NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
štvrtok, 13 február 2020 / Published in Nezaradené

Po tom, ako sa vedenie handlovského Baníka rozlúčilo so srbským lodivodom Brankom Maksimovičom, zasadol na jeho uvoľnenú stoličku 52-ročný chorvátsky kormidelník Tihomír Bujan. Ten by mal priniesť do šatne “baníkov” nový vietor a pokúsiť sa oživiť ich predsezónne ambície.

Bujan prichádza z konkurenčnej Prievidze

Rodák zo Záhrebu prišiel z konkurenčnej Prievidze, kde debutoval v sezóne 2018/2019. Aj na lavičke regionálneho suseda v tom čase striedal odvolaného Američana Michela Claxtona. Až do jeho príchodu sa Prievidžancom nedarilo, no po uchopení trénerského kormidla sa všetko diametrálne zmenilo. S Prievidzou získal ligové striebro. V útrobách handlovskej športovej haly dúfajú, že by sa tento rozprávkový scenár mohol zopakovať.

Foto MBK Handlová

Ján Spevár: “Verím, že vrátime Handlovú tam tam, kam patrí”

“Tréner Bujan už raz v našej súťaži dokázal, že kde je vôľa, tam je cesta. Práve z tohto dôvodu sme ho oslovili a ponúkli mu spoluprácu. Snažíme sa urobiť všetko pre to, aby sme aj napriek nelichotivému obdobiu vstali z popola, pretože naše predsezónne ambície ešte nie sú nedosiahnuteľné. Verím, že sa novému trénerovi podarí urobiť progres a že spoločnými silami vrátime Handlovú tam, kam patrí. Pochopiteľne najväčšie bremeno zostáva na samotných hráčoch, ktorých výkony budeme dôsledne sledovať a od toho sa bude odvíjať ich pôsobenie v našom klube pre nastávajúcu sezónu,” objasnil prezident klubu Ján Spevár.

Chorvát sa zapísal do histórie súťaže netradičným spôsobom

Sympatický Chorvát s podpisom zmluvy dlho neváhal a po príchode na hornú Nitru začal usilovne so svojim novým tímom pracovať. V priebehu jednej sezóny sa tak paradoxne objaví na lavičkách dvoch tímov z hornej Nitry, nehovoriac o tom, že ide o najkonkurenčnejšie celky súťaže. Niečo podobné sa na hornej Nitre ešte neudialo. V nastávajúcom derby zápase sa tak proti sebe postavia tréneri, ktorí v minulosti stáli na oboch stranách palubovky. V sezóne 2017/2018 viedol “baníkov” práve súčasný kouč “bôbarov” Krunoslav Krajnovič.

Tihomir Bujan: “Handlovský basketbal má bohatú históriu”

“Vlani som sa na európskom šampionáte výberov do 18 rokov, ktorý sa konal v rumúnskej Oradei zoznámil s pánom Kučerom, ktorý viedol slovenskú reprezentáciu. Prednedávnom mi zatelefonoval a objasnil situáciu v tíme. Následne vedenie klubu prejavilo záujem o moje služby. Prístup vedenia MBK bol veľmi korektný a profesionálny. Navyše som vedel, že handlovský basketbal má bohatú históriu, v Handlovej je športom číslo jeden a preto som dlho nepremýšľal,vyhlásil Bujan.

Chorvátsky kouč bude mať plné ruky práce

Handlovčania sa v súčasnosti pasujú s maródkou, no ligová prestávka by mohla všetko vyriešiť. Pre zranenia stále absentujú Mitrovič s Jaššom a Mrviš bude mať dostatok času na zrehabilitovanie, pretože v uplynulých kolách nastupoval s bolestivým zranením triesla. Situácia v šatni tak nebola pre nového trénera lichotivá, no je pripravený sa s týmito faktami vyrovnať. “Po príchode som zistil, že v hráčskej kabíne sú značné zdravotné problémy a to najmä čo sa týka kľúčových hráčov. Ligová prestávka prišla z nášho pohľadu v tom najlepšom čase. V najbližších dňoch sa ukáže, o aké vážne zranenia u jednotlivých hráčov ide a podľa toho budeme plánovať ďalšie kroky,” skonštatoval šéf handlovskej lavičky.

Handlovský “lazaret” sa rozšíril

Tihomir Bujan sa premiérovo predstavil na lavičke “baníkov” vo štvrťfinálovom zápase Slovenského pohára v Lučenci. Handlovčania si účasť na finálovom turnaji v Prievidzi nezaistili a “pelikánom” podľahli 75:91. Po tomto zápase sa navyše k maródom Jaššovi, Mitrovičovi a Mrvišovi pridali ďalší traja hráči súpisky. Handlovský odchovanec Branislav Mátych si vykĺbil rameno a zotavovať sa musí aj americká dvojica Huggins a Allen. Obaja utrpeli zranenie krížneho väzu v kolene a ich doba liečenia zatiaľ známa nie je. Do začiatku ligového kolotoča zostáva viac ako dva týždne a trénerovi Bujanovi zostáva len dúfať, že pred zápasom 29. kola proti sviťanskej Iskre bude jeho lavička v plnej sile.

Napísal: Pavel Procner

nedeľa, 09 február 2020 / Published in Nezaradené

Handlovskí basketbalisti cestovali do Lučenca, kde sa v rámci štvrťfinále Slovenského pohára postavili k úvodnému rozskoku proti domácemu BKM. “Baníkov” v tomto zápolení po prvý raz viedol chorvátsky kouč Tihomir Bujan, ktorý sa s klubom dohodol na spolupráci do konca prebiehajúcej sezóny. Vo svojej premiére však nemohol počítať s dvojicou Jašš a Mitrovič, preto na neho čakala veľmi náročná skúška.

Úvodné dejstvo prinieslo vyrovnaný priebeh a po desiatich minútach vyhrávali domáci 24:21. O víťazovi stretnutia sa rozhodlo už v druhej štvrtine. V 15. minúte ešte Handlovčania viedli 35:34, no za tohto stavu nasledovala 15-bodová šnúra domácich. Necelé dve minúty pred koncom prvého polčasu sa “pelikáni” ujali vedenia 49:35. Do veľkej prestávky “baníci” ukrojili zo 14-bodového manka iba tri body a po prvej polovici svietil na ukazovateli stav 51:40.

V štvrtej minúte tretej časti Handlovčania opäť zaspali a za stavu 59:48 inkasovali ďalšiu, tentoraz 10-bodovú šnúru, ktorou Lučenec natiahol svoj náskok na 21 bodov, 69:48. Do posledného dejstva sa vstupovalo za stavu 73:54 a Hornonitrania už iba upravili na prijateľnejší konečný výsledok 91:75.

BKM Lučenec – MBK Baník Handlová 91:75 (24:21, 27:19, 22:14, 18:21)

Body za Lučenec: Murray-Boyles 15, Anikienko 14, Jackuliak 11, Eudy a Dunne po 10 (Musil 15, Woods a Zorvan po 7, Miloševič 2, Grenda a Suja 0)

Body za Handlovú: Radukič 14, Allen jr. 12, Jankovič 9, Mrviš 8, Mátych 6 (Huggins 13, Petráš 7, Bartuš a Stehlík po 3, Dolník 0)

TH: 25/16 – 21/13

Fauly: 19 – 21

Trojky: 9 – 10

Rozhodovali: Kúkelčík, Šarišský, Karniš

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Lučenca: „Chcem chlapcom poďakovať za splnenie predsezónneho cieľa, ktorým bol postup na finálový turnaj Slovenského pohára. Nebolo jednoduché hrať proti Handlovej, ktorá je špecifická tým, že premieňa množstvo trojkových pokusov. Myslím si, že sme začali slušne, v obrane sme hrali agresívne. Chlapci sa držali od úvodu až po koniec zápasu. Mali sme šiestich dvojciferných strelcov, a 17 útočných doskokov, čo je famózne. Do hry sme pustili všetkých hráčov. Som spokojný. Už len čakáme na nášho súpera, v Prievidzi chceme hrať finále a pokúsiť sa o malý zázrak. K neúčasti Caffeyho sa nebudem vyjadrovať, toto ponechám na vedenie klubu.“

Simeon Jackuliak, hráč Lučenca: „V domácom prostredí sa nám hrá vždy dobre. Diváci nás hnali vpred. Tréner nás veľmi dobre pripravil a zaslúžene sme vyhrali. Súper na chvíľku prestal hrať a my sme to využili. Cieľ sme splnili, no stále stojíme pevne na zemi. Do Prievidze odcestujeme skromne a pokúsime sa o dosiahnutie dobrého výsledku.“

Tihomir Bujan, tréner Handlovej: “Gratulujem Lučencu k víťazstvu, bol lepším tímom a prajem mu veľa šťatstia na Final Four. Máme svoje problémy, chýbal nám Jašš a Mitrovič, ktorí ešte nie sú pripravení hrať. Na tréningu sme robili, čo sa dalo. Čaká nás ešte veľa práce.”

Tomáš Mrviš, hráč Handlovej: “Keďže sme s trénerom len dva dni, je náročné niečo výrazne zmeniť. Navyše nám chýbajú zranení hráči. Myslím si, že zápas bol o bojovnosti a Lučenec v ňom vyprodukoval menej chýb.”

Autor: Pavel Procner

sobota, 08 február 2020 / Published in Nezaradené

Po zápase 26. kola sa handlovský Baník rozlúčil so srbským lodivodom Brankom Maksimovičom. Vedenie MBK okamžite začalo pracovať na obsadení uvoľnenej trénerskej stoličky. Hornonitrania odohrali v rámci súťaže bez kouča iba jediný zápas. V uplynulú sobotu zaskakovali na poste trénera Jankovič a Mrviš, ktorým sa takmer podarilo na Spiši bodovať, z víťazstva 72:67 sa ale napokon tešili domáci.

Handlovčanov povedie Tihomir Bujan

Po týždni sa trénersky post Baníka znova obsadil. Do Handlovej prichádza 52-ročný chorvátsky kormidelník Tihomír Bujan. Rodák zo Záhrebu je slovenskej basketbalovej verejnosti dobre známy z pôsobenia v Prievidzi, kde debutoval v sezóne 2018/2019. Do metropoly hornej Nitry prišiel koncom decembra 2018, kedy naskakoval na nie príliš dobre rozbehnutý prievidzský vlak. Kormidlo prevzal po Američanovi Michaelovi Claxtonovi a jeho príchod mal nakopnúť v tom čase nelichotivé obdobie Prievidžanov. To sa mu podarilo a s BC získal vicemajstrovský titul.

Prezident klubu Ján Sevár po podpise zmluvy s Tihomirom Bujanom

Skúsený Chorvát prichádza spoza kopca

Po úspešnej sezóne v Prievidzi sa s vedením klubu dohodol na predĺžení kontraktu. Ten sa ale nečakane skončil v polovici januára, kedy Prievidžania podľahli v stretnutí 26. kola pod svojimi košmi žilinským “Šošonom” 68:72. K ukončeniu zmluvy prišlo aj napriek tomu, že sa Prievidza pohybovala vo vrchnej časti tabuľky. Skúsený Chorvát je profesionálnym koučom od roku 1990 a počas svojej kariéry pôsobil prevažne v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine. V roku 2005 bol ocenený titulom chorvátsky tréner roka. S Handlovčanmi sa dohodol na zmluve do konca aktuálnej sezóny. Svoj debut na lavičke Handlovej zaznamená v pohárovom zápase, na palubovke Lučenca.

Lenka Molnárova
piatok, 07 február 2020 / Published in Nezaradené

Po tretej štvrtine dlhodobej časti Slovenskej basketbalovej ligy sa o slovo hlási Budiš Slovenský pohár. Po prvý raz sa systém turnaja menil. Štvrťfinálové zápasy medzi sebou odohrajú dvojice, ktoré vzišli z ligovej tabuľky po odohraní prvej polovice dlhodobej časti a to systémom play off. Po šestnástom kole Handlovčania figurovali na siedmej priečke. Ich štvrťfinálovým súperom sa tak stal v tej dobe druhý Lučenec.

Handlovčanom sa v zápasoch proti Lučencu darí

Vzájomná bilancia v stretnutiach SBL medzi Handlovou a Lučencom hovorí v prospech “baníkov,” ktorí v troch zápasoch ťahali za dlhší koniec dva razy. Proti Lučencu sa im darí a domáci prešli v poslednom období rošádami na hráčskej súpiske. Tím opustil Basabe a a otázny je aj start Caffeyho. Naopak Handlovčania sú už týždeň bez trénera a na palubovke budú absentovať Stefan Mitrovič s Marekom Jaššom. Preto sobotný duel nemá favorita.

Tomáš Mrviš: “Do Lučenca cestujeme zvíťaziť”

“Ligová prestávka nám padla vhod, pretože v súčasnosti sa pasujeme so zraneniami a potrebujeme vyriešiť obsadenie trénerského postu. Napriek týmto skutočnostiam cestujeme do Lučenca s cieľom zvíťaziť a postúpiť na záverečný turnaj v Prievidzi. Na tréningu sme celý týždeň naplno pracovali a do pohárového zápasu ideme s rovnakým odhodlaním ako do majstrovských stretnutí,” skonštatoval Tomáš Mrviš.”

Saša Jankovič: “Máme veľkú šancu postúpiť”

“Nenachádzame sa v ideálnej situácií a okrem toho, že sme týždeň trénovali bez kouča, ani zdravotný stav v šatni nie je uspokojivý. V Lučenci nás čaká náročný zápas, no pokiaľ do neho vložíme maximum, máme veľkú šancu postúpiť, ” vyhlásil handlovský kapitán Saša Jankovič.”

Rozhodujú: Marek Kúkelčík, Anton Šarišský, Peter Karniš

Miesto: Mestská športová hala na výstavisku, Nánestie Artézskych prameňov, Lučenec

Začiatok stretnutia: 18:00 hod.

Napísal: Pavel Procner