NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
streda, 11 december 2019 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga pokračovala 17-tym kolom, v rámci ktorého cestovali handlovskí basketbalisti do Žiliny. Stretnutie pod Dubňom sľubovalo divácky atraktívny basketbal, pretože sa bojovalo o šieste miesto v tabuľke. V priamej konfrontácií sa ale štastie usmialo na domácich.

Ilustračný obrázok

Handlovčania, ktorých od prvej sekundy viedol vynikajúci Mrviš zachytili úvod a po minúte viedli 6:0. Žilinčanom sa v šiestej minúte podarilo po darovaných loptách od svojho súpera otočiť na 19:16. Kým Hornonitrania ťažili spoza trojkového oblúka, domáci sa presadzovali spod koša a po vyrovnanej desaťminútovke mali mierne navrch hostia, ktorí viedli 25:23. “Šošonom” stačila minúta z druhej časti, aby si prinavrátili vedenie, tentoraz 27:25. V 16. minúte to ale boli znova Handlovčania, ktorí ušli na šesť bodov, 39:33. Toto vedenie neudržali a polčasový stav na 47:46 spečatil s klaksónom ďalekonosnou trojkou Rožánek.

Po zmeme strán sa domáca ofenzíva nakopla vymyslenou nešportovou chybou Haladu, vďaka ktorej Žilinčania zvýšili na 56:50. To “baníkov” nezlomilo a v 26. minúte vyrovnali na 59:59. V závere štvrtiny sa zopakovala situácia z konca prvého polčasu a domáci opäť skórovali s klaksónom na 70:67 upravil Sapp. Ten istý hráč otváral bodový účet posledného dejstva. To zeleno-žltých nakoplo a v 32. minúte svietil na ukazovateli stav 78:67. “Baníci” sa s prehrou zmieriť nemienili a do minúty znížili na 75:78. Následne ale znova pustili Žilinu do desaťbodovej šnúry, po ktorej po druhý raz prehrávali dvojciferným rozdielom 75:88. V týchto momentoch sa zdalo, že o víťazovi je rozhodnuté, no Handlovčania po tretí raz vstali z popoľa a za stavu 90:84 domáci kouč Ivan Kurilla žiadal o oddychový čas. Po ňom znížil trojkou Mrviš na 87:90 a v žilinskej športovej hale to vrelo. Handlovčania aj napriek veľkej bojovnosti žiaľ nemali záverečné sekundy vo vlastných rukách a Žiline podľahli 89:97.

BK Slávia Žilina – MBK Baník Handlová 97:89 (23:25, 24:21, 23:21, 27:22)

Žilina: Rožánek 22, Dickson 21, Wiggins 14, Woods 6, Tot 2 (Merešš 23, Sapp 9, Hoferica a Podhorský 0)

Handlová: Radukič 23, Mrviš 18, Halada 10, Petráš 9, Jašš 6 (Mitrovič 21, Jankovič 2, Dolník a Mátych 0)

TH: 25/18 – 7/6

Fauly: 12 – 23

Trojky: 9 – 13

Rozhodovali: Ženiš, Šarišský, Hudec

Povedali po zápase:

Ivan Kurilla, tréner Žiliny: „Gratulujem mojim hráčom k víťazstvu. Myslím si, že zápas bol veľmi náročný. V zápase chýbal Jeftič, no hráči bojovali do poslednej minúty. V druhom polčase sa nám podarilo skvalitniť našu obranu, čo v podstate rozhodlo v závere zápas. Sme veľmi radi, že sme pre našich fanúšikov vybojovali toto víťazstvo.“

Jakub Merešš, hráč Žiliny: „Konečne sme nastúpili s väčšou energiou ako v predošlých zápasov. Chceli sme sériu prehier za každú cenu zlomiť. Celý týždeň sme na tréningoch pracovali na sto percent.“

Branko Maksimovič, tréner Handlovej: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas. Mali sme o niečo menej času na prípravu. Žilina bojovala ako jeden tím. Gratulujem Žiline k víťazstvu.“

Jakub Petráš, hráč Handlovej: Myslím si, že prvý polčas bol veľmi vyrovnaný. V tomto zápase padalo veľa trojok. Tento zápas nás stál veľmi veľa síl ale dúfam, že v sobotu budeme pripravení na ďalší zápas.“

utorok, 10 december 2019 / Published in Nezaradené

V stredu 11. decembra sa odohrá v rámci 17. kola Slovenskej basketbalovej ligy kvarteto zápasov, po ktorých sa môže poradie tímov v tabuľke opäť meniť. Pod Tatrami sa bude bojovať o tretiu priečku medzi domácim Svitom a Lučencom. Patrioti z Levíc nastúpia doma v tradičnom derby proti Komárnu, bratislavský Inter vycestuje na Spiš a pod Dubňom sa stretne v priamom súboji o šieste miesto Slávia Žilina s basketbalovým klubom MBK Baník Handlová.

Handlovčanom sa pod košmi súperov darí

Basketbalisti handlovského Baníka v nedeľnej dohrávke potvrdili, že v aktuálnej sezóne podávajú lepšie výkony pod košmi svojich súperov a „obuvníkov“ z Komárna zdolali 94:75. Zo šiestich zápasov, ktoré odohrali na hosťujúcej pôde sa z víťazstva tešili štyri krát, kým domáce prostredie z ôsmych prípadov využili iba dva razy. Handlovčania sú tak tretím najúspešnejším tímom v stretnutiach vonku, naopak v štatistikách domácich vystúpení im patrí paradoxne posledné miesto. V stredu sa predstavia v Žiline, ktorá neokúsila pocit víťazstva šesť zápasov v rade a v priebehu mesiaca padla z druhého na šieste miesto priebežného poradia. Od “Šosonov” sa tak očakáva povinná jazda, naopak zverenci trénera Maksimoviča nebudú pod takým tlakom ako domáci, čo pre nich môže byť v priamej konfrontácií o šieste miesto veľkou výhodou.

“Baníci” chcú vrátiť “Šošonom” požičané

V odvete z ôsmeho kola sa budú Handlovčania usilovať odplatiť Žiline prehru z domácej palubovky. V prvom vzájomnom stretnutí Handlová doslova darovala víťazstvo nevýraznej Žiline, ktorej na plný bodový zisk stačil priemerný výkon. Zeleno-čierni v ňom vyhrávali iba jediný raz a to v samom úvode, keď sa ujali vedenia 4:0. Následne Žilinčania otočili a svoj náskok si držali do zaznenia záverečného klaksónu. “Baníkom” sa síce podarilo zmazať 15-bodové manko, no na obrat to nestačilo. V prvej vzájomnej konfrontácií tak “Šošonom” podľahli 83:88.

V celkovej štatistike úraduje tím z hornej Nitry

Spomínané víťazstvo Žilinčanov prišlo po dlhej dobe a z posledných dvanástich vzájomných zápolení triumfovali nad zeleno-čiernymi len dva razy. V uplynulej sezóne dokázali z kvarteta zápasov proti Handlovej uspieť iba jediný raz a aj pri pohľade na celkovú bilanciu sú na tom lepšie Handlovčania, ktorí sa v posledných 21 zápasoch tešili z víťazstva až 15 krát. Pod Dubňom by chceli tieto čísla o niečo vylepšiť a pokiaľ sa vyhnú chybám z prvého zápasu, ich šance budú aj tentoraz vysoké.

Branko Maksinmovič chce žilinskú sériu predĺžiť

“Žilina je v miernej výhode, pretože na prípravu mala o dva dni viac. Napriek tomu si myslím, že domáci budú v nezávideniahodnej situácií a po šesťzápasovej sérií prehier sa od nich očakáva víťazstvo. My ale chceme do stretnutia vložiť maximálnu energiu a koncentráciu. Prvý vzájomný zápas sme poctivo rozanalyzovali a vieme kde sme sa dopúšťali chýb. A práve tie v musíme z našej hry odstrániť, aby sme sa tešili z víťazstva,” povedal Branko Maksimovič.

Stefan Mitrovič vidí základ úspechu v myslení

“V zápase so Žilinou bude veľmi dôležitým faktorom prístup a myslenie všetkých hráčov na palubovke. Svojim priaznivcom od úvodu súťaže ukazujeme dve tváre. Tou prvou je odovzdanosť, nekoncentrovanosť a bezmocnosť. Naopak druhou tvárou je herný prejav plný energie, túžby po víťazstve a bojovnosti. Ak sa budeme držať druhej spomínanej varianty, o našom víťazstve nepochybujem ani na okamih. Niekoľko krát sme dokázali, že pokiaľ sa zomkneme a siahneme na dno svojich síl, súperi príliš veľké šance nemajú. Verím, že tomu bude tak aj v stretnutí proti Žiline,” vyhlásil srbský rozohrávač Stefan Mitrovič.

Stretnutie 17. kola medzi Žilinou a Handlovou sa odohrá v žilinskej športovej hale na Rosinskej ceste v stredu, 11. decembra o 18:00 hod.

Rozhodujú: Peter Ženiš, Anton Šarišský, Martin Hudec

Komisár stretnutia: Igor Juhás

nedeľa, 08 december 2019 / Published in Nezaradené

Handlovskí basketbalisti nastúpili v nedeľnej dohrávke 16. kola na palubovke komárňanskej športovej haly, kde odohrali odvetu proti domácim “obuvníkom.“ Hornonitrania sa museli vyrovnať s abenciou zraneného Jankoviča, Komárno malo ale situáciu podstatne horšiu. Dušan Kasum sa vo svojom debute musel popasovať s pretrvávajúcou maródkou a “obuvníci” vstúpili do stretnutia len siedmi.

Handlová sa v úvode ujala vedenia 10:4, no už v 6. minúte domáci otočili na 14:10. To ale bolo z ich strany najvyššie a jediné vedenie v zápase. “Baníkom” sa ešte v prvej časti podarilo nakloniť misku váh na svoju stranu a druhá štvrťka začínala za stavu 17:23. V nej dominovali Handlovčania, ktorí sa v 16. minúte dostali do vedenia 46:31. “Obuvníci” do polčasu ukrojili z 15-bodového manka iba dva body a na veľkú prestávku sa odchádzalo za stavu 42:55.

Po zmene strán sa domáci nadýchli a využili nekoncentrovanosť svojho súpera. V 25. minúte znížili na 53:63, no zeleno-čiernym sa opäť podarilo odskociť, tento raz na 18 bodov, 73:55. Záverečná desaťminútovka začínala za stavu 60:73 a aj v nej diktovali tempo Handlovčania, ktorí po štyroch minútach vyhrávali už o 25 bodov, 87:62. V závere dostali príležitosť hráči z handlovskej lavičky, ktorí síce 25-bodové vedenie neudržali, no po 40-tich minútach sa tešili z víťazstva 94:75.

MBK Rieker COM-Therm Komárno – MBK Baník Handlová  75:94 (17:23, 25:32, 18:18, 15:21)

Komárno: Bowman jr. a Miloševič po 20, Pipíška 15, Williams 13, Stojanov 0 (Halmeš 5, Gabrijel 2)

Handlová: Radukič 20, Mrviš 18, Halada 14, Jašš 9, Petráš 8 (Mitrovič 23, Mátych 2, Baltus, Bartuš, Dolník a Stehlík 0)

TH: 24/17 – 16/13

Fauly: 21 – 22

Trojky: 6 – 19

Rozhodovali: Brziak, Lukáč, Mlynarčík

Dušan Kasum, tréner Komárna: „Gratulujem trénerovi a hráčom Handlovej, odohrali dobrý zápas. Momentálne sú na tom lepšie ako my. Komárno má veľa problémov, veľa zranených hráčov, len zo základnej päťky Tomič, Djordjevič, Stamenkovič. Hráme so siedmimi hráčmi, z toho dvaja – traja juniori. Prišiel som k mužstvu v piatok, mali sme jeden tréning so šiestimi hráčmi, nemôže sa to zlepšiť za jeden deň. Verím, že od nového roka budeme hrať oveľa lepšie, Komárno bude opäť to staré dobré Komárno. Ďakujem všetkým fanúšikom, že nás podržali, budeme im to od januára oplácať, musíme toto ťažké obdobie pretrpieť a stáť vedľa mužstva. Bez našich opôr to však pôjde ťažko.“

Branislav Pípíška, hráč Komárna: „Mali sme prvý zápas pod novým trénerom, nemali sme dostatok času na spoznanie sa a súhru. Myslím si, že celý zápas sme bojovali, bránili sme a jediná vec, čo nás zložila, bola trojková streľba súpera.“

Branko Maksimovič, tréner Handlovej: „Mohli sme vidieť, Komárno má svoje problémy, či už personálne alebo so zranenými hráčmi. Myslím si, že sme sa viac sústredili v druhom polčase, hrali sme zodpovednejšie v obrane, v prvom polčase sme hrali ofenzívnejšie. Som rád za mojich hráčov, je to dôležité víťazstvo. Chcel by som popriať mužstvu Komárna a novému trénerovi veľa šťastia, musia začať bojovať, viem, že je to ťažké, avšak držím im palce.“

Filip Halada, hráč Handlovej„Som rád za víťazstvo, Komárno bolo oslabené, nemali plný káder, ale vždy sa hrá v Komárne veľmi ťažko. Sám to viem, hral som tu tri sezóny, je tu super atmosféra. Som rád, že sme vyhrali, máme body doma z vonku, že tréner prestriedal všetkých hráčov a ukázali, že sme jeden tím, ideme na zápas do Žiliny a verím, že budeme pokračovať v takomto výkone.“

piatok, 06 december 2019 / Published in Nezaradené

Víkendové kolo Slovenskej basketbalovej ligy je rozložené neštandartne do troch hracích dní. Prvý decembrový piatok má na programe úvodné stretnutie 16-teho kola, v ktorom bratislavský Inter hostí Žilinu. Na Pasienkoch bude jasným favoritom domáci celok. Žilinčania naštartovali sezónu vynikajúco a po ôsmych zápasoch mali na svojom konte šesť víťazstiev. Táto bilancia priniesla basketbalovému celku spod Dubňa druhé miesto v tabuľke, no v posledných piatich kolách na svojich súperov nestačila a prepadla sa až na šiestu priečku.

Sobota má na programe tri zápasy, 16. kolo sa skompletizuje v nedeľu

V sobotu pokračuje 16. kolo dvoma zápasmi. V nich si medzi sebou zmerajú sily Levičania so Svitom a Prievidza cestuje na Spiš. Patrioti budú obhajovať druhú priečku tabuľky, Iskra Svit útočí na prvú štvorku priebežného poradia. Prievidza si po prehre v hornonitrianskom derby napravila chuť víťazstvom nad Žilinou a na východe Slovenska môže prípadným triumfom poskočiť na tretie miesto. Zápasy 16. kola skompletizuje nedeľná dohrávka medzi Komárnom a Handlovou. Domáci tím má v súčasnosti ambíciu, ktorou je odlepiť sa z tabuľkového dna. Naopak Handlová má veľmi reálne výhliadky na zosadenie Žiliny, ktorá obsadzuje šiestu priečku.

Lenka Molnárová

“Obuvníci” pod Tatrami bez trénera

Handlovskí basketbalisti po nevyrovnaných výkonoch svoj herný prejav zlepšili a po suverénnom domácom víťazstve nad Lučencom, uspeli aj v baníckom derby pod košmi svojho regionálneho suseda z Prievidze. Ich víťazné ťaženie ale zastavil bratislavský Inter, ktorý prišiel na hornú Nitru splatiť dlžobu zo šiesteho kola. Komárno sa v aktuálnej sezóne trápi a „obuvníkov,“ ktorí si podobný scenár nepredstavovali ani v tom najhoršom sne, od úvodu ročníka sužujú zranenia a maródky. Pred zápasom 15. kola manažment Riekeru odvolal trénera Aleksandara Vržinu a „lodiari“ zaznamenali vo Svite historicky najvyššiu prehru 68:126. „Obuvníkom“ patrí posledná priečka tabuľky, keď z desiatich zápasov dokázali triumfovať len tri razy.

Z pohľadu histórie ide o vyrovnanú konfrontáciu

Pod košmi Komárna pôjde v nedeľu o druhú vzájomnú konfrontáciu v prebiehajúcej sezóne. V tej prvej zvíťazila Handlová 89:84, no triumf Handlovčanov sa nerodil ľahko, veď päť minút pred koncom ešte prehrávali 72:75. Pri pohľade do minulosti možno skonštatovať, že duely medzi Komárnom a Handlovou patria k divácky atraktívnym a vyrovnaným zápoleniam. V sezóne 2018/2019 sa tieto celky postavili proti sebe štyri razy, z toho dva krát sa v riadnom hracom čase nerozhodlo. Bilancia zápasov medzi Komárnom a Handlovou bola po dlhodobej časti vyrovnaná, keď oba tímy dva razy zvíťazili a rovnako dva krát prehrali.

Domáci s novým impulzom, napriek tomu bude Handlová favoritom

Po spomínanom zápase 15. kola muselo vedenie Komárna neodkladne obsadiť uvoľnenú trénerskú stoličku. V nedeľnom stretnutí proti Handlovej by už miesto domáceho kouča nemalo zostať prázdne. Kormidla potápajúcej sa komárňanskej lode by sa mal chopiť paradoxne „exhandlovský“ kormidelník Dušan Kasum. Či ale naozaj srbského kouča už v nedeľu uvidíme na striedačke „obuvníkov“ zostáva otázne. V každom prípade Dušanovi prajeme v lige, ktorú dôverne pozná veľa úspechov. Aj napriek zmene na trénerskom poste domácich by mali byť „Maksimovičovci“ favoritmi stretnutia. Treba ale opäť zdôrazniť, že zápasy proti Komárnu neboli nikdy z pohľadu Handlovčanov suverénne a tak aj v tomto prípade platí, že v tomto stretnutí musia siahnuť na dno svojich síl.

Marek Jašš s jasným cieľom

“V Komárne sa hrá vždy ťažko a preto si uvedomujeme, že nás čaká ďalší náročný zápas. Myslím si, že na palubovkách súperov dokážeme podávať dobré výkony, čo sme v prebiehajúcej sezóne neraz ukázali. Verím že toto konštatovanie potvrdíme aj v nedeľu a do Komárna odchádzame s cieľom zvíťaziť,” zhodnotil krídelník Handlovčanov Marek Jašš.

Branko Maksimovič apeluje na defenzívu

“Pod košmi Komárna to nikdy nie je jednoduché. Napriek tomu, že domáci majú problémy so zraneniami, stále sú im k dispozícií ofenzívne ladení hráči. My sa musíme sústrediť najmä na obranu a na ich odstavenie. Uvidíme, ako zareaguje tím na zmenu trénera. Iba v prípade že dodržíme všetko na čom v týchto dňoch pracujme, môžeme dosiahnuť dobrý výsledok,” skonštatoval handlovský kouč.

Stretnutie MBK Rieker Com-Therm Komárno – MBK Baník Handlová sa odohrá v nedeľu 8. Decembra o 18:00 hod. v komárňanskej športovej hale.

Rozhodujú: Milan Brziak, Tomáš Lukáč, Stanislav Mlynarčík

Komisár stretnutia: Miroslav Kuzmiak