Dvoma zápasmi 22. kola odštartovala Slovenská basketbalová liga poslednú štvrtinu dlhodobej časti. V prvú februárovú sobotu hostili handlovskí basketbalisti po štvrtý raz v sezóne svojho regionálneho a tabuľkového suseda z Prievidze.

O dôležitosti tohto zápasu z pohľadu oboch tímov hovoriť príliš veľa netreba, išlo o priamu konfrontáciu o postup do vyraďovacích bojov. Baníci by prípadným víťazstvom odsunuli Prievidzu na poslednú priečku tabuľky. To sa im žiaľ nepodarilo a po prehre 70:85 im najväčší ligový rival odskočil už na dve víťazstvá. Prievidžania si tak šesť kôl pred koncom základnej časti pootvorili dvere do olay off.

Narozdiel od predošlých zápasov, do tohto vstúpili zverenci trénera Kučeru koncentrovane a s veľkou chuťou. Dobre si uvedomovali, v čom je ich súper nebezpečný. Na tvrdú a agresívnu obranu Prievidze sa počas celého uplynulého týždňa zodpovedne pripravovali a nedovolili, aby im Prievidžania hneď v úvode ušli do vyššieho náskoku. V druhej štvrtine sa ale do prievidzského koša nedokázali trafiť a hosťom popadali ťažké strely. Vďaka tomu sa dostala Prievidza už v 18. minúte do 19-bodového vedenia 44:25. Domáci sa nechceli zmieriť s faktom, že sa o víťazovi rozhodne už v prvom polčase a do jeho konca znížili na 36:44.

Do stretnutia proti Prievidzi nezasiahol zranený Aranitovič a v prvej polke sa zranil i Jakub Kádaši. Napriek tomu bojovnosťou domáci v 27. minúte vyrovnali na 53:53 a stretnutie začínalo odznova. Vyššie spomínané absencie sa ale napokon na palubovke prejavili a Handlovčania napriek veľkému chceniu nedokázali udržať s Prievidzou krok. Tá v poslednej štvrtine trestala časté chyby domácich a postupne svoj náskok zveľaďovala. Po štyridsiatich minútach hostia zaslúžene zvíťazili a 85:70.

MBK Baník Handlová – BC Prievidza 70:85 (19:26, 17:18, 21:22, 13:19)

Body za Handlovú: Scott 22, Cavallero 11, Pipíška 5, Popovič 4, Kádaši 2 (Vojtek 17, Obert 7, Rožánek 2, Skubeň 0)

Body za Prievidzu: Wheeler 25, Anderson 17, Hukič 13, Taylor 10, Krčmárik 0 (Lukáč 9, Walker 8, Jašš 3, Gajdoš a Kincel 0)

TH: 20/14 – 11/7

Fauly: 11 – 22

Trojky: 2 – 10

Rozhodovali: Tomašovič, Šarišský, Sirocký

Povedali po zápase:

Karol Kučera, tréner Handlovej: ”Myslím si, že sme videli zápas, ktorý bol napínavý a divácky atraktívny. Na jednej strane chválim svojich hráčov za výkon, ktorý v rámci možnosti podali. Znova sme ale doplatili na ľahké straty a v záverečnej štvrtine aj na úbytok síl. Straty, o ktorých hovorím boli fatálne a doslova nás zabili. Okrem toho sme z dvadsiatich pokusov za tri body, premenili iba dva a s týmto konštatovaním sa tak ťažký zápas vyhrať nedá. V ostatnej činnosti nemám čo svojim zverencom vytknúť. Kvalita žiaľ bola na strane Prievidze, ktorej gratulujem k zaslúženému víťazstvu.”

Branislav Obert, hráč Handlovej: ”Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažké stretnutie. Napriek tomu zápas začal podľa našich predstáv. Následne sme ale začali produkovať množstvo nevynútených strát a to bolo príčinou prehry. Ďalším dôvodom bolo veľa nepremenených otvorených striel. Na palubovke sme ale odovzdali všetko, no na dobre pripravenú Prievidzu to nestačilo. V tejto chvíli môžem už iba zablahoželať Prievidzi k dobrému výkonu a víťazstvu. Do konca základnej časti zostáva ešte šesť kôl a my budeme o play off bojovať do poslednej chvíle.”

Maroš Helmecy, asistent trénera Prievidze: ”Začali sme vynikajúco, od začiatku sme hrali agresívne a plnili sme všetko, čo sme si v šatni povedali. Pochopiteľne z našej agresívnej obrany vyplývali aj ľahké strely, ktoré sme premieňali. Neviem čo sa potom stalo, prestriedali sme a akoby sme sa uspokojili s 19-bodovým náskokom. Handlová to využila a dokázala sa vrátiť do zápasu, keď vyrovnala na 53:53. Našťastie sme ale zápas aj napriek tomu dotiahli do víťazného konca a sme za to radi. Víťazstvo sa počíta a to je pre nás dôležité.”

Patrik Lukáč, hráč Prievidze: ”Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Derby nikdy nemá favorita, no my sme od začiatku išli za jedným jediným cieľom a ním bolo víťazstvo. Som rád, že sa nám to napriek niekoľkým herným výpadkom podarilo. Handlovčania dokázali zmazať 19-bodové manko a vyrovnať. My sme sa ale nepoložili a stále sme kráčali za rovnakým cieľom. Veľmi ma teší toto dôležité víťazstvo, no ešte stále nie je o ničom rozhodnuté. Ideme ďalej, budeme sa snažiť od zápasu k zápasu zlepšovať a možnože sa nám podarí posunúť ešte aspoň o jednu priečku vyššie. V závere by som chcel poďakovať našim fanúšikom, ktorí prišli vo veľkom počte a vytvorili nám domáce prostredie.”

Autor článku: Pavel Procner

Ilustračné foto: Ladislav Szibilla