Týždeň pred začiatkom prvého kola dlhodobej časti Slovenskej basketbalovej ligy, sa na palubovke handlovskej športovej haly odohral turnaj za účasti tímov zo štyroch krajín. Pozvanie do Handlovej prijal český celok NH Ostrava, srbský tím KK Loznica, účastník rakúskej Superligy SKN St. Pölten a kvarteto zúčastnených doplnila domáca Handlová.

V otváracom zápolení turnaja si sily medzi sebou zmerali SKN St. PöltenNH Ostrava. Od tohto stretnutia sa očakávala vyrovnaná konfrontácia, ktorá nemala pred úvodným rozskokom favorita. Priebeh zápasu toto konštatovanie potvrdil a až do záverečného klaksónu sa tímy striedali vo vedení. O víťazovi sa rozhodovalo v samom konci, kedy sa šťastena priklonila na stranu českého tímu, ktorý vstúpil do turnaja triumfom 82:81.

Druhý piatkový duel priniesol slovensko-srbskú konfrontáciu, v ktorej domácich baníkov preveril basketbalový tím KK Loznica. Domáci o svojom súperovi príliš veľa nevedeli a tak bolo pred začiatkom veľmi ťažké, stavať do pozície favorita jeden či druhý celok.

Už v úvode sa tejto role ujali Handlovčania, ktorí v priebehu ôsmych minút ušli do vedenia 14:0. Prvý bod hostí zaznamenal po viac ako siedmych minútach hry z čiary trestného hodu Aleksandar Todorovič a prvý hosťujúci kôš z hry padol až v ôsmej minúte. Baníci si v 23. minúte vypracovali 26-bodový náskok 51:25 a uspokojení týmto vedením dovolili v poslednej štvrtine Srbom znížiť na osem bodov, 68:76. Za tohto stavu sa museli vrátiť ku koncentrovanému výkonu a ten im opäť zabezpečil dvojciferné vedenie. Zeleno-čierni svojho súpera ani raz nepustili do vedenia a turnaj odštartovali víťazstvom 87:76.

MBK Baník Handlová – KK Loznica 87:76 (22:6, 23:17, 17:21, 25:32)

Body za Baník: Scott 23, Láštic 18, Balčiunas 17, Pipíška 9, Todorovič 7, Harris 6, Obert 6, Dolník 1

Rozhodovali: Uhrin, Bara, Stopka

200 divákov

Druhý hrací deň priniesol dva zápasy o umiestnenie. V boji o tretie turnajové miesto si sily medzi sebou zmerali SKN St.Pölten a KK Loznica.

Pred úvodným rozskokom bol favoritom rakúsky celok, čo na palubovke potvrdzoval od samého úvodu stretnutia. Už v prvej štvrťke si vypracoval náskok 23:9. Loznici sa do polčasu podarilo zo 14-bodového manka ukrojiť a na veľkú prestávku sa odchádzalo za stavu 34:44. Po zmene strán  St.Pölten vyrukoval so zlepšenou streľbou a troma trojkami znova odskočil na 55:41. Od tohto okamihu sa jeho náskok už iba zvyšoval a po štyridsiatich minútach svietil na ukazovateli stav 84:61.

Handlovčania zostali neporaziteľní

Najväčšiu pozornosť na turnaji pútala slovensko-česká konfrontácia medzi Baníkom Handlová a NH Ostravou. Toto stretnutie naplnilo očakávania aj najnáročnejších fanúšikov. Baníci nastúpili proti siedmemu celku uplynulej sezóny v českej NBL, s veľkou energiou a túžbou zvíťaziť. Už v štvrtej minúte sa im podarilo ujsť do osembodového náskoku 15:7. Hostia si ale prišli do Handlovej po trofej turnajového víťaza a nechceli pustiť Handlovú do výraznejšieho vedenia. V siedmej minúte znížili na 17:18 a prvú štvrtinu prehrali iba rozdielom koša, 22:24. V jedenástej minúte sa Ostrave podarilo prvý raz vyrovnať na 24:24, no zeleno-čierni sa opäť v pravý čas nadýchli a na odpútali sa na 37:28. Znova ale prišla bodová šnúra hostí, ktorí ešte do polčasu znížili na najtesnejší rozdiel 39:40. Po obrátke vyrovnávali na 41:41, vedenie ale ani v tomto prípade na svoju stranu nestrhli. Handlovčania im znova ušli do mierneho vedenia, 66:61. V záverečnom dejstve sa očakávala veľká dráma. Tú ale nechcel pripustiť vynikajúco hrajúci dirigent handlovskej partie Joshua Scott a najmä jeho zásluhou odskočili Hornonitrania do najvyššieho vedenia v zápase, 83:68. Pätnásťbodový náskok síce neudržali, no práve ten im zabezpečil pohodlnú koncovku zápasu. Ostrava v závere znížila a kozmeticky upravila na konečných 95:84.

MBK Baník Handlová – NH Ostrava 95:84 (24:22, 16:17, 26:22, 29:23)

Body za Baník: Scott 29, Balčiunas 16, Pipíška 15, Harris 15, Todorovič 14, Láštic 6

Rozhodovali: Uhrin, Izák, Stopka

300 divákov

Vo finálovom zápase sa Ostravčanom podarilo dva razy vyrovnať, no misku váh na svoju stranu ani raz nepreklopili. Handlová tak vyhrala turnaj s konštatovaním, že na ňom ani v jedinom prípade so svojimi súpermi neprehrávala. Na hornej Nitre sa tak tešia už z druhého turnajového víťazstva v rámci predsezónnej prípravy.

Napísal: Pavel Procner

Foto: Ľuboslav Kurinec