PREV
NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
sobota, 28 marec 2020 / Published in Nezaradené

Len nedávno  sme vám priniesli bleskovú informáciu, ktorá zarmútila nie len vedenie handlovského basketbalového klubu, jeho hráčov a fanúšikov, ale širokú basketbalovú verejnosť. O tom, že Slovenská republika v súčasnosti čelí jednej z najnáročnejších previerok v rámci svojej existencie niet žiadnych pochýb. Ministerstvo zdravotníctva a vláda Slovenskej republiky podobne ako ostatné okolité štáty odolávajú útoku vírusu COVID 19. Okrem krízového štábu vlády sa touto otázkou zaoberali aj riadiace orgány jednotlivých súťaží.

Sezóna 2019/2020 nového majstra nespozná

Vo štvrtok 12. marca zasadli predstavitelia Slovenskej basketbalovej asociácie, ktorí vyzvali jednotlivé kluby o zaujatie stanoviska k navrhovanému ukončeniu najvyššej basketbalovej súťaže. E-mailovým hlasovaním sa jednomyseľne všetkých deväť klubov pôsobiacich v SBL, vrátane handlovského Baníka zhodlo na predčasnom a okamžitom ukončení sezóny 2019/2020. Ide vôbec o prvý podobný prípad v histórií súťaže, kedy basketbalová verejnosť nespozná medailistov ligového ročníka. „Náš klub taktiež hlasoval za predčasné ukončenie sezóny. Nemalo význam špekulovať v jej pokračovaní v oklieštenom režime. Vidíme, že vo svete sa končia všetky súťaže. Čím skôr táto pandémia skončí, tým skôr sa môžeme tešiť na návrat pod ligové koše,“ skonštatoval prezident baníkov Ján Spevár.

V handlovskej športovej hale zavládlo ticho, v hráčskej kabíne smutno

V handlovskej športovej hale sa zhaslo svetlo už v prvej polovici marca a v jej útrobách zavládlo sklamanie. Hráčom MBK túto správu oficiálne oznámil prezident klubu Ján Spevár. Poďakoval všetkým, bez ohľadu na to, kedy sa k tímu pripojili. Otázkou, na ktorú už nik nespozná odpoveď zostáva, čo mohli zeleno-čierni vo vyraďovacích bojoch dokázať. Napriek tomu, že nenaplnili predsezónne očakávania, podľa prezidenta klubu kvalita tímu rástla a forma Handlovčanov mala byť načasovaná práve v súbojoch play off. „Predčasne ukončenú sezónu vnímame ako malú pohromu. V závere dlhodobej časti sme sa posilnili a práve v období, keď sa do tímu zapracovali nové posily, prišla takáto rana. Myslím si, že sme boli maximálne pripravení vstúpiť do play off a byť nepríjemným súperom. Práve vo vyraďovacích bojoch sa mala prejaviť naša kvalita. Preto ma súčasný stav veľmi mrzí,“ povedal so smutným výrazom na tvári Spevár.

Baníci nestihli predsezónne ambície naplniť

Handlovčania odohrali v rámci aktuálnej sezóny 27 stretnutí, no z víťazstva sa tešili iba deväť krát. Na domácej palubovke zo štrnástich vystúpení triumfovali štyri razy a to je pochopiteľne pre handlovského fanúšika veľmi málo. Hornonitrania síce svoje predsezónne ambície nenaplnili, no podľa slov ich prezidenta malo práve v závere dlhodobej časti a následne vo vyraďovacích bojoch svitnúť na lepšie časy. Tesne pred vstupom do bojov o medaily posilnili a v očiach súperov sa stali čiernym koňom súťaže. Svoju formu už ale nestihli naladiť, všetko prekazila vyššie spomínaná pandémia. „Prvoradou ambíciou bol postup do vyraďovacích bojov a tou druhou zaplniť športovú halu do posledného miesta. Veď pre divákov sa snažíme robiť basketbal najlepšie ako vieme a práve ich pri náročných majstrovských zápasoch najviac potrebujeme. Viem, že by sa priaznivci získavali naspäť veľmi ťažko, najmä po výkonoch z posledného obdobia. Paradoxne sme zaznamenali lepšie výsledky na palubovkách súperov ako doma. Ja som ale veril, že by sme si divákov v play off znova naklonili na svoju stranu. Ako jeden z mála klubov sme zložili tím z ôsmych Slovákov, pričom až piati z nich boli handlovskí odchovanci. Vsadili sme na dobrú chémiu a práve tá nám mala priniesť výsledky v podobe postupu do play off. Chceli sme nadviazať na myšlienku, s ktorou pred časom prišla bratislavská Karlovka a dokázať, že dobrý výsledok môžeme uhrať aj s prevahou slovenských hráčov na súpiske. A nie len to. Vypočuli sme tiež hlasy divákov, ktorí apelovali na to, aby na palubovke dostávali priestor handlovskí odchovanci. Niektorí z nich sa tejto príležitosti chopili zodpovedne a verím, že v budúcnosti budú pre handlovský basketbal veľkým prínosom. Nelichotivý priebeh dlhodobej časti nás ale v jej závere prinútil opäť konať. Súpiska sa musela rozšíriť o posily spoza veľkej mláky a to sa začalo postupne na palubovke odzrkadľovať,“ vysvetlil Ján Spevár.

Aj napriek nekonštantným výsledkom si Handlovčania verili

Handlovčania odohrali 27. kôl, počas ktorých sa museli popasovať nie len s výpadkom formy, ale aj s absenciou kľúčových hráčov. Po tom, ako nezvládli úvod sezóny sa im začala na päty lepiť smola v podobe zranení. Fanúšikovia klubu napriek tomu verne dúfali, že všetko sa na dobre obráti. A práve o zvrat sa v poslednej štvrtine dlhodobej časti chceli posilnení Handlovčania pokúsiť, no okolnosti ktoré v súčasnosti na Slovensku panujú im to neumožnili. „Mali sme niekoľko dobrých zápasov, v ktorých sme viedli dvojciferným rozdielom. Aj tie sme však vlastnými chybami stratili. Ťažko je niekomu niečo vyčítať, či už hráčom, alebo trénerovi. Podľa môjho názoru si práve oni sami uvedomujú, kedy a kto nezastal na palubovke to, čo sa od neho očakávalo. V neposlednom rade treba povedať, že štatistiky z  jednotlivých zápasov hovoria jasnou rečou. Bez akýchkoľvek výhovoriek musím poukázať na ďalší nelichotivý fakt. Počas sezóny nás prenasledovali zranenia a maródky, následkom čoho nebolo možné zapájať do rotácie rovnocenných hráčov. Ak by sme chceli aj v období početnej absencie napĺňať svoje ambície, museli by sme disponovať dvoma kvalitnými hráčmi na každom jednom poste. To je ale v našich súčasných možnostiach vylúčené,“ zamyslel sa Spevár.

V dobrom, aj v zlom…

Za pozornosť v aktuálnom ligovom ročníku stojí nadšenie a vernosť priaznivcov handlovského basketbalu. Tí sa nenechali odradiť ani kolísavými výkonmi svojich miláčikov a stáli za nimi v dobrom, aj v zlom. Permanentne vytvárali vynikajúcu atmosféru nie len doma, ale i v hľadiskách súperov. „Často sme sa cítili na ihriskách súperov ako doma. Našich priaznivcov bolo počuť aj v online televíznych prenosoch. Počet ich členov sa rozrastá, čo nás teší a budeme to i naďalej podporovať,“ vyzdvihol svojich „fans“ šéf klubu.

Ani v aktuálnej sezóne sa baníci nevyhli rošádam na svojej súpiske

Sezónu žiaľ hodnotíme len z pohľadu tímu, ktorý obsadil siedmu priečku. Napriek tomu nemožno ani na chvíľu zapochybovať, že toto postavenie nebolo reálne nastaveným zrkadlom voči kvalite mužstva. Vedenie MBK muselo v priebehu základnej časti niekoľko krát zareagovať, následkom čoho sa menila súpiska. Odchody Davyho Baltusa, či Filipa Haladu neboli v očiach verejnosti tým najlepším impulzom, no bolo treba konať čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. K zmene došlo aj na trénerskej stoličke, keď po domácom zápase 26. kola proti Žiline, ktorej zeleno-čierni podľahli 87:93 po predĺžení, vymenil srbského kouča Branka Maksimoviča Chorvát Tihomir Bujan. Tím z hornej Nitry posilnila americká štvorica Darius Huggins, Corey Allen, Eugene Harris a „exkomárňan“ Miles Bowman. Toto kvarteto si ale pobyt v Handlovej príliš dlho neužilo. „Posledná sezóna neprebiehala podľa našich predstáv. Najmä výkony na domácej palubovke nás prinútili urobiť zmeny. Sezóna nebola ani tentoraz po finančnej stránke jednoduchá. Sme ale presvedčení, že sme urobili všetko pre to, aby sme hrali v play-off s kýmkoľvek rovnocenné zápasy a postúpili ďalej. Mojim tajným prianím bolo, aby sa diváci dočkali vyraďovacích bojov, v ktorých by sme narazili na Prievidzu. To by bez pochýb pritiahlo do jednej či druhej športovej haly extrémny počet ľudí a slovenský basketbal si mohol aj vďaka dvom hornonitrianskym celkom urobiť vynikajúcu reklamu. Práve tieto zápasy by ukázali, z akého dôvodu basketbal robíme. Žiaľ toho sa už v najbližšej dobe nedočkáme.”

Návrat legionárov k svojim rodinám bol ohrozený

Handlovský manažment si v samom závere musel splniť ešte jednu veľmi náročnú povinnosť. Ňou bolo zabezpečiť legionárom letenky a včasný odchod z územia Slovenskej republiky, nakoľko do 24-och hodín sa na Slovensku uzatvárali letiská a Rakúšania avizovali zatvorenie hraníc. Preto najmä americkým posilám hrozilo, že sa v tomto období za svojimi rodinami nedostanú. Aj napriek tejto obtiažnej situácií si musel klub zachovať korektnosť a vynaložiť všetko úsilie na to, aby sa spomínaní hráči vrátili domov. „Hráči postupne poodchádzali do svojich domovov s tým, že sme s nimi v kontakte a stretneme sa ihneď po najbližšej správnej rade. Sme presvedčení, že to čo sme začali budovať v Handlovej v tejto sezóne, povýšime v tej ďalšej. Snažíme sa dosiahnúť, aby bol náš klub basketbalovou značkou a nie len účastník najvyššej súťaže. Aj z tohto dôvodu nám záležalo na osude každého jedného basketbalistu našej súpisky,“ vysvetlil Spevár.

Ďakujeme Vám všetkým

Napriek tomu že sa sezóna nedohrala, handlovský manažment ďakuje všetkým, ktorí stáli na strane basketbalového klubu a verili mu. „V závere by som chcel srdečne poďakovať našim hráčom, obom trénerom „Maxovi a Tihovi,“ správnej rade MBK Handlová, generálnym sponzorom, majiteľovi športovej haly, mestu Handlová, zapisovateľskému stolíku a všetkým ostatným, či už fanklubu, respektíve nadšencom basketbalu a všetkým divákom, ktorí nám fandili a žijú s nami aj v tomto období. Zároveň prajem všetkým v týchto neľahkých časoch pevné zdravie. My už teraz pracujeme na nastávajúcej sezóne. Basketbal nám bude chýbať, verím ale, že si ho spoločne už čoskoro opäť užijeme, ” dodal v závere Ján Spevár.

Autor: Pavel Procner

Foto: Lenka Molnárová

Pavel Procner
pondelok, 09 marec 2020 / Published in Nezaradené

Na Slovensku sa z dôvodu šírenia koronavírusu zakazujú všetky športové podujatia

Ústredný krízový štáb SR vydal zákaz usporiadúvať všetky športové podujatia na celom území Slovenskej republiky. Toto nariadenie platí na nastávajúce dva týždne. Verejnosť o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý dnes zvolal zasadnutie štábu. Ten po štvorhodinovom rokovaní stopol akékoľvek verejné podujatia.

Na banícke derby si musíme počkať

Sobotné 129. hornonitrianske derby, domáci duel 33. kola proti bratislavskému Interu a stretnutie 34. kola pod košmi obuvníkov z Komárna sa odkladajú. Od basketbalu si tak dáme znova dlhšiu pauzu. Veríme, že sa v handlovskej športovej hale stretneme už čoskoro a všetci zdraví, ako v hľadisku, tak aj na palubovke.

Autor: Pavel Procner

Foto: Lenka Molnárová

Pavel Procner
sobota, 07 marec 2020 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga mala na programe 31. kolo, v rámci ktorého sa bojovalo o umiestnenie vo vrchnej polovici tabuľky a v súboji na diaľku sa o siedme miesto pobili Handlovčania so Spišiakmi. O druhú až piatu priečku stále bojujú Levice, Prievidza, Lučenec a Žilina- O ich poradí nebolo ani šesť kôl pred koncom dlhodobej časti rozhodnuté. Do elitného kvarteta tabuľky sa tlačí Svit. Handlovčania obhajujú siedme miesto, na ktorom mali pred sobotným kolom zhodne po 34-bodov so Spišskou Novou Vsou. Na hornú Nitru pricestoval Lučenec a na Spiši sa postavili domáci vo východniarskom derby Svitu.

Handlovskí basketbalisti nastúpili k úvodnému rozskoku v snahe pretrhnúť osemzápasovú šnúru prehier a upevniť si priebežné siedme miesto v tabuľke. Stretnutie začali dobre a po desiatich minútach viedli 26:13. Aj v druhej časti držali opraty zápasu vo svojich rukách. Trinásťbodové vedenie dokázali udržať a na veľkú prestávku odchádzali za stavu 47:34.

Foto: Lenka Molnárová

V úvode druhej polovice natiahli vedenie na najvyšší rozdiel v stretnutí a ujali sa 15-bodového náskoku 49:34. Lučencu sa podarilo z nepriaznivého manka ukrojiť a posledné dejstvo začínalo za stavu 61:50. V ňom “baníci” stratili koncentráciu a súperovi dovolili sťahovať. Minútu pred koncom Lučenec strhol po prvý raz vedenie na svoju stranu a po trojke Murry-Boylesa svietil na ukazovateli stav 70:71. Handlovčania sa tak opäť postarali o záverečnú drámu, ktorú ale nakoniec zvládli tesným triumfom 75:73. Týmto dôležitým víťazstvom pretrhli osemzápasovú šnúru prehier a po 31. kole zotrvali na siedmom mieste tabuľky.

Povedali po zápase:

Tihomir Bujan, tréner MBK Baník Handlová: “V prvom polčase sme hrali dobre, no v druhom sme od nastoleného tempa upustili. Prispôsobili sme sa hre Lučencu a prestali sme produkovať to, na čom sme sa v šatni dohodli. Inkasovali sme ľahké koše a znervózneli sme. Záver stretnutia sme zdramatizovali, ale som rád, že sa basketbalové šťastie konečne usmialo aj na nás. Chcel by som poďakovať handlovskému hľadisku za vynikajúcu atmosféru, ktorá sa na našom triumfe podpísala.”

Miles Bowman, krídelník MBK Baník Handlová: “Dnes to bol fyzicky náročný zápas, v ktorom sme museli siahnuť na dno svojich síl. Konečne som mal šancu chytiť sa strelecky, ale aj na doskoku. Hrali sme proti silnému celku z čela tabuľky a dokázali sme, že pokiaľ hráme tímovo, môžeme zdolať kohokoľvek. Dúfam, že s týmto mužstvom ešte dokážeme veľa.”

Peter Jankovič, tréner BKM Lučenec: „Gratulujem Handlovej k víťazstvu, ktoré sa už od nej očakávalo. Veľmi ťažko sa hralo proti tak kvalitnému tímu, akým domáci v súčasnosti disponujú. Celý zápas sme ťahali za kratší koniec, pretože sme nezachytili úvod. Klobúk dole pred mojimi zverencami, ktorí dokázali zmazať 15-bodové manko a v závere strhnúť vedenie na našu stranu. V posledných sekundách nám chýbalo viac šťastia.”

Jaroslav Musil, krídelník BKM Lučenec: “Handlová dnes pretrhla šnúru prehier a aj napriek tomu, že to bolo v zápase proti nám, domácim gratulujem. Úvod sme nezachytili a Handlovčania boli v prvom polčase viac koncentrovaní. Napriek tomu sa nám podarilo dotiahnuť, no do úspešného konca sme zápas nepriviedli. Musíme sa vrátiť k tímovej hre a som si istý, že porazíme kohokoľvek.”

MBK Baník Handlová – BKM Lučenec 75:73 (26:13, 21:21, 14:16, 14:23)

Body za Handlovú: Harris 17, Radukič, Allen a Bowman po 12, Mrviš 2, (Petráš 13, Jašš 3, Jankovič a Mitrovič po 2)

Body za Lučenec: Murry-Boyles 13, Eudy 11, Musil 10, Anikienko 7, Jackuliak 0, (Miloševič 12, Woods 10, Agusi 5, Zorvan 3, Dunne 2)

Trojky: 19/6 – 19/6

TH: 18/11 – 9/7

Fauly: 18 – 19

TCH: 2. min. Simeon Jackuliak

Povinné striedanie: 37. min. Russell Woods

Rozhodovali: Anton Šarišský, Martin Margala, Ladislav Bartoš

700 divákov

Autor: Pavel Procner

Foto: Lenka Molnárová

Pavel Procner
piatok, 06 marec 2020 / Published in Nezaradené

Nastávajúca sobota prinesie 31. kolo Slovenskej basketbalovej ligy, po ktorom sa môže priebežné tabuľkové poradie opäť meniť. Aj tentoraz sa bude zápoliť o druhú až piatu priečku a bitka je tiež o siedme miesto. Najvyššia basketbalová súťaž tesne pred začiatkom vyraďovacích bojov naberá na kvalite a jednotlivé súboje prinášajú divákom pekné basketbalové predstavenia. Inak by to nemalo byť ani v sobotu.

Svit zabojuje o prvú štvorku, Handlová chce odskočiť Spišiakom a o druhé miesto sa pobijú až tri tímy

Svit, ktorý v závere základnej časti naladil formu sa derie do prvej štvorky tabuľky. V prípade, že sa mu podarí uspieť vo východniarskom derby pod košmi Spišskej Novej Vsi a Žilina zaváha doma s Levicami, poskočí medzi kvarteto lídrov súťaže. Žilinčania budú pod Dubňom upevňovať štvrtú priečku s Patriotmi, ktorí hrajú o zotrvanie na druhom mieste. Zaujímavým bude aj duel na bratislavských Pasienkoch, kde sa proti domácemu Interu postaví rozbehnutá Prievidza. Práve tá by mohla Levičanov odsunúť na tretiu priečku. Handlovskí „baníci“ sa budú usilovať ukončiť osemzápasový pôst v stretnutí proti Lučencu, ktorý obsadzuje tretie miesto. Handlovčanom hrozí v prípade neúspechu strata siedmeho miesta.

Foto: Lenka Molnárová

Handlovčania sa pokúsia o pretrhnutie osemzápasovej šnúry prehier

V uplynulú stredu natiahli Handlovčania šnúru prehier na osem zápasov, keď podľahli Levičanom na ich palubovke 76:83. Herný kŕč, ktorý trvá takmer tri týždne sa budú snažiť uvoľniť v domácom zápolení proti Lučencu. Svoje posledné ligové víťazstvo dosiahli práve pod košmi „pelikánov,“ kde v rámci 22. Kola zvíťazili 87:80. V sobotu sa tieto celky stretnú po štvrtý raz. V predchádzajúcich troch dueloch sa zeleno-čierni tešili z víťazstva dva razy. Naposledy sa stretli vo štvrťfinále Slovenského pohára, kde si po víťazstve 91:75 zabezpečil účasť na Final Four Lučenec, ktorý prešiel až do finále. V ňom podľahol domácej Prievidzi 63:75. Prvé meranie síl medzi Handlovou a Lučencom bolo na programe 19. októbra minulého kalendárneho roka a v zápase štvrtého kola zvíťazil Lučenec 97:80. Odvetné stretnutie sa odohralo na handlovskej palubovke 27. novembra a “baníci” v ňom vrátili svojmu súperovi prehru aj s úrokmi, keď pred svojimi fanúšikmi triumfovali pohodlne 100:76. V tomto stretnutí dokonca viedli 34-bodovým rozdielom, no “pelikáni” v samom závere dostali vysoké manko pod hranicu tridsiatich bodov. V zápase 22. kola sa Handlovčania postarali o prekvapenie, keď zvíťazili v Lučenci 87:80.

Foto: Lenka Molnárová

Tihomir Bujan: „V posledných dvoch zápasoch sme ukázali charakter“

„V sobotu pokračujeme vo veľmi náročnom programe, v rámci ktorého privítame Lučenec. Náš súper prežíva vynikajúce obdobie a v aktuálnej sezóne podáva vyrovnané výkony. Lučenec je vedený kvalitným trénerom a od úvodu ligového ročníka disponuje solídnymi hráčmi. Jedinú krízu, ktorou si lučenecký basketbal prešiel bolo obdobie, keď sa jeho súpiska scvrkla o Basabeho a Caffeya. Zo strany vedenia BKM ale prišla pohotová reakcia a tím sa posilnil o Woodsa a Agusiho. Lučenčania potvrdili svoju silu v poslednom zápase, kedy sa im podarilo po druhý raz v sezóne pokoriť úradujúceho majstra. Aj z tohto dôvodu treba povedať, že nás nečaká prechádzka ružovou záhradou. My sme v posledných dvoch stretnutiach ukázali charakter a v oboch prípadoch nás od plného bodového zisku delili milimetre. Ak chceme začať vyhrávať, musíme byť dôslednejší a mentálne vyrovnanejší. Žiaľ, musím skonštatovať, že dvojica Mrviš a Mitrovič nie je na 100% po zdravotnej stránke pripravená a to je pre mužstvo do veľkej miery citeľné. Na druhej strane sa stále viac do hry zapracovávajú Harris s Bowmanom. S Lučencom očakávam ťažký a vyrovnaný zápas. Pokiaľ ale zlepšíme hru a napravíme chyby o ktorých vieme, bude pre každý tím ťažké v Handlovej bodovať,“ vyhlásil Tihomir Bujan.

Marek Jašš: „Ďalšie zaváhanie si dovoliť nemôžeme“

„Prežívame hernú krízu, ktorú musíme prelomiť. Príchodom nových posíl naša kvalita narástla, no stále to nedokážeme na palubovke využiť. V posledných dvoch zápasoch sa síce náš herný prejav zlepšil, víťazstvo nám ale žiaľ nepriniesol. Bude dôležité naladiť formu ešte do začiatku play off a preto je najvyšší čas niečo zmeniť. Bodovo sa na nás dotiahla Spišská Nová Ves a siedme miesto stále nemáme vo vrecku. Čaká nás ešte tvrdá práca, aby sme svoje tabuľkové postavenie obhájili. V sobotu nás preverí silný Lučenec, ktorý je posilnený triumfom nad bratislavským Interom. Na nás bude vyvíjaný tlak od handlovského hľadiska a preto to nebude jednoduché. Ďalšie zaváhanie si ale dovoliť nemôžeme a musíme osemzápasovú šnúru prehier konečne pretrhnúť,“ zhodnotil Marek Jašš.

Začiatok stretnutia: 7. marec o 18:00 hod.

Miesto: Športová hala, Údernícka 1715/51 Handlová

Rozhodujú: Anton Šarišský, Martin Margala, Ladislav Bartoš.

Autor: Pavel Procner

Foto: Lenka Molnárová

CHCEŠ OSTAŤ V KONTAKTE ?

ODOBERAJ NÁS NA SOCÍALNYCH SIEŤIACH

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

TOP