Záver kalendárneho roka 2022 na hornej Nitre okorenilo banícke derby, ktoré prilákalo do prievidzskej Niké Arény solídnu divácku návštevu. Prievidžania mali čo svojmu regionálnemu, ale i tabuľkovému susedovi vracať. V predošlých dvoch zápoleniach ťahali za kratší koniec a Handlovčania ich len nedávno vyprevadili zo svojej palubovky 34-bodovým debaklom 93:59. Tretia vzájomná konfrontácia už ale bola v réžii domácich, ktorí ďalšie zaváhanie v súboji proti rivalovi spoza kopca nepripustili.

Prievidžania potvrdili úlohu favorita

Udalosti z ostatného obdobia stavali už pred rozskokom do úlohy favorita Prievidzu, ktorá sa od posledného vzájomného duelu s Handlovou posilnila. Naopak, Handlovčania sa po dvoch týždňoch stretli na tréningu v kompletnom zložení iba deň pred posledným baníckym derby v roku. A tak len málo kto očakával triumf hostí, na ktorých lavičke navyše stále absentuje chorvátsky tréner Toni Radič.

Stretnutie začalo z oboch strán opatrne a až do 14. minúty si domáci držali len mierne vedenie. Za stavu 32:25 začali ale Handlovčania kaziť všetko na čo siahli a domáci prvý raz odskočili do výraznejšieho vedenia, 38:25. V prvej polovici nastrieľali do handlovského koša až 18 bodov z brejkov po stratách Handlovej a na veľkú prestávku odchádzali s jedenásťbodovým náskokom 45:34.

Hneď po zmene strán sa baníkom podarilo znížiť na 38:45, no to bolo z ich strany na dlhšie všetko. V tejto časti hry ušla Prievidza do najvyššieho, 19-bodového vedenia v stretnutí, keď v 27. minúte zvyšoval na 62:43 z trestných hodov Hukič. V tomto okamihu sa zdalo, že je o víťazovi rozhodnuté. Zverenci trénera Kučeru nechceli svoju kožu predať lacno a postupne z vysokého bodového manka ešte ukrajovali. V 33. minúte nakopol handlovskú ofenzívu Pipíška a desaťbodovou šnúrou sa jeho tím dotiahol na tri body, 65:68. V závere sa ale baníci víťazstva zľakli a opäť prišli lacné straty, ktorých vyprodukovali celkom 23. Práve tie ich pripravili o víťazstvo a v treťej hornonitrianskej konfrontácii prehrali pod košmi prievidzskej Niké Arény 70:79.

BC Prievidza – MBK Baník Handlová 79:70(23:20, 22:14, 19:16, 15:20)

Body za Prievidzu: Taylor 15, Hukič 13, Wheeler 11, Jašš 8, Lukáč 5 (Anderson 19, Kincel a Walker po 4, Krčmárik 0)

Body za Handlovú: Pipíška 21, Scott 17, Rožánek 9, Aranitovič 8, Cavallero 4 (Vojtek 6, Popovič 3, Obert 2)

TH: 13/12 – 16/13

Fauly: 21 – 15

Trojky: 5 – 7

Rozhodovali: Ženiš, Turčin, Sirocký

Povedali po zápase:

Krunoslav Krajnovič, tréner Prievidze: “Po psychickej stránke to bol pre nás veľmi ťažký zápas vzhľadom na to, že máme negatívne skóre s Handlovou. Handlová mala pred týmto zápasom o jedno víťazstvo viac, čiže my sme jednoducho museli tento zápas vyhrať. Po zápase s Levicami sme sa desať dní poctivo pripravovali. Myslím, že sme dodržali väčšinu z toho, čo sme si dohodli, hoci samozrejme, boli tam nejaké výkyvy, najmä v tom momente, keď sa Handlová dotiahla na tri body, ale neznervóznili sme a vrátili sme späť náš náskok. Tie výkyvy sú normálne, najmä keď máte nezohraté družstvo, k tomu ešte nových hráčov, niektorí sa prvýkrát stretávajú s európskym štýlom basketbalu. Ale musím povedať, že sa snažili a ja verím, že v sobotu proti Lučencu zopakujeme podobný alebo možno aj lepší výkon. Pozývam tak všetkých divákov a dúfam, že v sobotu opäť dorazia do haly.”

Jamari Wheeler, hráč Prievidze: “Bol to dobrý zápas. Mali sme tu skvelé publikum, ktorí nás prišlo podporiť. Bolo to vybojované víťazstvo, zostali sme sústredení v obrane a proste sme hrali našu hru a hrali sme ako tím. Keď hráme ako tím, je ťažké nás poraziť.”

Karol Kučera, asistent trénera Handlovej: “Videli sme veľmi dobré hornonitrianske derby, ktoré sa hralo vo vynikajúcej atmosfére, za čo patrí vďaka obom fanúšikovským táborom. Myslím si ale, že aj hráči prispeli k tomu svojimi výkonmi a odohrali veľmi dobrý zápas, či na jednej, alebo na druhej strane. Z mojej strany si myslím, že rozhodli naše stratené lopty. 23 stratených lôpt na zápas je veľmi veľa. Bola to zásluha prievidzskej agresívnej obrany, s ktorou sme sa viac-menej nevedeli dobre vysporiadať. Keď sme sa s ňou už vysporiadali, tak sme z toho mali presilovú situáciu a dali sme kôš, ale bohužiaľ týchto 23 stratených lôpt rozhodlo o tomto zápase. Ostatné ukazovatele, či doskoky alebo asistencie a myslím, že aj streľba, bola možno na rovnakej úrovni v oboch tímoch.”

Branislav Pipíška, hráč Handlovej: “Myslím, že Prievidza vyhrala zaslúžene, ale nechýbalo veľa a mohli sme sa tešiť z víťazstva my. Myslím, že straty boli hlavným dôvodom, prečo sme nemohli pomýšľať nad víťazstvom, mali sme ich na konci zápasu 23. Prvý polčas ich bolo asi 17, tak jednoducho nemôžeme hrať. Keby sme obmedzili tie straty, tak sme mohli aj zvíťaziť, ale gratulujem Prievidzi k víťazstvu.”

Autor článku a foto: Pavel Procner