NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
utorok, 26 marec 2019 / Published in Nezaradené

Po 34. kole SBL je v ligovej tabuľke podstatne jasnejšie. Dve kolá pred koncom dlhodobej časti, sa v prípade štyroch celkov definitívne rozhodlo, z ktorej priečky postúpia do štvrťfinálových vyraďovacích bojov.

Bratislavský Inter má postup z prvého miesta zabezpečený už dlhšiu dobu. Majstri z Levíc si v stredu víťazstvom na Spiši upevnili druhú pozíciu, ktorú im už nemôže nik vyfúknuť. Žilinskí Šošoni boli v domácom zápase s Komárnom úspešní a po dvoch predĺženiach sa definitívne usadili na piatej priečke. Spišská Nová Ves, ktorá ešte donedávna atakovala handlovských baníkov, postúpi do play off z ôsmeho miesta.

Karty si ešte medzi sebou rozdajú Komárno s Handlovou a Svit s Prievidzou. Prievidžania sa s podtatrancami pobijú o tretie miesto a Handlovčania sa pokúsia pripraviť o šiestu pozíciu komárňanských obuvníkov.

Zverenci Branka Maksimoviča majú všetko len vo svojich rukách a v posledných dvoch vystúpeniach nesmú zaváhať. V stredu cestujú do Lučenca a v prípade víťazstva, potrebujú v poslednom domácom zápolení zdolať Komárno minimálne rozdielom deviatich bodov. Iba pri takejto konštalácií vstúpia baníci do štvrťfinále zo šiestej priečky tabuľky. Tá by im prisúdila súpera z tretieho miesta, o ktoré sa bijú Svit a Prievidza.

V predposlednom kole základnej časti nás preverí nebezpečný Lučenec, ktorý v závere sezóny výborne naladil formu. Svoju rastúcu kvalitu potvrdil domácimi víťazstvami nad Prievidzou, či Levicami. Lučenec príchodom DeAngela Isbyho výrazne skvalitnil útok. Žiaľ, v tomto stretnutí bude absentovať zranený Mišo Čekovský. Napriek tomu urobíme všetko pre víťazstvo. Verím, že ostatní hráči na palubovke prevezmú “Čekove” povinnosti,” skonštatoval pred zápasom Branko Maksimovič.

Autor: Pavel Procner

pondelok, 25 marec 2019 / Published in Nezaradené

Na okamih sa vrátime k stretnutiu 34.kola SBL, ktoré bolo na programe v uplynulú sobotu a v ktorom naši basketbalisti cestovali do Svitu. Pod Tatrami sa im podarilo odohrať jeden z najlepších zápasov na palubovke súpera, no po záverečnom klaksóne sa na Handlovčanov vzniesla vlna kritiky.

Lenka Molnárová

V stretnutí išlo z pohľadu oboch celkov o veľa a baníci sa dokázali dva razy do zápasu vrátiť z dvojciferného bodového manka. V závere prvého polčasu dokonca vyhrávali 31:26 a na veľkú prestávku išli s vedením 34:33. Dve minúty pred koncom svietil na ukazovateli stav 72:72 a domácim “medveďom” poriadne tieklo do topánok. Napriek tomu, že Handlovčanom nemožno uprieť bojovnosť, v závere umlčali hľadisko netypickou koncovkou.

Na palubovke Iskra Arény sa udiala nevídaná vec, na ktorú okamžite zareagovali priaznivci handlovského basketbalu, ktorí na východ Slovenska merali cestu. Štrnásť sekúnd pred koncom zápasu, za stavu 78:74 mali v držaní loptu zeleno-čierni, no tí ju podržali na poliacej čiare až do samého konca stretnutia. O ohrozenie súperovho koša, respektíve o vyrovnanie, či zvrat sa už nepokúsili. Na sociálnej sieti sa fanúšikovia MBK búria a považujú vyššie spomínaný fakt za nepochopiteľný. Preto sme sa rozhodli zaujať k tejto veci stanovisko.

O vyjadrenie som požiadal (autor) športového riaditeľa baníkov Ivana Kartáča a trénera Branka Maksimoviča.

“Chcel by som sa v mene vedenia MBK poďakovať našim fanúšikom za to, že merali cestu až do Svitu. Opäť nám vytvorili domáce prostredie a vďaka nim sme odohrali vyrovnané stretnutie, v ktorom nezvíťazil lepší, ale šťastnejší tím. Ich podporu v každom zápase cítime a nesmierne si ju vážime. Najmä kvôli nim nás mrzí, že sme záver duelu nezvládli. V návale emócií sa však stane, že sa urobia chybné rozhodnutia. Pod Tatrami nám túžba po víťazstve v koncovke zviazala ruky a finiš zápasu sme nezvládli. Napriek tomu sme presvedčení, že tento boj sme neprehrali v závere, ale podstatne skôr. V zápase 35. kola na palubovke Lučenca budu naši priaznivci dôležitým faktorom na ceste za dosiahnutím plného bodového zisku, preto veríme, že nás opäť prídu podporiť,” vysvetlil Ivan Kartáč.

“Absolútne súhlasím s vyjadrením športového riaditeľa Ivana Kartáča a prikláňam sa k nemu. Teraz sa už musíme pozerať dopredu a sústrediť sa na stredajší zápas v Lučenci. Ďakujem fanúšikom za podporu a teším sa na ďalšie stretnutie s nimi”, doplnil Branko Maksimovič.

sobota, 23 marec 2019 / Published in Nezaradené

Basketbalová SBL mala na programe 34. kolo, v rámci ktorého sa odohrali štyri zápasy. Ani tri kolá pred začiatkom štvrťfinálových bojov nebolo o konečnom poradí tímov rozhodnuté. Vo vrchnej polovici tabuľky sa o druhé a tretie miesto bijú Levice, Svit a Prievidza. Levičania cestovali na Spiš, kde sa od nich očakávala povinná jazda, Prievidza hostila bratislavský Inter a Svit si potreboval upevniť tretiu priečku v zápase s Handlovou. Na piate miesto si robia zálusk žilinskí Šošoni a obuvníci z Komárna, ktorí sa proti sebe postavili na žilinskej palubovke.

Duel pod Dubňom bol dôležitý aj z pohľadu handlovských baníkov, ktorí týmto dvom celkom dýchajú na chrbát zo siedmeho miesta. Hornonitrania cestovali pod Tatry, kde potrebovali s domácim Svitom naplno bodovať. V prípade, že by sa im to podarilo, dotiahli by sa na Komárno, ktoré prehralo po dvojnásobnom predĺžení v Žiline. Pre Svit a Handlovú to bol preto veľmi dôležitý zápas a toto konštatovanie sľubovalo divácky atraktívny súboj.

Úvod zachytili lepšie domáci, ktorí sa hneď na začiatku ujali vedenia 5:0 a po šiestich minútach bol ich náskok dvojciferný, 18:8. Baníkom sa podarilo dotiahnúť na 16:20, no posledné slovo mal Davis, ktorý súčasne s klaksónom upravil štvrtinový stav na 22:16.

Do druhej desaťminútovky sa hostia vrátili ako vymenení. Zagresívnili obranu a zlepšili streľbu spoza perimetra. Domácim dovolili v tejto časti nastrieľať iba jedenásť bodov a v sedemnástej minúte sa po koši Hofericu, dostali po prvý raz do vedenia 28:26. Následne zvýšil trojkou na 31:26 Ross-Miler a Podtatranci museli zastaviť eufóriu zeleno-čiernych oddychovým časom. Po ňom sa podarilo “medveďom” znížiť, no na veľkú prestávku odchádzali s jednobodovým mankom 33:34.

Po zmene strán sa domáci vrátili k výkonu z prvej štvrtiny a v 26. minúte si dokázali prinavrátiť desaťbodový náskok 54:44. Túto štvrťku zvíťazili 28:18 a pred posledným dejstvom viedli 61:52.

Baníci podobne ako v druhej štvrtine vstali z popola a vrátili sa ku koncentrovanej a agresívnej obrane. Navyše v útoku sa im začalo dariť spoza oblúka a necelé dve minúty pred koncom zápasu vyrovnal na 72:72 trojkou Tresač. V závere prišli Handlovčania o Ross-Milera a Petráša, ktorí museli pre päť osobných chýb opustiť palubovku. Iskru podržal v obrane Davis, vďaka ktorému sa ich súper presadzoval len veľmi ťažko. Svit zvládol záver zápasu takticky o niečo lepšie a zvíťazil tesne 78:74.

Povedali po zápase:

Michal Madzin, tréner Svitu: „Hrali sme tak, že sme si dokázali vytvoriť viacero voľných pozícií, čo je veľmi pozitívne. Na druhej strane, úspešnosť premieňania trojkovej streľby alebo trestných hodov bola na takej úrovni, že sme do konca zápasu dreli na každý bod. Sme však radi, že sme to dokázali zvládnuť víťazne.“

Saša Avramovič, hráč Svitu: „S podaným výkonom sme spokojní, hrali sme rýchlejšiu hru. Súper hral zónu, spočiatku nám to robilo problémy. Je to pre nás dôležité víťazstvo, čaká nás však ťažký zápas v Prievidzi, ktorý pravdepodobne rozhodne o konečnom poradí v tabuľke.“

Branko Maksimovič, tréner Handlovej: „Gratulujem Svitu k víťazstvu, odohrali veľmi dobrý zápas. Víťazstvo sme mali na dosah, ale urobili sme mnoho nesprávnych rozhodnutí. Zápas sme stratili v posledných sekundách, pretože sme hrali sebecky.“

Filip Halada, hráč Handlovej: „Celý zápas bol dobrý a vyrovnaný, pre fanúšikov určite zaujímavý. Nemyslím si, že by ho vyhral lepší, bolo to viac-menej o šťastí. Mrzí nás, že sme zápas nedokázali dotiahnuť do úspešného konca. Gratulujem Svitu k víťazstvu, majú kvalitných hráčov aj trénera a podávajú dobré výkony.

Iskra Svit – MBK Handlová 78:74 (22:16, 11:18, 28:18, 17:22)

Body za Svit: Washburn 17, Vučičevič 14, D. Davis, Baldovský a Guillory po 11 (Avramovič 11, Kuntič 2, Galata 0)

Body za Handlovú: Ross-Miller 18, Halada 13, Petráš 12, Tresač 11, Čekovský 2 (Hoferica 10, Skouen 5, Malidžan 3, Stehlík 0)

TH: 16/9 – 13/11

Fauly: 19 – 21

Trojky: 7 – 7

Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík, Životský

piatok, 22 marec 2019 / Published in Nezaradené

Basketbalová SBL už onedlho spozná štvrťfinálové dvojice, ktoré na seba narazia v blížiacej sa vyraďovacej fáze. Boje o východiskové pozície pred play off gradujú a ani tri kolá pred koncom dlhodobej časti nie je o poradí tímov definitívne rozhodnuté.

S výnimkou bratislavského Interu, ktorý má zabezpečený postup z prvého miesta, sa poradie v prípade zvyšných tímov ešte môže premiešať. O tretiu priečku sa v závere základnej časti pobijú Svit s Prievidzou, piate miesto dobývajú Komárno so Žilinou a Handlová sa usiluje poskočiť na šiestu priečku tabuľky. V uplynulú stredu mali handlovskí baníci voľno a tak sa im obuvníci z Komárna a Žilinčania vzdialili na tri body.

Nastávajúca sobota prinesie veľmi zaujímavé duely. Majster z Levíc si bude upevňovať druhú priečku v Spišskej Novej Vsi, Prievidza ktorá v uplynulom kole zosadila z tretieho miesta Svit, sa postaví doma bratislavskému Interu a Žilina privíta v priamom súboji o piatu priečku obuvníkov z Komárna. Lučenec, ktorý sa už s istotou v play off nepredstaví, má v rámci 34. kola voľno.

Handlová je stále v hre o šieste miesto a v teoretickej rovine sa môže prebojovať na piatu priečku tabuľky. To už ale nemajú zeleno-čierni celkom vo svojich rukách. Baníci by museli zvíťaziť všetky tri zvyšné zápasy dlhodobej časti a okrem Svitu by museli poraziť aj Lučenec a Komárno. V tomto prípade by ale obuvníci z Komárna a taktiež žilinskí Šošoni nesmeli už zvíťaziť ani v jednom prípade.

Handlovčania v snahe o dosiahnutie vyššie spomínaných ambícií vycestujú pod Tatry, kde ich preverí domáci Svit. Ten si potrebuje prinavrátiť tretie miesto, no zároveň spolu s Prievidzou živí nádej na zosadenie Patriotov z druhej priečky.

Prvým krokom k dosiahnutiu tohto cieľa bude pre Podtatrancov povinné domáce víťazstvo s Handlovou, ktorá ale vo svojich dvoch posledných vystúpeniach naladila formu. Zverenci trénera Maksimoviča nastúpia zajtra o 18-tej hodine vo sviťanskej Iskra Aréne, na jeden z najdôležitejších zápasov v aktuálnej sezóne. S Iskrou majú baníci v aktuálnej sezóne lichotivú bilanciu, z troch vzájomných zápolení sa tešili z víťazstva dva razy.

“V sobotu odohráme ďalší náročný zápas, tentoraz proti silnému Svitu. Náš súper má vynikajúcu domácu bilanciu a disponuje kvalitnou obranou. Aj my ale máme svoje prednosti, ktoré by na Svit mohli platiť. Celý týždeň sme sa na zápas pripravovali a verím, že budeme úspešní,” skonštatoval Branko Maksimovič.

Svit zaznamenal v doterajšom priebehu súťaže pod svojimi košmi jedenásť víťazstiev a iba štyri prehry. Naopak, bilancia Handlovej na palubovkách súperov nie je lichotivá a zo štrnástich duelov sa jej podarilo naplno bodovať iba v troch prípadoch. Či Handlovčania tieto čísla na horúcej palubovke “medveďov” vylepšia sa dozvieme už zajtra, v stretnutí 34. kola.