Slovenská basketbalová liga mala na programe 25. kolo, v rámci ktorého sa odohralo kvarteto zápasov. Jedným z nich bol i súboj na Spiši. Išlo o stretnutie prvého s posledným a domáci Rytieri v ňom vyzvali handlovských baníkov. 

Kým hosťujúcemu tímu v tomto stretnutí už o nič nešlo, od Spišiakov sa očakávala povinná jazda, na upevnenie vedúcej pozície tabuľky. Baníci dohrávajú sezónu v oklieštenej zostave a na východ Slovenska cestovali bez klasického rozohrávača a pivota. Prekvapenie v tomto zápolení nik neočakával a jeho výsledok bol reálnym odrazom kvalít oboch celkov. Rytieri v ňom jasne dominovali a pred domácim hľadiskom napravili predchádzajúce zaváhanie so Svitom.

O víťazovi bolo rozhodnuté už po prvej štvrtine, ktorú baníci prehrali hanobne 13:38. Handlovská defenzíva mala opäť deň otvorených dverí a domáci cez ňu prechádzali ako nôž maslom. Zeleno-čierni nenašli ani kúsok hrdosti a chcenia a za Rytiermi zaostávali vo všetkych činnostiach. Po prvom polčase svietil na ukazovateli stav 68:35 a na hostí čakala druhá, nezávideniahodná dvadsaťminútovka. V nej Spišiaci pokračovali v streleckom tréningu a v tretej štvrťke odskočili frustrovanej Handlovej do 38-bodového náskoku, 96:58. V 37. minúte zápasu si vytvorili najvyššie, 41-bodové vedenie 114:73. V závere Handlovčania ukrojili z domáceho vedenia šesť bodov a znížili na konečných 83:118.

Spišskí Rytieri – MBK Baník Handlová 118:83(38:13, 30:22, 28:23, 22:25)

Body za Rytierov: Granič 19, Thomas 15, Lopez 13, Hlivák 12, Fusek 6 (Antoni 21, McGlynn 12, Židzik 9, Makula 5, Mrviš 4, Zuščák 2)

Body za Handlovú: Popovič 18, Kádaši, Obert a Scott po 9, Rožánek 6 (Vojtek 12, Skvašik 11, Skubeň 9)

TH: 15/14 – 16/10

Fauly: 16 – 12

Trojky: 12 – 13

Rozhodovali: Šarišský, Karniš, Donovalová 

Povedali po zápase:

Teo Hojč, tréner Rytierov: “Potrebovali sme toto víťazstvo, bola to povinná výhra a som rád, že sme k nej dokráčali takýmto výkonom a prístupom. Chcem však zložiť poklonu aj Handlovej, jej hráči sa nevzdávali a bojovali až do konca. Tuším, aké sú v Handlovej problémy, slovenská liga však túto baštu potrebuje. Verím, že sa budeme na palubovkách s nimi stretávať aj v budúcej sezóne.”

Adam Antoni, hráč Rytierov: “Dosiahli sme povinné víťazstvo, pristúpili sme k zápasu veľmi zodpovedne, posúvali si loptu a všetci hráči, ktorí sa dostali na ihrisko, tak skórovali. Ďakujem divákom, že nás prišli v celkom slušnom počte podporiť, snáď sme prístupom odčinili ostatný domáci nezdar proti Svitu. Teraz treba chvíľu zregenerovať a pripraviť sa na Final Four Alpsko- jadranského pohára.”

Karol Kučera, tréner Handlovej: “Videli sme obrovský rozdiel v kvalite. Všetko, čo sme si povedali pred zápasom, Spišiaci hlavne v prvej štvrtine zlomili kvalitou. My ju nemáme na takej úrovni a tak sme museli bojovať, to som však v prvom polčase u svojich zverencov postrádal. Musel prísť až krik v šatni, myslím si, že v tom druhom to už bolo lepšie, i keď treba objektívne povedať, že domáci kouč dal priestor aj mladým. Čakajú nás ešte tri zápasy, treba to so cťou dohrať a uvidíme čo bude potom.”

Matúš Skubeň, hráč Handlovej: “Vstúpili sme do stretnutia veľmi ľahkovážne, hlavne v obrane sme neplnili to, čo nám zdôrazňoval tréner. V druhom polčase sme sa snažili skresať ten veľký náskok a myslím si, že sme mali aspoň energiu. Je pravdou, že nám chýbal náš kľúčový hráč Aranitovič, no na to sa nemôžeme vyhovárať. Verím, že ďalšie zápasy to bude už len lepšie.”

Autor a foto: Pavel Procner