V prvý septembrový piatok vycestovali  “baníci” do a Zlína, kde sa v rámci predsezónnej prípravy predstavili na tradičnom medzinárodnom turnaji, “Memoriál Karla Vilíma.” Na palubovke zlínskej športovej haly odohrali v priebehu víkendu tri stretnutia, v ktorých si zmerali sily s domácim Fastavom, ako aj s nováčikom českej NBL, basketbalovým klubom Sršni Písek a s účastníkom rakúskej Superligy, BK DUKE Klosterneuburg.

Hneď v úvodnom meraní síl narazili handlovskí basketbalisti na zlínsky FASTAV, ktorý vystupuje v druhej najvyššej českej súťaži. Podľa očakávania mali v tomto zápolení navrch a o ich triumfe bolo rozhodnuté prakticky po prvom polčase. Na palubovke sa prestriedali všetci hráči handlovskej lavičky a už v 22. minúte ušli domácim do 29-bodového vedenia 61:32. Z neho sa podarilo s chuťou hrajúcemu Fastavu ukrojiť a po záverečnom klaksóne svietil na ukazovateli stav 93:72

SKB Fastav Zlín – MBK Baník Handlová 72:93 (13:28, 19:26, 19:20, 21:19)

Body za Handlovú: Todorovič 20, Harris 19, Pipíška 11, Láštic 9, Balčiunas a Kádaši 8, Scott 7, Dolník 6, Obert 3, Bolf 2

V sobotu čakala na Handlovčanov náročná previerka, proti húževnatému nováčikovi z Písku. Pred úvodným rozskokom nik ani len netušil, aké vyvrcholenie bude duel mať a každý zo zúčastnených by na tento okamih najradšej zabudol.

Stretnutie malo podľa očakávania vyrovnaný priebeh a oba tímy sa v ňom striedali vo vedení. Po prvej štvrtine mali mierne navrch “Sršni,” ktorí ju vyhrali 27:22. Po malej prestávke sa “baníci” vrátili na palubovku s agresívnejšou obranou, ktorá „Sršňov“zaskočila. Najmä vďaka tomu dokázali do konca prvej polky otočiť na 44:39. Po zmene strán zeleno-čierni v priebehu minúty päťbodové vedenie stratili a v 24. minúte pustili “Sršňov” do vedenia 51:46. Oddychový čas Handlovú znova nakopol. Baníkom sa podarilo získať vedenie späť a posledná štvrťka začínala za stavu 66:63. Pri tejto obrátke ale nazbierali príliš veľa faulov. Tie pramenili z tvrdej obrany, pre ktorú nemala pochopenie rozhodcovská dvojica. Pekné basketbalové momenty boli zmarené nezmyselnými hvizdmi a napätie na palubovke sa stupňovalo. A práve nezvládnutie zápasu dvojice v šedom, vyústilo do basketbalovej frašky, ktorá v 31. minúte, za stavu 68:63 v prospech Handlovej, vyústila do predčasného ukončenia zápasu. Tréner Miloševič emočne situáciu nezvládol a verbálne rozhodcov napadol. Následne sa rozhodol pre stiahnutie svojich hráčov z palubovky a duel sa nedohral. Náš súper z Písku odmietol za  týchto okolností prijať kontumačné víťazstvo a tak zostalo v platnosti skóre, za akého bolo stretnutie ukončené.

Sršni Písek – MBK Baník Handlová 63:68 (27:22, 12:22, 24:22, 0:2)

Body za Handlovú: Harris 23, Scott 15, Pipíška 9, Todorovič 8, Láštic 7, Kádaši a Balčiunas 3

Handlovskí basketbalisti sa rozlúčili s turnajom v Zlíne zápasom proti rakúskemu celku, BK DUKES Klosterneuburg. Toto zápolenie taktiež sľubovalo vyrovnaný a divácky atraktívny basketbal, čo sa potvrdilo aj v jeho samotnom priebehu.

Prvá štvrtina skončila v prospech Baníka tesne 17:16. Vyrovnaný stav sa niesol až do 18. minúty, kedy svietil na ukazovateli stav 31:31. V poslednej minúte prvej polky sa zeleno-čiernym podarilo mierne odskočiť a na veľkú prestávku sa odchádzalo za stavu 40:33 v prospech Handlovej. Po obrátke si s chuťou hrajúci Handlovčania vypracovali až 16-bodové vedenie 62:53. Za tohto stavu sa zdalo, že baníci zobrali zápas pevne pod kontrolu a pohodlne ho dotiahnu do víťazného konca. Zverenci trénera Miloševiča ale koncovku poriadne zdramatizovali, keď v 21. minúte dovolili súperovi zaznamenať šnúru 18:2. Ňou Rakúšania vyrovnali na 62:62 a začínalo sa odznova. Za tohto stavu si nahnevaný handlovský tréner vyžiadal oddychový čas, v ktorom svojim zverencom poriadne vyčistil žalúdky. Prerušenie hry Handlovej pomohlo a jej hráči sa po návrate na ihrisko vrátili ku koncentrovanému výkonu z tretej štvrtiny. Len štyri minúty im stačili, aby si prinavrátili dvojciferné vedenie a minútu pred koncom zápasu viedli o 11 bodov, 78:67. Záver už iba kontrolovali, no Klosterneuburgu predsa len dovolili výsledok kozmeticky upraviť na konečných 78:71.

MBK Baník Handlová – BK DUKES Klosterneuburg 78:71 (17:16, 23:17, 22:20, 16:18)

Body za Handlovú: Scott 24, Harris 20, Todorovič 11, Balčiunas 9, Láštic 8, Obert a Pipíška 3

Handlová si zo Zlína priviezla domov turnajové víťazstvo a v rámci doterajšej predsezónnej prípravy zatiaľ premožiteľa nenašla. Na zeleno-čiernych čaká ďalší medzinárodný turnaj, tentoraz bude jeho dejiskom domáca palubovka. V piatok 15.septembra odštartuje v Handlovej turnaj za účasti štyroch tímov.

Autor a foto: Pavel Procner