PREV
NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
pondelok, 15 júl 2019 / Published in Nezaradené

Školský basketbalový klub na Mierovom námestí v Handlovej vznikol v roku 2001, kedy sa vtedajší tréner mládeže Jaroslav Daubner, na základe odporučenia Rady športových tried a rodičov rozhodol, že mládež oddelí od handlovského MBK. Od tohto obdobia prešlo osemnásť rokov a je čas na bilancovanie a hodnotenie doterajšej práce. Treba ale povedať, že tá je vyhodnotená výsledkami, ktoré ŠBK v uplynulom období dosiahol. Poďme ale pekne poporiadku. V čase, keď sa handlovský mládežnícky klub vydal na svoju vlastnú púť to nebolo vôbec jednoduché a na trénera Daubnera čakalo neisté obdobie. „Hlavným dôvodom tohto kroku bol diametrálne odlišný názor na financovanie mládežníckeho basketbalu v meste. Preto sme sa rozhodli osamostatniť a od roku 2002 vystupujeme pod názvom ŠBK. Aj keď nás v spomínanom čase čakala veľmi nejasná budúcnosť, dnes môžem zhodnotiť, že to bol správny krok“, skonštatoval tréner Jaroslav Daubner.

Foto: Milan Geleta

Počas doterajšej existencie klubu v ňom pracovalo množstvo trénerov, ktorí vychovali ligových hráčov, ale i reprezentantov Slovenska. Za zmienku stoja mená ako Tomáš Mrviš, Jaroslav Morávek, Jozef Vojtek, či Mário Ihring. „Počas doterajšej činnosti sme v klube dosiahli celý rad vynikajúcich výsledkov. Klub vychoval extraligových hráčov a niektorí z nich nosili na drese aj znak Slovenskej republiky. To boli fakty, ktoré nás motivovali a posúvali do ďalšej práce. Z môjho pohľadu je ale najdôležitejšie, že sa nám takmer dvadsať rokov darí napĺňať tú najhlavnejšiu ambíciu, ktorú sme si na samom začiatku stanovili. Je ňou prilákať pod deravé koše čo najviac detí. Stovkám mladých ľudí sme vyplnili a naďalej vypĺňame voľný čas a ja som si istý, že aj tí, ktorí sú dnes už dospelí, spomínajú na obdobie prežité v ŠBK s úsmevom na tvári. Aj niektorí z nich sa rozhodli umiestniť svoje deti práve k nám do ŠBK,“ vysvetlil s nostalgickým úsmevom na tvári Jaro Daubner. 

Doterajší šéftréner handlovskej mládeže, ktorý pôsobí ako mládežnícky tréner už neuveriteľných tridsaťštyri rokov tvrdí, že bez pomoci zanietených ľudí by sme dnes tento rozhovor neviedli a je iba ťažko hodnotiť, ako by to s mládežou v meste Handlová vyzeralo. „Nikdy by sme to nezvládli bez pomoci rodičov, priateľov a všetkých, ktorí nám nezištne pomáhali. Veľká vďaka patrí trénerom, ktorí venovali mladým basketbalistom všetok voľný čas a to aj na úkor vlastných rodín,“ poznamenal Daubner. 

V uplynulom období došlo v ŠBK k veľkému progresu. Svedčia o tom výsledky z posledných štyroch rokov, počas ktorých sa handlovská basketbalová mládež výrazne zviditeľnila. A to nie len na slovenskej úrovni, ale klub sa stal známy aj za hranicami našej vlasti. Všetko sa to začalo v roku 2015, kedy sa Jaroslav Daubner rozhodol,  že sa o prácu podelí s mladším kolegom. V tomto období vstúpil do ŠBK dvadsaťdeväťročný, bývalý hráč handlovského Baníka, Ján Beránek. „Práca s deťmi je veľmi náročná a môže ju robiť iba človek so zanietením. Príchodom Janka Beráneka sa výrazne oživil záujem detí o basketbal. Vždy som presadzoval názor, že je potrebné dávať príležitosť mladým trénerom a dnes môžem na margo Janka povedať, že sa mi tento názor osvedčil ako správny. Pracuje s obrovským entuziazmom a zanecháva za sebou fantastické výsledky. Preto je čas odovzdať žezlo jemu a keď ho zo svojich rúk nepustí, o budúcnosť ŠBK sa neobávam,“ dodal skúsený mládežnícky tréner Daubner. 

Po osemnástich rokoch teda prevzal vedenie klubu Ján Beránek, ktorý nastúpil do funkcie predsedu ŠBK začiatkom júla 2019. V klube pôsobí štyri roky, počas ktorých sa mládežníckemu basketbalu podaril veľký progres. „Ja sám som s basketbalom začínal v handlovskom ŠBK a práve pán Daubner ma k basketbalu priviedol. Keď som sa pred štyrmi rokmi vrátil, povedal som si, že tomuto klubu a pánovi Daubnerovi vrátim požičané. Myslím si, že za uplynulé štyri roky sme klub nasmerovali na správnu cestu. S pánom Daubnerom sme pravidelne komunikovali o budúcnosti ŠBK a už dávnejšie sme sa dohodli, že riadenie klubu časom postupne prevezmem. Táto zmena sa teda neudiala zo dňa na deň, ale predchádzalo jej veľmi veľa okolností,“ vysvetlil novopečený predseda ŠBK Ján Beránek. Foto: Milan Geleta

Po jeho príchode sa naštartovala koncepcia vo viacerých smeroch. Stúpol záujem o prípravku, v ktorej každoročne evidujú približne sto detí. „Klub je naštartovaný veľmi dobre. Postupne sa nám darí budovať fungujúcu pyramídu od prípravky, až po starších žiakov, či žiačky. Samozrejme našimi ambíciami je pokračovať aj vo vyšších vekových kategóriách a už v sezóne 2020/2021 sa predstavíme v slovenskej lige kadetov,“ povedal Beránek. 

Tréner a teraz už aj šéf basketbalového klubu ŠBK Handlová vyzdvihol nie len rastúci záujem o basketbal, no neopomenul ani dosiahnuté výsledky, vďaka ktorým sa  mládežnícky basketbal opäť objavuje na európskej basketbalovej mape. „Za najväčší úspech počas môjho doterajšieho pôsobenia považujem najmä medzinárodnú konfrontáciu našich tímov. Spomenúť môžem historickú účasť v Stredoeurópskej lige, v rámci ktorej sa nám podarilo získať bronzové medaily. V uplynulých troch rokoch sme sa predstavili aj na finálových turnajoch Majstrovstiev Slovenska. Jeden z nich sme organizovali doma v Handlovej, kde sme taktiež získali bronz. Tu treba povedať, že konkurencia v rámci Slovenska je veľmi vysoká a my sa porovnávame s celkami z veľkých miest, akými sú napríklad Bratislava, Košice, či Nitra,“ zhodnotil sympatický tréner. 

V ŠBK sa ale práca nesústredí len na súťažné obdobie a výsledky v rámci majstrovských zápasov. Kým v iných kluboch sa tesne pred sezónnou prestávkou pozhasínajú svetlá, v tom handlovskom nie je na oddych čas. Deti sú neustále hladné po basketbale a preto sa Handlová stáva veľmi populárnou aj v organizovaní letných, či zimných kempov. „Za posledné štyri roky sa nám podarilo pripraviť už neuveriteľných jedenásť kempov, o ktoré je enormný záujem. Popri nich pravidelne organizujeme streetballové turnaje a podujatia pre najmenších. V dnešnej dobe musíte deti zaujať a vytvoriť im čo najideálnejšie podmienky. Iba tak môžete u nich prebudiť záujem o šport. My dospelí im vytvárame podmienky a ukazujeme smer a nie naopak“, zamyslel sa Beránek.

Marketing v klube je nastavený výborne, čo dokazuje aj lichotivá divácka účasť na jednotlivých zápasoch. Veď na domáce stretnutia chodilo v priemere 260 divákov. Absolútny divácky rekord bol vytvorený na zápase Stredoeurópskej ligy, keď si do handlovskej športovej haly našlo cestu 650 divákov. Takým číslom sa nemôže pýšiť ani väčšina seniorských klubov v našej najvyššej basketbalovej súťaži.


Foto: Milan Geleta

Pred novozvoleným predsedom klubu Jánom Beránekom sa napriek tomu otvára neľahká a tŕnistá cesta. Čaká na neho množstvo uložených cieľov a ambícií. Podľa slov samotného šéftrénera Beráneka sa vyššie spomínané úspechy môžu nabaľovať iba dobrou koncepčnou prácou. „Vyššie som spomínal, že našou najväčšou ambíciou je vytvorenie fungujúcej pyramídy, ktorej základy bude tvoriť prípravka a na jej špici by sa mal vynímať tím juniorov. Ďalej musíme pokračovať vo vytváraní komfortných podmienok pre deti a mládež, čím zvýšime záujem o basketbal v meste. Na začiatku sme si vybudovali osemročný plán a v súčasnosti sme v jeho polovici. Do nastávajúceho obdobia budeme potrebovať kvalifikovaných trénerov a spolupráca so Základnou školou na Mierovom námestí bude pokračovať aj naďalej. Verím, že aj spolupráca s našimi partnermi bude pokračovať tak, ako doteraz. Mojim cieľom je vytvoriť podmienky pre rast skvelých športovcov a to nie len v rámci basketbalu, ale aj v iných odvetviach športu. V neposlednom rade bude dôležité rozvíjať marketing, pretože ten je v dnešnej dobe nesmierne dôležitý“, uzavrel predseda ŠBK Ján Beránek. 

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
piatok, 05 júl 2019 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová reprezentácia mužov do osemnásť rokov, odohrala na palubovke handlovskej športovej haly dve prípravné stretnutia. V oboch prípadoch bol ich súperom prievidzský výber hráčov do 24 rokov, ktorý nesie názov Blaho Basket.

Lenka Molnárová

Konfrontácia troch koučov z hornej Nitry, Karola Kučeru a Ondreja Haviara na strane Slovenska a Martina Blaha na strane prievidzského výberu, dopadla lepšie pre druhého menovaného a výber Blaho Basket ťahal v oboch prípadoch za dlhší koniec.

Vo štvrtkovom zápolení zvíťazili Blahovci 76:63, no tento výsledok úplne neodzrkadľoval priebeh na palubovke. Mladí Slováci ukázali aj svetlé momenty. Ide o novozložený národný výber, ktorý sa spolu ešte len zohráva. “Od úvodu nám zväzovala ruky nervozita. To ale pripisujem tomu, že náš reprezentačný výber je novovytvoreným tímom a chlapci mali v tomto zložení absolútny debut. Treba povedať, že náš súper mal vo svojom tíme hráčov s extraligovými skúsenosťami, no napriek tomu sme sa dokázali takmer celý zápas držať v tesnom bodovom závese. Najväčší problém vidím v tom, že aj keď sme si dokázali vytvárať strelecké príležitosti, nedokázali sme ich bodovo zúžitkovať. Ďalším problémom bol útočný doskok, v ktorom sme sa našim súperom zaostali. V budúcnosti sa musíme vyvarovať aj ľahkým stratám, ktorými sme dávali súperovi príležitosť na úspešné zakončenia. Moji zverenci ale dali do stretnutia veľkú energiu a zápas nám ukázal nedostatky, na ktorých musíme zapracovať,” zhodnotil reprezentačný kormidelník Karol Kučera.

Lenka Molnárová

V odvetnom, piatkovom stretnutí bol na slovenských reprezentantoch badať progres a svojmu súperovi boli viac než vyrovnaným súperom. Napriek tomu, že aj do tohto merania síl nastúpili veľmi zle a v úvode prehrávali 1:11, v závere sa dokázali dotiahnúť na rozdiel piatich bodov. O víťazovi napokon rozhodli väčšie skúsenosti a Prievidžania si vysoké vedenie vypracovali až v samom závere. Po štridsiatich minútach sa tím Martina Blaha tešil z triumfu 77:60. “V dnešnom zápase sme dokázali držať vyrovnanú hru so skúsenejším súperom podstatne dlhšie. Bohužiaľ, vyprodukovali sme veľa strát, ktoré vyplynuli z nátlakovej obrannej hry nášho súpera. Tak ako včera, aj dnes nám chýbali body z otvorených striel. Oba zápasy nám ale ukázali, kde je naša slabina a na čom musíme pracovať. Verím, že do začiatku európskeho šampionátu všetko správne doladíme,” pokračoval Kučera.

Lenka Molnárová

Podľa slovenského reprezentačného lodivoda, úvod prípravy priniesol presne to, čo sa od neho očakávalo. Išlo najmä o adaptáciu jednotlivých hráčov v tíme a o spoznanie základných nedostatkov, ktorých sa musia Slováci zbaviť. “Máme za sebou prvý týždeň prípravy, v ktorom sme sa venovali nácviku útočného systému. Ďalej sme pracovali na tom, aby si hráči na seba zvykali a vzájomne dokázali spolupracovať. V druhom bloku nás čaká práca na obrannom systéme a potrebujeme pracovať na nedostatkoch, ktoré sme v týchto dvoch prípravných zápasoch produkovali,” dodal na záver Karol Kučera.

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
streda, 03 júl 2019 / Published in Nezaradené

Handlovčania vytrvalo pokračujú v rokovaniach a na ich súpiske figuruje už osem mien, ktoré budú v sezóne 2019/2020 hájiť zeleno-čierne farby. V siedmych  prípadoch ide výlučne o slovenských hráčov. Jediným legionárom v drese MBK bol doposiaľ Filip Halada. K nemu ale  pribudol ďalší hráč, ktorý prichádza zo zahraničia. Svoj absolútny debut na Slovensku zaznamená dvadsaťdvaročný srbský rozohrávač Stefan Mitrovič

Napriek svojmu nízkemu veku si tento 196 centimertov vysoký rodák zo srbského Vršacu v sezónach 2014/2015až 2017/2018zahral druhú balkánsku ABA ligu, v ktorej vystupoval v drese tímu KK Vršac. Po tom, ako si v sezóne 2017/2018vybudoval výborné štatistiky, siahol po ňom bosniansky celok Mladost Mrkonjič Grad. Tam sa mladému Srbovi taktiež darilo a v sezóne 2018/2019si vytvoril štatistiky 11,3bodu a 3,5asistencie na jedno stretnutie. Mladý srbský rozohrávač napriek tomu zatúžil po zmene a okamžite využil ponuku zo Slovenska. „Bol som v častom kontakte s trénerom Brankom Maksimovičom, ktorý si všimol moju prácu a ponúkol mi miesto na handlovskej súpiske. Do Handlovej prichádzam s cieľom hrať na vysokej úrovni a pomôcť tímu v naplnení predsezónnych cieľov. Neviem sa dočkať novej sezóny, spoluhráčov, ale aj domácich fanúšikov,“povedal Stefan Mitrovič. 

Branko Maksimovič srbského rozohrávača už dlhšiu dobu sleduje a pozná jeho kvality. Práve z tohto dôvodu ho oslovil a ponúkol mu príležitosť v handlovskom tíme. V ňom by mal patriť k lídrom a jeho úlohou bude diktovať hru z pozície rozohrávky.„Stefan má dobrý charakter a  je ideálnym človekom k budovaniu tímovej chémie. Čo sa týka basketbalovej výbavy, aj v tomto smere je na tom veľmi dobre. Má dobrú postavu, je silný a disponovaný ľavoruký strelec a vynikajúco pracuje v obrane,“ stručne opísal Mitrovičov profil handlovský kouč Branko Maksimovič

Handlová tak vo veľmi krátkom čase zaplnila už deväť miest na svojej súpiske a priaznivci handlovského basketbalu sa môžu tešiť na ďalšieho hráča, ktorý sa dohodol s klubom na ročnom kontrakte.

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
sobota, 29 jún 2019 / Published in Nezaradené

Handlovský manažment to v mesiaci jún odpálil na plné obrátky a nové mená sa z útrob handlovskej športovej haly valia rýchlosťou blesku. Súpiska Baníka sa iba včera rozrástla o prievidzského odchovanca Mareka Jašša. Neprešlo ani 24 hodín a zeleno-čierni hlásia ďalšiu posilu. Ôsmym hráčom v zostave sa dnes stal odchovanec handlovského basketbalu a mládežnícky reprezentant Slovenska, Branislav Mátych.

Dvadsaťročný krídelník odštartoval svoju hráčsku kariéru v Handlovej, odkiaľ ešte v juniorskom veku odišiel do klubu IMC Považská Bystrica. “Samozrejme že si dobre spomínam na svoje prvé basketbalové kroky v Hndlovej. Začínal som pod vedením trénera Smačka a neskôr som prešiel rukami trénerov Mrviša a Daubnera. Po skončení základnej školy ma do Považskej Bystrice stiahol tréner Peter Torda. Som mu dodnes za to veľmi vďačný, pretože mi tým dal príležitosť porovnávať sa s najlepšími hráčmi na Slovensku. To v Handlovej nebolo možné,” skonštatoval Mátych.

Branislav Mátych pri podpise zmluvy

Debut v najvyššej seniorskej súťaži zaznamenal vo vlaňajšej sezóne, keď sa upísal basketbalovému tímu spod Dubňa, žilinskému PP & TV Raj. Za Šošonov trávil na palubovke v priemere sedem minút na zápas a prispieval k vytváraniu tímovej chémie. Tá Žilinčanov držala až do polovice dlhodobej časti na vynikajúcom treťom mieste. “Uplynulá sezóna bola v rámci SBL pre mňa premiérovou. Za svoje pôsobenie v Žiline ďakujem trénerovi Ivanovi Kurrilovi, ktorý bol mojim koučom v reprezentácií do dvadsať rokov a ponúkol mi miesto na súpiske Žiliny. Uplynulú sezónu hodnotím veľmi pozitívne a verím, že skúsenosti získané pod Dubňom využijem v drese Handlovej”, povedal handlovský odchovanec.

Braňo sa do svojho domovskéhu klubu vracia po piatich rokoch a na nastávajúcu sezónu sa veľmi teší. “Každý hráč sa teší, keď sa môže vrátiť do klubu, v ktorom začínali jeho prvé basketbalové kroky a inak tomu nie je ani v mojom prípade. Moje rozhododovanie netrvalo príliš dlho, stačilo aby som sa pozrel na mená hráčov, ktorí figurujú na handlovskej súpiske. Viem, že budem hrávať po boku chalanov, ktorí majú obrovské srdce a ja sa mám od nich čo naučiť,” dodal na záver najmladší hráč Baníka.

Autor: Pavel Procner

CHCEŠ OSTAŤ V KONTAKTE ?

ODOBERAJ NÁS NA SOCÍALNYCH SIEŤIACH

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

TOP