NEXT

VŠETKY AKTUÁLNE NOVINKY A ROZHOVORY NA JEDNOM MIESTE

Pavel Procner
streda, 30 marec 2022 / Published in Nezaradené

V treťom štvrťfinálovom zápase play off hostilo Komárno Handlovú. Domáci boli pred začiatkom série jasným favoritom a očakával sa ich hladký postup do semifinálovej štvorky.

Handlovčania sa ale po nelichotivej, deväťzápasovej sérii prehier nadýchli a o prekvapenie boli odhodlaní zo všetkých síl bojovať. Svoju kvalitu ukázali hneď v prvom meraní síl. To ale napokon ovládli “lodiari” a po víťazstve 92:80 sa v sérii hranej na dve víťazstva, ujali vedenia 1:0. V odvete pod handlovskými košmi prišiel nečakaný uragán Baníka, ktorý komárňanské nádeje na ukočenčenie série sfúkol z palubovky. Zverenci trénera Rakočeviča si suverénnym víťazstvom 116:94, vynútili tretí, rozhodujúci zápas.

Senzácia sa napokon nezrodila, no “baníci” zavŕšili sezónu so zdvihnutými hlavami

Handlovej sa v treťom meraní síl síce nepodarilo súpera pokoriť, no natiahnutím série na tri zápasy, aspoň z časti napravila nie príliš dobrý herný prejav zo záveru dlhodobej časti. Ako jedinej spomedzi troch štvrťfinálových “outsiderov” sa jej podarilo odohrať prvé kolo play off, na najvyšší možný počet zápasov. Za svoje výkony vo vyraďovacích bojoch sa zeleno-čierni hanbiť nemusia.

Pozreli sme sa na priebeh rozhodujúceho štvrťfinálového zápasu

Úvod bol podľa očakávania nervózny, veď obom celkom išlo o všetko. V úvode Handlová ušla do vedenia 5:0 a domácim chvíľu trvalo, kým sa chytili. V 4. minúte zavelil do útoku Duffy, ktorý strelil do handlovského koša úvodných 9 bodov Komárna a otočil na 9:5. Handlová sa ale dotiahla a po zvyšok prvého polčasu sa oba celky striedali vo vedení. V 19. minúte sa ujali mierného vedenia, 45:39 domáci, no tesne pred koncom polčasu strelil trojku a následne za dva body Talley. Na veľkú prestávku sa tak tímy rozišli za stavu 45:44.

Po zmene strán dochádzal zeleno-čiernym dych

Po obrátke sa zeleno-čierni držali v tesnom bodovom závese iba do 4. minúty. Potom začali kaziť a to domáci trestali. V 28. minúte ušli do 14-bodového vedenia, 67:53. Šesť minút stačilo Handlovčanom na to, aby sa ešte raz vrátili do zápasu, keď v 34. minúte znížili na päť bodov, 65:70. Komárno si ale do štyroch minút pohodlný náskok prinavrátilo a za stavu 81:66 bolo rozhodnuté. “Baníci” veľmi túžili zvíťaziť, no v závere im došli sily. V treťom štvrťfinálovom zápolení napokon podľahli Komárnu 71:83 a so sezónou sa lúčia.

BC Komárno – MBK Baník Handlová 83:71 (22:22, 23:22, 22:15, 16:12)

Body za Komárno: Duffy 19, Johnson 15, Gašič 14, Pipíška 8, Dolník 0 (Djordjevič 25, Vlahovič 2, Danielič 0)

Body za Handlovú: Čekovský 20, Talley 18, Milivojevič 11, Abram 9, Mrviš 3 (Skvašik 6, Vojtek 3, Krčmárik 1, Riak 0)

utorok, 29 marec 2022 / Published in Nezaradené

Slovenská basketbalová liga pokračuje tretím kolom štvrťfinálovej série play off. Pre Iskru Svit a bratislavský Inter sa sezóna 2021/2022 skončila už v uplynulú sobotu. Iba basketbalistom Handlovej sa podarilo vynútiť si tretí a zároveň rozhodujúci zápas o postup do semifinále. V stretnutí o všetko sa tak v poslednú marcovú stredu, v rámci vyraďovacích bojov, po tretí raz postavia favorizovanému Komárnu.

Handlová si robí zálusk na semifinále

V play off sa s Handlovčanmi príliš nepočítalo a od “lodiarov” sa očakával hladký postup medzi elitné kvarteto súťaže. “Baníci” ale už v prvom zápolení naznačili, že svoju kožu nemienia predať lacno a svojho súpera potrápili. V odvete nenechali nič na náhodu a uvedomujúc si, že nastúpili na existenčný zápas sezóny, komárňanských “diablov” bez rešpektu rozstrieľali o 22-bodov, 116:94. Zverenci trénera Danila Rakočeviča ukončili deväťzápasové čakanie na víťazstvo v tom najlepšom čase a pred rozhodujúcim zápolením z nich opadol tlak, ktorý sa preniesol práve na druhý celok dlhodobej časti.

Základom handlovského úspechu bola učebnicová obrana

Sobotný zápas na handlovskej palubovke potvrdil, že napriek nevydarenej dlhodobej časti, kvalita “baníkom” nechýba.” Do štvrťfinálovej odvety nastúpili s energiou, maximálnou koncentráciou a v prvom rade, s upratanými myšlienkami. Uvedomovali si, že pokiaľ chcú byť úspešní, musia odstaviť strelcov ofenzívne ladeného Komárna. To ale mohli docieliť iba agresívnou a precíznou obranou. A práve v defenzíve sa im darilo dominovať. Pokiaľ sa zeleno-čiernym darí v obrane, ich ofenzívne ťaženie je podstatne ľahšie. Domáci hrali vo veľkej pohode a na ihrisku im zafungovalo všetko podľa predstáv. Aj v rozhodujúcom súboji bude bez pochýb rozhodovať lepšia mentálna pohoda jedného, či druhého tímu.

Povedali pred zápasom:

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: “Čaká nás najťažší a zároveň najdôležitejší zápas sezóny. Poznáme hru nášho súpera, podobne ako on pozná tú našu. V prvom rade potrebujeme produkovať múdry útok, bez ľahkých strát a školáckych chýb. Verím, že nasadíme pohyblivú a agresívnu obranu, podobne ako v druhom polčase sobotného zápasu. S určitou dávkou šťastia, ktoré je v podobných dueloch potrebné, môžeme postúpiť ďalej. Bol by to pre Handlovú nevídaný úspech a my sme iba krok od jeho dosiahnutia.”

Stefan Milivojevič, hráč Handlovej: “Bude to zápas sezóny. Musíme podať koncentrovaný výkon. Skúsenosti, ktorými disponujeme, musíme využiť vo svoj prospech. Veľmi dôležitým ukazovateľom bude aj bojovnosť, rozumná hra a najlepšou cestou k víťazstvu bude využívanie nedostatkov súpera.”

Ján Spevár, prezident MBK Baník Handlová: “Čaká nás zápas o všetko! Komárno je z tabuľkového pohľadu v tejto sérii favoritom, no po poslednej vzájomnej konfrontácii, v ktorej sme predviedli kolektívny výkon, chceme predĺžiť naše účinkovanie v sezóne 2021/2022. Ja našim chalanom verím, pretože neraz dokázali, že môžeme byť vyrovnaným súperom komukoľvek.”

sobota, 26 marec 2022 / Published in Nezaradené

Posledná marcová sobota priniesla zápasy druhého kola vyraďovacích bojov. Pre dva celky sa sezóna 2021/2022 definitívne skončila. Svit ukončil svoju púť s Lučencom a bratislavský Inter so Spišskými Rytiermi. Štvrťfinálová séria sa natiahla na tri zápasy iba v prípade dvojice Komárno – Handlová.

Rozhodne sa v treťom zápase

Basketbalisti handlovského Baníka sa konečne dočkali a nielenže prerušili dlhú, deväťzápasovú šnúru prehier, ale vo štvrťfinále play off odvrátili semifinálový mečbal Komárna. Vynútili si tak rozhodujúci zápas pod jeho košmi.

Handlovčania súpera zlikvidovali

Domáci nastúpili k úvodnému rozskoku s veľkou energiou a už po dvoch minútach viedli 8:0. Tento náskok si držali do siedmej minúty a k slovu sa dostali hostia. Vynikajúcou streľbou spoza oblúka, v 11. minúte vyrovnali na 29:29 a dve minúty na to, otočili stav na svoju stranu, keď sa ujali vedenia 37:34. Handlová za tohto stavu stratila koncentráciu a minútu pred koncom prvého polčasu, pustila Komárno do prvého dvojciferného vedenia v stretnutí, 58:48. Do prestávky ale zeleno-čierni znížili na 52:58. Po obrátke domáci predviedli neuveriteľný obrat. Mrviš otváral bodový účet tretej časti trojkou a na jeho strelu nadviazal trojkovou kanonádou Abram, ktorý v treťej šrvrtine strelil do hosťujúceho koša neuveriteľných šesť trojok a poslal svoj tím do vedenia 82:62. V dvadsiatej sekunde záverečného dejstva videl po druhej technickej chybe Jordon Talley diskvalifikačnú chybu a domáci si museli poradiť bez neho. Komárnu sa síce podarilo z dvadsaťbodového manka ukrojiť na jedenásť bodov 77:88, no po trojke Skvašíka z 34. minúty svietil na ukazovateli stav 100:79. Handlovčania si záver spolu s vynikajúcim handlovským hľadiskom užívali a po famóznom výkone zaznamenali dôležité víťazstvo 116:94.

MBK Baník Handlová – BC Komárno 116:94 (29:24, 23:34, 36:16, 28:20)

Body za Handlovú: Abram 29, Čekovský 25, Milivojevič 19, Talley 16, Mrviš 10 (Krčmárik 7, Skvašik 6, Vojtek 4, Riak a Rožánek 0)

Body za Komárno: Gašič 21, Duffy 19, Johnson 16, Djordjevič 12, Pipíška 8 (Vlahovič 7, Danielič 6, Dolník 3, Balogh 2, Kádaši 0)

TH: 20/16 – 18/15

Fauly: 21 – 21

Trojky: 16 – 13

Rozhodovali: Kúkelčík, Šarišský, Margala

/stav série – 1:1/

Povedali po zápase:

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: “Videli sme vynikajúci zápas s obrovskou energiou na našej strane. Toto víťazstvo sme si veľmi zaslúžili. V prvom polčase sme mali miestami aj ťažké chvíle, keď súper otočil a odskočil do desaťbodového vedenia. Odohrali sme ale fenomenálny druhý polčas, v ktorom sme hostí k ničomu nepustili. Svojim zverencom zo srdca gratulujem. Vyrovnali sme sériu na 1:1 a v stredu sa pokúsime zabojovať o postup.”

Michal Čekovský, hráč Handlovej: “Uvedomovali sme si, že nastupujeme do zápasu, v ktorom sa hrá o všetko a to nás v prvom polčase dostalo pod tlak. Do druhej polovice sme ale konečne nastúpili zodpovedne, padli nám ťažké strely a hrali sme ako jeden tím. Dokázali sme, že basketbal hrať vieme a toto víťazstvo sme nesmierne potrebovali. Čaká nás oddych, počas ktorého sa musíme dať fyzicky a mentálne dokopy. V stredu sa už nemáme na čo šetriť a ak chceme postúpiť, musíme toto víťazstvo potvrdiť. Viem, že to bude veľmi ťažké, no urobíme maximum.”

Ján Spevár, prezident MBK Handlová: “V “zápase roka” sme vyrazili dekel všetkým kuchynským basketbalovým “odborníkom.” Mrzí ma nízka návštevnosť, ale za ňu si môžeme sami. Chcel by som sa poďakovať chlapcom, za predvedený basketbalový koncert. Vážim si pozápasové vyjadrenia súpera, ktorý ocenil našu kvalitu. Verím, že v stredu na výkon z druhého štvrťfinálového zápasu nadviažeme a cez silné Komárno postúpime. Dokázali sme vstať z popola v ten najsprávnejší čas a zdramatizovali sme priebeh tejto série. Chcem sa poďakovať aj našim skvelým fanúšikom, ktorý počas celých štyridsiatich minút hnali zelenočierny vlak k víťazstvu. Aj oni majú nemalý podiel na sobotnom víťazstve.”

Zlatko Jovanovič, tréner Komárna: “Veľká gratulácia domácim, ktorí nás doslova rozobrali. Svojim výkonom ukázali, akým sú nebezpečným súperom. Od úvodu sme nedokázali na handlovskú hru reagovať. Vzhľadom na to, že bojujeme o postup do semifinále, bola to z našej strany hanba. Keď sa prehrá, vždy je to to vina trénera, no v tomto zápase sme veľkú šancu nemali, pretože Handlová nás k ničomu nepustila. Bola lepšia v každom ukazovateli. V stredu sa rozhodne na našej palubovke. Prajem obom tímom veľa šťastia, Handlovej a trénerovi Danilovi Rakočevičovi gratulujem k zaslúženému víťazstvu.”

Branislav Pipíška, hráč Komárna: “Gratulujem Handlovej k zaslúženému víťazstvu. Domáci predviedli fantastický výkon a túto výhru si zaslúžili. Zápas nám ušiel v tretej štvrtine, kedy sme zaspali. Nebránili sme tak, ako sme si povedali. Abramovi sme dovolili v tretej časti streliť šesť trojok, čo je maximálne neakceptovateľné. Stav série je 1:1 a rozhodne sa v stredu.”

piatok, 25 marec 2022 / Published in Nezaradené

Posledná marcová sobota prinesie v Slovenskej basketbalovej lige odvetné stretnutia prvého kola play off. Pre tri celky to môže byť posledné vystúpenie v sezóne. Semifinálový mečbal sa pokúsia premeniť basketbalisti Spišskej Novej Vsi, Lučenca a Komárna.

Handlová a Svit odvracajú mečbal, Spišiaci jednou nohou v semifinále

Spišskí Rytieri majú k postupu medzi elitnú štvorku najbližšie, pretože po víťazstve 86:80 pod košmi bratislavského Interu, môžu rozhodnúť v domácom prostredí. Lučenec v stredu proti Svitu dominoval a zvíťazil 88:61 a v sobotu cestuje pod Tatry. Iskra nemá v tomto zápolení čo stratiť. Sériu môže vyrovnať iba v prípade, že na palubovke zanechá absolútne maximum. Handlová neuspela v Komárne a podľahla mu 80:92. Zeleno-čierni sú v podobnej situácii ako Podtatranci a musia zabojovať zo všetkých síl. Inak sa sezóna pre nich skončí.

Výsledky prvého kola play off:

BC Komárno – MBK Handlová 92:80 (1:0)

Inter Bratislava – Spišskí Rytieri 80:86 (0:1)

BKM Lučenec – Iskra Svit 88:61 (1:0)

Danilo Rakočevič, tréner Handlovej: “Pokiaľ nastúpime sústredení a s rovnakou energiou ako v sobotu v Komárne, máme šancu uspieť. Musíme ale eliminovať ľahké straty, pretože práve školácke chyby a množstvo stratených lôpt nás pripravili v prvom zápolení o výhru. Budeme bojovať zo všetkých síl o to, aby sme sa v sobotu nepostavili na palubovku posledný raz.”

Jordon Talley, hráč Handlovej: “K druhému štvrťfinálovému zápasu nie je veľmi čo povedať. V tomto prípade ide o veľmi jednoduchú “matematiku,” pretože máme len dve možnosti. Vyhraj a choď ďalej, alebo prehraj a choď domov. Z toho jasne vyplýva, čo je našim cieľom a našou úlohou. verím, že naplníme prvú spomínanú možnosť. Napokon, naši fanúšikovia od nás víťazstvo po dlhom období očakávajú a my sme im ho dlžní. Dôvodov zabojovať je hneď niekoľko. Preto verím vo víťazstvo.”

Ján Spevár, prezident MBK Handlová: “Sobotný zápas prezradí, či bude naša cesta v play off pokračovať, alebo je štvrťfinále nad naše sily. Chlapci túžia po víťazstve a prisľúbili, že preň urobia absolútne všetko. Teraz už majú všetko vo svojich rukách a najmä hlavách. Preto verím, že ich budú mať pred úvodným rozskokom odvetného zápasu proti Komárnu čisté.”