PREV
NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
štvrtok, 22 júl 2021 / Published in Nezaradené

Handlovčania rozšírili káder o ďalšieho Slováka. Na súpisku Baníka pribudol odchovanec žilinského basketbalu, Richard Rožánek. Ambiciózny, 22-ročný krídelník odštartoval svoju kariéru v rodnej Žiline.

Meno, ktoré rezonuje na slovenkej basketbalovej scéne desiatky rokov

Rišo pochádza z basketbalovej rodiny, ktorú ako prvý zviditeľnil jeho starý otec Milan. Práve on zasvätil basketbalu celý svoj život. V roku 1977 priviedol Žilinu do najvyššej československej súťaže, vychoval desiatky vynikajúcich basketbalistov a priaznivci slovenského basketbalu si ho môžu pamätať i z najvyššej súťaže, keď v sezóne 1997/1998 priviedol k majstrovskému titulu Slovakofarmu Pezinok. Pôsobil aj na lavičkách celkov Váhostav Žilina, BC Prievidza, či Chemostvit Svit. V súčasnosti aj napriek úctyhodnému veku 79 rokov, drží kormidlo prvoligového Academicu Žilina. Rišov brat Róbert je reprezentantom Slovenska a v uplynulej sezóne patril k rozohrávačskej špičke súťaže. Spoločne obliekali dres lučeneckého BKM.

Richard Rožánek v drese BKM Lučenec (súkromný archív)

V Handlovej chce basketbalovo napredovať

Žilinský krídelník debutoval v najvyššej súťaži vlani, v drese Lučenca. V silnej konkurencii príliš veľa priestoru od trénera Jankoviča nedostával a nastúpil iba v dvanástich stretnutiach. V nich trávil na palubovke v priemere 6,7 minúty. Napriek tomu si skúsenosti spod ligových košov cení a verí, že na hornej Nitre by sa mohla jeho minutáž natiahnuť. “V Lučenci som absolvoval premiéru v najvyššej súťaži a musím povedať, že prvá skúsenosť s ligovým basketbalom mi dala veľa. V prvom rade som mal možnosť trénovať s kvalitnejšími hráčmi ako v predchádzajúcom období. Napriek tomu, že zápasovú minutáž som nemal príliš lichotivú, aj to málo beriem ako veľkú skúsenosť. Najmä samotný tréningový proces mi ukázal, na čom musím pracovať a čo je potrebné zlepšiť. V Handlovej sa budem snažiť urobiť všetko preto, aby som čo najviac pomohol tímu a vypýtal si od trénera Rakočeviča viac priestoru na palubovke,” vyhlásil po svojom príchode 193 cm vysoký krídelník.

Obliekať handlovský dres je pre mladého Žilinčana cťou a zároveň výzvou 

Mladý basketbalista vníma Handlovú ako basketbalové mesto, ktoré medzi slovenskú basketbalovú elitu nesporne patrí. V čase, keď visel nad štartom zeleno-čiernych otáznik ešte netušil, že raz bude súčasťou ich súpisky. Túto skutočnosť ale vnímal negatívne a s veľkým sklamaním. Podľa jeho slov, handlovský basketbal patrí k tradičným baštám, bez ktorých sa dá sezóna len veľmi ťažko predstaviť . “Handlová bez pochýb do najvyššej súťaže patrí a v prípade, že by zo slovenskej basketbalovej mapy zmizla, súťaž by prišla o veľkú stálicu. Preto ma teší, že sa tie najhoršie scenáre nenaplnili a veľmi si vážim, že budem súčasťou tohto tradičného celku. Cením si, že o mňa prejavil záujem klub, ktorý je známy vynikajúcou atmosférou a úžasným fanklubom. Verím, že si pôsobenie v Handlovej užijem. Mojimi prvoradými cieľmi ale zostáva zlepšovať sa, pomôcť Handlovej k dobrým výsledkom a vyčarovať fanúšikom úsmev na tvári. Verím, že na nás budú právom hrdí,” doplnil s úsmevom na tvári handlovský debutant.

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
pondelok, 19 júl 2021 / Published in Nezaradené

Prvou zahraničnou posilou, ktorá si v sezóne 2021/2022 oblečie handlovský dres sa stal 24-ročný Američan Isaiah White. Absolvent univerzity Portland Pilots, ktorá figuruje v zámorskej univerzitnej súťaži NCAA1 sa Handlovčanom upísal na jednu sezónu.

White posilní handlovskú rozohrávku

Po úspešnom zavŕšení vysokej školy, na ktorej vyštudoval marketing, bude Handlová jeho premiérovým pôsobiskom na profesionálnej úrovni. Na hornej Nitre posilní handlovskú rozohrávku. V Portlande odohral tento 193 cm vysoký tvorca hry štyri sezóny. V nich patril k lídrom tímu a vo svojej poslednej sezóne nastupoval priemerne na 29,5 minúty v jednom stretnutí. Zaznamenával 12,2 bodu, 2,6 doskoku1,9 asistencie na zápas.

Isaiah White v drese univerzitného tímu Portland Pilots (súkromný archív I.W.)

Európsky debut v drese Handlovej

Napriek tomu, že s európskym basketbalom nemá žiadne skúsenosti, na sezónu v novom pôsobisku sa teší. Jeho debut v Európe, na Slovensku a v Handlovej opisuje ako novú výzvu, za ktorou sa skrýva veľa otáznikov. Ten najväčší visí vždy nad prechodom z amerického na európsky herný štýl. “Ide o môj debut v Európe a preto sa chcem ukázať v čo najlepšom svetle. Chcel by som všetky skúsenosti spoza mláky pretaviť na palubovkách pod slovenskými košmi. Mal som to šťastie, že som v americkej NCAA hral v jednom tíme až so siedmimi hráčmi z Európy. Preto bolo porovnávanie týchto dvoch herných štýlov častým predmetom našich diskusii. Myslím si, že postupom času sa basketbal na celom svete kvalitatívne posúva a čím ďalej, tým viac sa európsky trend spája s tým americkým. Basketbal bez pozícií je v dnešnej dobe veľmi moderný. Naučil som sa, ako byť na palubovke efektívny s menším priestorom na dribling a väčším pohybom bez lopty. No podľa môjho názoru sa pod rastúcim európskym vplyvom hráčov v Amerike, basketbal na celom svete zjednotí,”  vyhlásil mladý Američan.

Na hornú Nitru prichádza s niekoľkými ambíciami

Nováčik v zeleno-čiernom drese sa teší na nových spoluhráčov, priateľov a najmä na fanúšikov, ktorým by chcel urobiť radosť dobrými výkonmi. Podľa slov 24-ročného rozohrávača sú pre úspech tímu potrebné priority nie len na palubovke, ale aj mimo nej. “Do Handlovej prichádzam, aby som vyhrával a zaznamenal úspešnú sezónu. Mám ale veľmi ľudskú a kamarátsku povahu a aj dobré vzťahy na palubovke, či mimo nej považujem za veľmi dôležité, pre dosiahnutie tímového úspechu. Preto sa už teraz teším na nadväzovanie nových priateľstiev v šatni, ale aj v hľadisku. Mojou ďalšou prioritou bude, naplno sa ponoriť do histórie a kultúry mesta Handlová,” zavŕšil s úsmevom na tvári sympatický White.

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
piatok, 16 júl 2021 / Published in Nezaradené

Ďalšou posilou, ktorá pribudla na súpisku handlovského Baníka je odchovanec Handlovej, ktorý sa pod ligové koše vracia po šiestich rokoch. Dres domovského klubu si opäť oblečie 198 cm vysoký krídelník Peter Vojtek.

Na návrat pod ligové koše sa teší

Bývalý slovenský reprezentant do 20 rokov skončil s profesionálnym basketbalom v sezóne 2014/2015. Kariéru ukončil v Banskej Bystrici, do ktorej prestúpil z rodnej Handlovej. Basketbal ale na klinec nezavesil a po tom, ako odišiel za prácou do Bratislavy, v sezóne 2015/2016 nastupoval za prvoligový tím Slávia FEI STU Bratislava. V drese tohto celku zaznamenal veľmi vydarenú sezónu a počas nej dosahoval v priemere 21,1 bodu, 4,1 doskoku a 2,5 asistencie na jeden duel. Handlovský rodák už niekoľko rokov pôsobí pri 3×3 basketbale, v rámci ktorého dosiahol mnohé úspechy. Po fyzickej stránke sa 27-ročný Handlovčan cíti výborne a na návrat pod deravé koše na profesionálnej úrovni sa veľmi teší. “Myslím si, že som pripravený dobre a napriek tomu, že som si dal od veľkého basketbalu prestávku, nezaháľal som. Okrem pôsobenia v prvoligových tímoch sa aktívne venujem 3×3 basketbalu a aj k tomu je potrebný tvrdý tréning. Ide o fyzicky náročnejší, kontaktnejší a tvrdší šport ako je samotný basketbal. Po čase ma ale opäť zlákal päťkový basketbal, preto som sa rozhodol, že to pod ligovými košmi ešte skúsim. Pri tomto rozhodovaní zohrala úlohu i rodina, ktorá ma podporuje a podporili ma i moji najbližší priatelia. Verím, že sa mi bude dariť a pomôžem svojmu klubu dosiahnuť čo najlepší výsledok,” vyhlásil handlovský krídelník.

Podpisu zmluvy predchádzal už vlaňajší záujem

Záujem o spoluprácu prejavil handlovský manažment už pred uplynulou sezónou. Pracovné povinnosti ale odchovancovi Baníka nedovolili zrealizovať návrat na ligové palubovky. V súčasnosti už ale realizácii tejto ambície nič nebránilo a “baníci” rozšírili svoj káder. “Náznak obojstranného záujmu medzi mnou a handlovským Baníkom prišiel už vlani, no k dohode napokon nedošlo. Po tom, ako som sa tento rok vrátil do Handlovej žiť, naplánovali sme si s vedením klubu stretnutie a na podmienkách sme sa dohodli veľmi rýchlo. Mám z toho obrovskú radosť a už teraz sa teším na spoluprácu s trénerom Rakočevičom, ale aj na nových spoluhráčov a samozrejme na najlepších fanúšikov na Slovensku,” dodal 27-ročný navrátilec.

Autor: Pavel Procner

Pavel Procner
nedeľa, 11 júl 2021 / Published in Nezaradené

Handlová získala ďalšieho slovenského hráča. Po Adamovi Krčmárikovi hlásia “baníci” druhé meno, ktoré bude v sezóne 2021/2022 figurovať na ich súpiske. Prioritou vedenia handlovského Baníka bolo zazmluvnenie slovenských basketbalistov. Tých na slovenskom basketbalovom trhu nikdy nie je dostatok a tak je veľmi dôležité, aby sa torzo mužstva zakladalo v prvom rade práve na nich.

Na hornú Nitru prichádza Roman Skvašík

Debut v handlovskom drese zaznamená 25-ročný rodák z Michaloviec, Roman Skvašík. Húževnatý rozohrávač si to namieril na hornú Nitru z celku Raiffeisen Mattersburg Rocks, ktorý vystupuje v druhej najvyššej rakúskej súťaži. Odchovanec michalovského basketbalu patril vo svojom poslednom pôsobisku k lídrom tímu a vo vlaňajšej sezóne zaznamenal do svojich štatistík solídne čísla. Do súperových košov posielal v priemere 14,7 bodu, k nim pridával 5,2 doskoku a 2 asistencie na jedno stretnutie. Jeho prednosťou je streľba spoza oblúka, čo taktiež potvrdzuje vynikajúca, 43%-ná úspešnosť. Jeho tím mal veľké ambície postúpiť do najvyššej rakúskej bundesligy, no záver vyraďovacích bojov Mattersburgu nevyšiel podľa predstáv a tak sa musel uspokojiť s bronzovou medailou.

Roman Skvašík (s loptou) v drese celku Raiffeisen Mattersburg Rocks

Roman Skvašík: “Myslím, že som pripravený dobre”

“V Rakúsku som pôsobil posledné dve sezóny. Patril som k lídrom tímu a myslím, že som rozohraný dobre. V súčasnosti využívam leto na tréning v posilňovni a telocvični. Dbám o kvalitnú a správnu regeneráciu, s dobre nastavenou životosprávou. Venujú sa mi tréneri Lukáš Vilkovský a Patrik Šuster z Get results-campu v Košiciach. Len nedávno som mal možnosť byť súčasťou širšej nominácie slovenského reprezentačného tímu, a aj tréningový proces s národným mužstvom mi do prípravy niečo dal. Ak by som mal porovnávať slovenský a rakúsky basketbal, myslím že všetky rozdiely pramenia z financií a marketingu. Teraz sa už chcem pozerať vpred a podieľať sa na progrese Baníka v blízkej budúcnosti. Verím, že vedenie klubu spolu s pracovitým trénerom Rakočevičom poskladá dobrý tím ako po ľudskej, tak po kvalitatívnej stránke. Iba tak dostaneme Handlovú na vyššie priečky a ja dúfam, že sa nám to podarí,” vyhlásil novopečený handlovský rozohrávač.

Po dvoch rokoch opäť na Slovensku

Basketbalová verejnosť si 193 cm vyokého tvorcu hry môže pamätať z našej najvyššej súťaže, v ktorej obliekal dresy Svitu, Lučena či Nitry. Na Slovensko sa vracia posilnený novými skúsenosťami a odhodlaný pomôcť Handlovčanom napraviť chuť po nevydarenej uplynulej sezóne. “Manažment handlovského klubu ma oslovil prakticky hneď ukončení sezóny v Rakúsku. Zo strany môjho nového zamestnávateľa som cítil veľký a úprimný záujem, preto sa mi rozhodovalo ľahšie. Handlová je známe basketbalové mestečko s výborným zázemím pre basketbal, čo mi prinesie príležitosť sústrediť sa výlučne na tréning a tvrdú prácu. Okolo handlovského basketbalu pracujú zanietení fanatici a v hľadisku dominuje najlepší fanklub na Slovensku. Keď som pôsobil v slovenskej súťaži, vždy som si atmosféru v handlovskej športovej hale užil a to aj napriek tomu, že som obliekal dres súpera. Verím, že v budúcej sezóne už nebudeme svedkami opatrení, ktoré by obmezdovali vstup fanúšikov na zápasy. V našom prípade by nás to ukrátilo o šiesteho hráča,” doplnil Skvašík.

Autor článku: Pavel Procner

Foto: súkromný archív Romana Skvašíka

CHCEŠ OSTAŤ V KONTAKTE ?

ODOBERAJ NÁS NA SOCÍALNYCH SIEŤIACH

FACEBOOK

INSTAGRAM

YOUTUBE

TOP