Po prvý raz v novom kalendárnom roku sa hlási o slovo Slovenský pohár, ktorý je rozložený do štyroch kôl. V nastávajúcu stredu spoznáme prvých dvoch semifinalistov. O postup medzi kvarteto najlepších si to rozdá Lučenec s Handlovou a bratislavský Inter so Spišskými Rytiermi. Zvyšné dva zápasy sa odohrajú v preložených termínoch. Patrioti vyzvú Prievidzu až v poslednú januárovú stredu a Komárno sa postaví Svitu v piatok, 3. februára. 

Osemfinále malo na programe sedem zápasov a okrem Levíc, ktoré si ziskom titulu v uplynulej sezóne zabezpečili priamy postup do štvrťfinále, sa v ňom predstavili všetky tímy z najvyššej basketbalovej súťaže. 

Osemfinálové súboje sa odohrali pod košmi nižšie postavených celkov, hrajúcich prvú a druhú slovenskú ligu. Naopak, štvrťfinále sa odohrá na palubovkách lepšie umiestnených, postúpených mužstiev a víťazi sa prebojujú na turnaj “Final Four,” ktorého dejisko ešte nie je známe. Aj v tomto prípade sa hrá len na jeden víťazný zápas. 

Handlovčania prešli do štvrťfinále víťazstvom v prvoligovej Považskej Bystrici, ktorá “baníkov” poriadne vytrápila. Hornonitrania síce zvíťazili 91:84, no tento výsledok sa zaradil do kategórie neuspokojivých. V nastávajúcu stredu narazia na štvrtý celok tabuľky SBL, BKM Lučenec. V krátkom časovom slede si tak po druhý raz zmerajú s “pelikánmi” sily. Po sobotnej prehre v stretnutí 17. kola SBL sa v lučeneckej Aréne pokúsia o reparát, no tentoraz vo štvrťfinále Slovenského pohára.

Povedali pred zápasom:

Karol Kučera, tréner Handlovej: “V stredu sa vrátime do Lučenca, kde v priebehu piatich dní odohráme už druhý zápas. Tentoraz sa bude bojovať o postup do semifinále Slovenského pohára. Po sobotnom meraní síl s týmto súperom vieme, čo všetko musíme na ihrisku zmeniť. Základom úspechu bude diametrálne zlepšenie obrany v hre jedna na jedna. Okrem toho musíme byť práve my tým celkom, ktorý vloží do stretnutia väčšiu energiu a ukáže väčšiu túžbu po víťazstve. V neposlednom rade musíme hrať disciplínovane a koncentrovane.”

Branislav Pipíška, kapitán Handlovej: “Čaká nás ďalší zápas pod košmi Lučenca, kde sme v uplynulú sobotu ťahali za kratší koniec. V ňom bolo o víťazovi rozhodnuté prakticky už po prvej štvrtine. S výkonom ktorý sme podali spokojní samozrejme nie sme. Sústrediť sa už ale musíme na to čo nás čaká. V Lučenci nastúpime do odvety, aj keď tentoraz pôjde o postup do semifinále Slovenského pohára. Verím, že pokiaľ vstúpime do zápasu koncentrovaní a zlepšíme obranu, budeme mať reálnu šancu zvíťaziť a postúpiť. Som si istý, že v tomto stretnutí podáme kvalitnejší výkon a za celý tím môžem vyhlásiť, že pre postup urobíme maximum.”

Detaily zápasu: 

BKM Lučenec – MBK Baník Handlová

Súťaž: Slovenský pohár

Miesto: Aréna Lučenec

Dátum: 11.január 2023

Čas: 17:00 hod.

Rozhodujú: Tomašovič, Šarišský, Karnay


Kompletný štvrťfinálový program:

11. január 2023 o 17:00 hod.

BKM Lučenec– MBK Baník Handlová

11. január 2023 o 18:00 hod.

Spišskí Rytieri – Inter Bratislava

28. január 2023 o 18:00 hod.

Patrioti Levice – BC Prievidza

3. február 2023 18:00 hod.

BC Komárno – Iskra Svit


Výsledky osemfinálových súbojov:

BK ŠPD Rožňava – BKM Lučenec 34:117 (21:47)

BK DSG Dunajská Streda – BC Komárno 59:150 (19:86)

MBK MŠK Žiar nad Hronom – Spišskí Rytieri 65:112 (39:54)

BK MBK AŠK Slávia Trnava – Inter Bratislava 58:118 (26:56)

Slávia Hvar sport resort Košice – Iskra Svit 45:99 (26:50)

IMC Slovakia Považská Bystrica – MBK Baník Handlová 84:91 (44:44)

BKM SPU Nitra – BC Prievidza 60:81 (29:42)


Final Four – 17. – 19. februára 2023

Patrioti Levice/BC Prievidza – Inter Bratislava/Spišskí Rytieri

BC Komárno/Iskra Svit – MBK Baník Handlová/BKM Lučenec

Autor článku a foto: Pavel Procner