieme. Po kratšej ligovej prestávke sa na zápas veľmi teším a verím, že si priaznivci oboch táborov nájdu medzi sviatkami čas a v prievidzskej Niké Aréne vytvoria skvelú atmosféru. Verím, že oba celky ponúknu divákom kvalitný a okulahodiaci basketbal, ktorý je pre derby stretnutia typický.”

Detaily zápasu:

Začiatok: 28. december o 18:00 hod.

Miesto: Niké Aréna Prievidza

Rozhodujú: Ženiš, Turčin, Sirocký

Kompletný program 15. kola – 28.12.2022:

Inter Bratislava – Spišskí Rytieri / 17:00 hod.

BC Prievidza – MBK Baník Handlová / 18:00 hod.

BC Komárno – Iskra Svit / 18:00 hod.

BKM Lučenec – Patrioti Levice / 18:00 hod.

Pre sledovanie zápasu klikni na ⬇️⬇️⬇️

https://www.nike.sk/niketv/basketbal

Autor článku: Pavel Procner

Ilustračné foto: Ladislav Szibilla