NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
štvrtok, 20 január 2022 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga mala na programe dvadsiate kolo, v rámci ktorého sa odohrali iba dva zápasy. Bojovalo sa na komárňanskej palubovke, kam prišiel pokúšať šťastie Svit a v Leviciach nastúpila Handlová. Stretnutia v Lučenci, kam mali vycestovať Spišskí Rytieri a v Pezinku medzi domácim Interom Bratislava a Prievidzou boli odložené.

Body do tabuľky a postup do semifinále Slovenského pohára

Handlovčania sa postavili k úvodnému rozskoku na levickej palubovke proti domácim Patriotom, ktorí ťahali dvanásť víťazstiev v rade. Aj v tomto prípade sa od nich očakávala povinná jazda a s prekvapením sa nepočítalo. Duel v metropole Tekova mal o niečo hlbší nádych a jeho výsledok sa okrem ligovej tabuľky započítaval i do pohárového pavúka. Okrem toho, že víťaz bral dva body, postúpil aj do semifinále Slovenského pohára. Ním sa podľa očakávania stal domáci celok, ktorý aj do tretice v prebiehajúcej sezóne Handlovú zdolal.

Handlová sa rozlúčila so Slovenským pohárom

Víťazstvo Patriotov sa ale nerodilo až tak jednoducho a baníci s nimi dlho držali krok. Ešte v 13. minúte viedli 31:27 a po polčase svietil na ukazovateli stav 43:42. Po veľkej prestávke sa dostal k slovu domáci kapitán Šimon Krajčovič, ktorý sa chytil spoza oblúka a najmä jeho zásluhou natiahli Levičania vedenie na trinásť bodov, 68:55. V poslednom dejstve baníkom dochádzali sily a vyfaulovala sa im kľúčová dvojica Kinney a Talley. V týchto okamihoch sa prejavila väčšia rotácia Patriotov, ktorí dokázali odskočiť na 88:70. Handlovčania ale ani za tohto stavu nesklonili hlavy a bojovali o dobrý výsledok do poslednej sekundy. V závere sa im podarilo z osemnásťbodového manka ukrojiť a znížiť na konečných 77:90. Tento výsledok ale ani zďaleka neodzrkadľuje reálny priebeh zápasu. Baníci podali pod košmi favorita sympatický výkon, za ktorý sa hanbiť určite nemusia.

Patrioti Levice – MBK Baník Handlová 90:77 (23:22, 20:20, 25:13, 22:22)

Body za Patriotov: Krajčovič 22, McCallum 17, Abrhám 16, Bojanovský 10, Bachan 6 (Freeman 15, Juríček a Volárik po 2, Chaban 0)

Body za Handlovú: Čekovský 22, Mrviš 19, Kinney 6, Abram 5, Skvašik 3 (Riak 13, Skvašik 9, Milivojevič 0)

TH: 26/23 – 20/14

Fauly: 18 – 21

Trojky: 11 – 7

Rozhodovali: Kúkelčík, Fuska, Lamoš

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Patriotov: „Pred týmto zápasom som mal veľký rešpekt. Samozrejme, vždy, keď sa hrá nejaký ‘dvojitý’ zápas a ide o viac, tak som rád, že sme to zvládli. V prvom polčase sme urobili množstvo nedorozumení, ktoré dali Handlovej niekoľko ľahkých pozícií. Teší ma, že sme v druhom polčase trochu zlepšili výkon a potom sa dostali do takého vedenia, že sme to v závere dokázali kontrolovať.“

Tre’Darius McCallum, hráč Patriotov: „Bol to fyzický zápas. Handlová má dvoch veľmi dobrých rozohrávačov, ktorých sme museli ubrániť. To isté platilo aj o podkošovom priestore. Náš zápasový plán spočíval v tom, aby sme tieto veci pokryli. Bojovali sme, držali sme sa našich cieľov a otvorené pozície sme premieňali. Dlho to bolo vyrovnané, v jednej chvíli stiahli a museli sme si povedať, že ich nápor zastavíme. To sa nám podarilo, čiže som rád, že sme tento náročný zápas zvládli.“

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: „Myslím si, že sme nevyzerali zle. Samozrejme, nechcem tým povedať, že by výhra Levíc bola nezaslúžená, ale som toho názoru, že sme aj sami trochu na vine, že sme do konca nebojovali o víťazstvo. Veľa výpadkov v útoku v druhom polčase, keď sme chceli niečo riešiť individuálne. Po dobrej defenzíve, sme potom párkrát nedoskočili loptu a Levice z toho dajú trojku, respektíve ‘and one’ a podobne. S takým súperom sa potom ťažko hrá vyrovnaný zápas. Možno sme padli na detailoch. Mne je to vlastne ľúto, lebo sme chceli bojovať o prekvapujúce víťazstvo, no nepodarilo sa to.“

Roman Skvašik, hráč Handlovej: „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, proti kvalitnému súperovi. Po sobotňajšej výhre sme prišli dobre naladení, bolo to aj vidieť, lebo sme sa držali po prvom polčase. V tretej štvrtine sa ukázala väčšia kvalita Levíc. Trochu sme povolili a stratili koncentráciu, tak rozhodli detaily. Vidno na Leviciach, že sú dlhšie spolu, poznajú sa. Na konci si už držali svoje tempo a pohodlne to dohrali.“

Autor článku: Pavel Procner

utorok, 18 január 2022 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga pokračuje 20. kolom, ktoré zahŕňa netradične len dva zápasy. Po uplynulej sobote sa rozdiely v tabuľke medzi jednotlivými tímami scvrkli a blížiaci sa záver dlhodobej časti sľubuje dramatické vyvrcholenie. Štvrtý Lučenec sa bodovo vyrovnal tretím Spišiakom, Handlovčania stiahli dvojzápasový náskok Interu na jedno víťazstvo a sú za nimi na šiestej priečke. Baníkom ale na chrbát stále dýcha Iskra Svit. Preto sa stále má o čo hrať a najvyššia basketbalová súťaž ani zďaleka nie je nudná.

Odložené zápasy

Najväčšiu pozornosť 20. kola pútal duel v Lučenci, v ktorom si to mali rozdať v priamej konfrontácii o tretiu priečku domáci pelikáni so Spišskými Rytiermi. Spišiaci ale tento zápas museli odložiť, nakoľko jeden z ich hráčov je pozitívny na COVID-19. Odveta z uplynulého týždňa sa mala odohrať na Interi, kam mala opäť vycestovať Prievidza. Tá v dohrávke šiesteho kola siahala pod pezinskými košmi na víťazstvo, no svoj dobrý výkon nebude môcť zopakovať, pretože Inter postihol rovnaký osud ako Spišiakov. Odohrajú sa tak len dva zápasy. Komárno bude doma upevňovať druhé miesto tabuľky proti Svitu a na Handlovú čaká neľahká úloha, pretože sa predstaví na palubovke najväčšieho ašpiranta na titul, Patriotov Levice.

Favoritom budú domáci, Handlová chce nadviazať na sobotný výkon

O favoritovi zápasu v metropole Tekova polemizovať nemusíme a v skvelej forme hrajúci Patrioti nastúpia na ďalšiu povinnú jazdu. Na svojom konte majú dvanásť víťazstiev v rade a aj keď sa nepredpokladá, že by ich šnúru mohla pretrhnúť práve Handlová je zrejmé, že každá séria raz skončí. A práve s takouto motiváciou by mohli do zápasu “Rakočevičovci” nastúpiť a nadviazať na sobotný výkon, ktorým po tretí raz v sezóne oskalpovali majstra.

Jednou ranou dve muchy

Stretnutie dvadsiateho kola medzi Levicami a Handlovou je špecifické a netradičné. Jeho výsledok sa totiž bude započítavať ako do ligovej tabuľky, tak aj do Slovenského pohára. Handlovčania tak vycestujú súčasne na štvrťfinálový zápas Slovenského pohára a na stretnutie dvadsiateho kola SBL. Táto skutočnosť vznikla na základe dohody medzi oboma klubmi.

Povedali pred zápasom:

Danilo Rakočevič, tréner MBK Handlová: ” Nastúpime proti najväčšiemu favoritovi súťaže, to ale neznamená, že si do Levíc ideme len tak zahrať. Mali by sme využiť dobrú náladu po sobotnom víťazstve a aj na palubovkách súperov hrať konštantnejšie. V prvom rade chceme podať čo najlepší výkon a odohrať dobrý zápas. Pokúsime sa využiť naše zbrane v útoku, no v prvom rade musíme vychádzať z precíznej obrany. Iba tak môžeme pomýšľať na prekvapenie kola.”

Ján Spevár, prezident MBK Handlová: “Do Levíc ideme zabojovať proti lídrovi tabuľky, ktorý nenašiel premožiteľa už dvanásť zápasov v rade. Každý jeden zápas je pre nás výzvou. Pokiaľ chceme v aktuálnej sezóne dosiahnuť solídne umiestnenie, musíme vstupovať do každého zápasu pripravení. To platí aj v prípade stretnutia na levickej palubovke.”

nedeľa, 16 január 2022 / Published in Nezaradené

V rámci 19. kola Slovenskej basketbalovej ligy, bola handlovská športová hala dejiskom súboja medzi šiestou Handlovou a treťou Spišskou Novou Vsou. V tomto stretnutí bolo o čo hrať, domáci potrebovali udržat kontakt s piatym Interom Bratislava a hostia naháňajú druhé Komárno. “Baníci” nastúpili proti úradujúcemu majstrovi už aj s podporou svojich fanúšikov.

Handlová zvládla ťažkú úlohu

Handlovčania si chceli po dvoch prehrách v rade napraviť chuť, no do cesty sa im postavili v skvelej forme hrajúci Spišskí Rytieri. Východniari zaznamenali od poslednej vzájomnej konfrontácie veľký progres a v druhej polovici dlhodobej časti sú úplne iným celkom. Pred zverencami trénera Rakočeviča tak stála náročná prekážka. Tú ale domáci prekonali a dotretice v sezóne svojho súpera pokorili.

Stretnutie dvoch rozdielnych polčasov

Prvá štvrtina začala z oboch strán opatrne a tímy sa v nej striedali vo vedení. Až v 16. minúte sa prvý raz výraznejšie menil stav, keď hostia odskočili dvanásťbodovou šnúrou do vedenia 35:24. Dve minúty pred koncom prvej polovice “baníci” strácali na majstra dvanásť bodov a za stavu 28:40 sa zdalo, že zeleno-čierni nebudú na súpera stačiť.

Hrdinom v domácom drese James Kinney

Po veľkej prestávke sa ale vrátili na ihrisko s obrovskou energiou a odhodlaní preklopiť misku váh na svoju stranu. Do útoku zavelil James Kinney, ktorému sa podarilo strhnúť celý tím a v 27. minúte svietil na ukazovateli stav 54:54. Zaskočení Rytieri sa zrazu nevedeli cez agresívnu domácu obranu presadiť smerom dopredu a v obrane nedokázali pokryť trojkový oblúk, spoza ktorého inkasovali v druhom polčase desať trojok. V závere sa im ale predsa len podarilo duel zdramatizovať a po handlovských chybách vyrovnať na 77:77. Po víťazstve ale túžili domáci viac. Do konca stretnutia si vedenie prinavrátili a zvíťazili 90:84. Za hlavných strojcov skvelého obratu môžeme označiť trojicu Kinney, Mrviš a Skvašík, ktorí podržali svoj tím v tom najdôležitejšom čase. Na doskoku odviedol výbornú prácu Abram a zeleno-čierni opäť vyzerali ako jeden tím. Fanúšikovia, ktorí sa po dlhom čase vrátili do hľadiska, odchádzali domov spokojní.

MBK Baník Handlová – Spišskí Rytieri 90:84 (21:17, 11:25, 34:18, 24:27)

Body za Handlovú: Kinney 21, Mrviš 16, Abram 13, Čekovský 8, Milivojevič 5 (Talley 11, Skvašik 9, Riak 7)

Body za Rytierov: Stevanovič 17, Gavrilovič 15, Dennis a Richardson po 4, Antoni 2 (Baťka 19, Morsell 12, Hlivák 11, Krajňák a Židzik 0)

TH: 17/13 – 15/13

Fauly: 20 – 21

Trojky: 11 – 9

Rozhodovali: Ženiš, Doušek, Kurpaš

Danilo Rakočevič, tréner MBK Handlová: “Dnes sme zaslúžene zvíťazili a myslím si, že sme odohrali vynikajúci druhý polčas. Napriek tomu, že sme stretnutie začali dobre, zrazu sme na ihrisku zaspali, čo dokazuje výsledok po prvej dvadsaťminútovke. Dnes bol na nás vytváraný tlak, pretože po určitom nelichotivom období všetci očakávali povinné víťazstvo. Za takýchto okolností sa hrá veľmi ťažko a ďakujem mojim chlapcom, že to zvládli. Víťazstvá tohto typu si treba vážiť, pretože Spišiaci sú v skvelej forme, oficiálne sú ešte stále úradujúcim majstrom a my s nimi máme bilanciu 3:0, čo tiež o niečom vypovedá. S dnešným výkonom sme spokojní a ideme bojovať ďalej.”

Roman Skvašík, hráč MBK Handlová: “Do zápasu sme išli pripravení a odhodlaní po tretí raz nad Spišiakmi zvíťaziť. To sa nám podarilo, čomu sa veľmi teším. V prvej polovici sme hrali v kŕči, no to sa po polčase zmenilo a veľká energia nám priniesla dôležité víťazstvo.”

Ján Spevár, prezident MBK Handlová: “Videli sme ďalší napínavý zápas, ktorého úroveň dosahovala kvalitu súbojov play off. Naši basketbalisti v ňom potvrdili staré zname: “Môj dom, môj hrad.” Veľmi oceňujem, že si chalani zobrali slová vedenia klubu k srdcu a okrem výborného výkonu, zlepšili aj celkový prejav na ihrisku.”

Štefan Svitek, tréner SNV: “Gratulujem súperovi k zaslúženému víťazstvu. Zápas sme si prehrali sami v tretej štvrtine, ktorú sme odohrali vlažne a urobili sme v nej kopec chýb. Súper to využil a po zmene strán zmazal náš náskok. Myslím si ale, že pokiaľ by sme nezahodili dve vyložené tutovky spod koša v samom závere, mali by sme šancu zvíťaziť.”

Dalibor Hlivák, hráč SNV: “Uvedomovali sme si, že nás čaká ťažký zápas, pretože v Handlovej sa hrá vždy ťažko. Odohrali sme dobrý prvý polčas, vytvorili sme si v ňom desaťbodový náskok, no po prestávke sme oň za dve minúty prišli. Handlová sa dotiahla, chytila sa na našich chybách a bolo už veľmi ťažké domáci rozbehnutý vlak zastaviť.

piatok, 14 január 2022 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga má na programe zápasy 19. kola, ktoré zahŕňa štyri súboje. Počas uplynulého týždňa, v ktorom mala najvyššia basketbalová liga prestávku sa odohral iba jediný zápas, dohrávka šiesteho kola medzi bratislavským Interom a Prievidzou. Domáci celok v nej vytrápil víťazstvo 68:66.

Bojovať sa bude na štyroch palubovkách

V piatkovej predohrávke sa k úvodnému rozskoku na komárňanskej palubovke postavia domáci “obuvníci” proti Lučencu. Ten príde na juh Slovenska s cieľom priblížiť sa svojmu súperovi, ktorý má pred ním na druhom mieste náskok dvoch víťazstiev. Zvyšné tri zápasy sa odohrajú štandardne v sobotu. Súboj prvého s posledným sa odohrá na hornej Nitre a Prievidza v ňom bude hostiť Patriotov Levice. Pod Tatrami privíta Svit bratislavský Inter a domáci basketbalisti sa budú snažiť bodovo dotiahnuť na šiestu Handlovú. Tá sa predstaví pred svojimi fanúšikmi v zápase proti Spišským Rytierom. Z pohľadu Baníka ide o nesmierne dôležitý zápas, ktorý ho môže udržať v kontakte s prvou štvorkou tabuľky.

Pod handlovskými košmi pôjde o veľa

Spišiaci majú na svojom konte štyri víťazstvá v rade, z toho jeden triumf získali v rámci nadnárodnej súťaže Adria Alpe Cup, v ktorej bodovali na palubovke slovinského celku Sencur 93:86. V tabuľke skupiny C sa s rovnakou bilanciou delia o prvú priečku s poľským klubom Dabrowa Gornicza. V domácej súťaži im patrí priebežná tretia priečka a na druhé Komárno strácajú dve víťazstvá. Pokiaľ by sa Rytierom podarilo uspieť v Handlovej a Lučenec by bral body v Komárne, úradujúceho majstra by od druhého miesta delilo už iba jediné víťazstvo. Handlovčania ale budú proti. Aj keď im stredajšie víťazstvo Interu nad Prievidzou nezahralo do karát, ešte stále držia so žlto-čiernymi krok. Aby to tak zostalo, nesmú pod svojimi košmi v žiadnom prípade zaváhať.

Vzájomná bilancia na strane Handlovej

V Handlovej pôjde už o tretiu vzájomnú konfrontáciu medzi Baníkom a Spišskou Novou Vsou. V predchádzajúcich dvoch sa z plného bodového zisku tešili zverenci trénera Rakočeviča. Prvý vzájomný duel bol na programe ešte 23.októbra a Handlová v rámci piateho kola zvíťazila 90:71. Odveta pod Spišským hradom sa odohrala 8.decembra. Išlo o stretnutie 12.kola a “baníci” v nej opäť triumfovali, tentoraz tesne, 72:69. Spišiaci tak okrem vyššie spomínaných ambícii majú o motiváciu naviac a domácim budú chcieť požičané vrátiť.

Očami našej redakcie, favoritom budú domáci

Z pohľadu aktuálnej formy a umiestnenia v tabuľke, celoplošné médiá a stávkové kancelárie stavajú do úlohy favorita Rytierov. Nad Handlovčanmi sa ale po dvoch prehrách v rade vzniesla vlna kritiky a preto by ich ďalšie zaváhanie mohlo mentálne poznačiť aj v ďalšom ligovom programe. Nie len naháňanie prvej štvorky bude pre zeleno-čiernych motiváciou zvíťaziť, ich prvotnou ambíciou bude udobrenie si svojich fanúšikov a prinavrátenie chuti po víťazstvách. Z nášho pohľadu budú teda “Rakočevičovci” mierným favoritom a v predzápasovom tipovaní sa prikláňame na ich stranu.

Naše tipy na zápasy 19. kola:

BC Komárno – BKM Lučenec / 2

MBK Handlová – Spišskí Rytieri / 1

Iskra Svit – Inter Bratislava / 1

BC Prievidza – Patrioti Levice / 2

Ilustračný obrázok (zdroj MBK Baník Handlová)

Zápas 19.kola už aj s diváckou kulisou

V priebehu uplynulého týždňa sme dali svojim priaznivcom na vedomie, že sobotné zápolenie v handlovskej športovej hale sa odohrá už i za účasti divákov. Zápasy SBL spadajú do “stredne rizikovej” kategórie a preto sa ich za určitých okolností môžu fanúšikovia zúčastniť. Domáca usporiadateľská služba môže do športovej haly vpustiť maximálne 25% z celkovej kapacity, čo je v prípade handlovského hľadiska 250 divákov. Podmienkou vstupu bude režim OP. Každý z divákov musí mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom a potvrdenie o očkovaní, či prekonaní vírusu COVID-19. Na vstupe už síce nebude zoznam osôb a vyplňovanie formulárov, no prísnej kontrole sa nik nevyhne. Apelujeme na všetkých, ktorí si v sobotu nájdu cestu do handlovskej športovej haly, aby si z domu nenosili žiadne nápoje, jedlá, či pochutiny. Režim OP na športových podujatiach zahŕňa i zákaz požívania akýchkoľvek nápojov, či konzumáciu jedla.

Danilo Rakočevič, tréner MBK Handlová: “Nastúpime proti kvalitnému súperovi, ktorý je momentálne vo veľkej forme. Po víťazstve v Slovinsku v rámci Adria Cupu, prídu Spišiaci do Handlovej bez pochýb s veľkým sebavedomím. V prvom rade by som chcel na sobotný zápas pozvať našich fanúšikov, pretože oni nám môžu dať veľkú energiu. Práve tú budeme v stretnutí s favoritom potrebovať. Uvedomujeme si, že nás čaká ťažký zápas. Napriek tomu sa v ňom chceme prezentovať dobrým výkonom. Verím, že na palubovku prinesieme dobrú energiu, pretože práve tá nám v niektorých predošlých zápasoch chýbala.”

Tomáš Mrviš, kapitán MBK Handlová: “Po dvoch prehrách sme hladní po víťazstve. V sobotu hostíme Spišiakov, ktorí sú momentálne vo výbornej forme. To potvrdzujú v domácej lige, ale aj v nadnárodnej súťaži Alpe Adria Cup. Čaká nás preto veľmi náročný zápas. V aktuálnej sezóne sme už ale Rytierov dva razy zdolali a myslím si, že pokiaľ si na palubovku zo šatne prinesieme dobrú energiu, môžeme vzájomnú bilanciu s nimi vylepšiť o ďalšiu výhru. Verím, že si v sobotu nájdu do handlovskej športovej haly cestu aj naši fanúšikovia, ktorí nám na ceste za víťazstvom môžu veľmi pomôcť.”